امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۷:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133039
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۴۷
تعداد بازدید: 282
به گزارش خبرنگار رسانه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،دو روز پیش معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه جدولی، میزان تسهیلات اختصاص

به گزارش خبرنگار رسانه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،دو روز پیش معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه جدولی، میزان تسهیلات اختصاص یافته به رسانه های مختلف بابت بیمه خبرنگارانشان را اعلام کرد. ارقام ارائه شده در این جدول به نحو عجیبی فاقد منطق و ناعادلانه بود به همین دلیل، «فارس» در گزارشی با عنوان «ترازوی کج معانت مطبوعاتی تعمیر نمی شود/ انتظامی بازهم بیشترین تسهیلات را به روزنامه خودش داد» نسبت به بی منطقی و بی عدالتی حاکم بر اعطای تسهیلات اعتراض کرد.

در پاسخ به این گزارش خبرگزاری، معاونت مطبوعاتی طی جوابیه ای، بدون آن که به ابهامات و پرسش های اصلی پاسخ دهد مواردی را به «فارس» نسبت داد که بیشتر جنبه فرافکنی داشت. در این جوابیه البته احتمال بروز اشتباه در لیست معاونت مطبوعاتی نیز پذیرفته شده بود.

اما امروز، معاونت مطبوعاتی طی اطلاعیه ای در سایت خود رسماً اشتباه بودن فهرست قبلی را پذیرفته و «اصلاحیه و فهرست مشمولین دریافت هرینه بیمه شش ماهه اول 93» را منتشر کرد.

در اطلاعیه معاونت مطبوعاتی آمده است: «در فرمول محاسباتی برای 9 رسانه ای که تعداد همکاران بیمه ای آنان بیش از سقف حمایتی اعلامی بود یک ضریب از قلم افتاده بود که ضمن پوزش از این رسانه ها، مبلغ اصلاحی بلافاصله اقدام شد و ذیلاً جدول نهایی اعلام می شود.»

به رغم آنکه معاونت مطبوعاتی در جوابیه خود به گزارش قبلی فارس، شان پاسخگویی و نقدپذیری در برابر رسانه ها را رعایت نکرد اما همین که نهایتاً خطای خود را پذیرفته و نسبت به اصلاح عملکرد، اقدام کرده است جای تقدیر دارد و یک گام به پیش است. 

ولی متاسفانه در اصلاحات جدید نیز مواردی وجود دارد که همچنان مبهم و عجیب می نماید و امیدواریم معاونت مطبوعاتی بدون عصبانیت بدانها پاسخ گوید.

الف) در اطلاعیه اصلاحی معاونت مطبوعاتی، تاکید شده است که خطای رخ داده در محاسبه میزان تسهیلات 9 رسانه، بواسطه «از قلم افتادن یک ضریب» بوده است. یک نگاه به اصلاحات صورت گرفته در لیست تسهیلات 9 رسانه مذکور نشان می دهد که مبالغ تعلق گرفته به آنها بعضاً 4 یا 5 برابر شده است. به عنوان مثال رسانه ای که در لیست قبلی 44 میلیون تومان به آن تعلق گرفته، در لیست جدید 176 میلیون تومان دریافت می کند.یا رسانه ای که 20 میلیون دریافت می کرده اکنون 210 میلیون دریافت می کند.

به راستی این چه ضریبی بوده که مبالغ را تا 400 یا 500 درصد اضافه یا کم می کند؟ آیا بهتر نیست معاونت محترم مطبوعاتی ضرایب مورد نظر خود را صریحتر اعلام کند تا رسانه ها تکلیف خود را بدانند و در صورت بروز خطا پیگیر حق تضییع شده خود باشند. 

ب)در اطلاعیه معاونت مطبوعاتی مجدداً تاکید شده« یکی از اهداف این روش، پاسخگویی و قابل برگشت بودن است. چنانچه در داده های این نوع جداول، اشتباهی رخ داده باشد قابل اصلاح است.» اگرچه پذیرش اشتباه و باز بودن راه برای اصلاح یک امر، قابل تقدیر است اما به راستی در کدام سیستم مدیریتی دنیا قبل از محاسبه دقیق و رسیدن به یک حد و تراز معقول، ارقام و اعدادی بر روی خروجی رسمی یک سازمان قرار می گیرد که ضریب اشتباه در آن 400 یا 500 درصد باشد؟! با عرض پوزش آیا در معاونت مطبوعاتی یک حسابدار یا کارمند مالی نیست که محاسبه نسبتاً دقیقی انجام داده و با عدم ارائه جداول و ارقام مشوش و پرایراد و اشتباه، موجب بروز سوء تفاهم و تشویش اذهان نشود؟اگر واقعاً در این خصوص مشکلی هست رسانه ها حاضرند از کارکنان مالی خود برای انجام حساب و کتابها به معاونت مطبوعاتی کمک کنند.

ج)در خصوص اصلاحیه صورت گرفته برای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; نیز شوربختانه مجدداً شاهد بی منطقی عجیب در محاسبه هستیم. به عنوان مثال در حالی که تسهیلات اعطایی به پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; برای بیمه 260 نفر از مبلغ 23 میلیون تومان به 93 میلیون تومان اصلاح شده است، تسهیلات اعطایی به یکی از روزنامه های وزین کشور با 130 نفر بیمه شده از 27 میلیون تومان به 111 میلیون تومان افزایش یافته است. قطعاً حق همکاران ما در این روزنامه -که بر اساس رتبه بندی خود وزارت ارشاد در زمره روزنامه های رتبه اول محسوب می شود- بسیار بیشتر از تسهیلات اعلام شده است اما این مقایسه با یک روزنامه دوست، بدین خاطر صورت گرفت تا بار دیگر نسبت به کج بودن ترازوی معاونت محترم مطبوعاتی تذکر داده و امید داشته باشیم که این روند اصلاح شود.

/انتهای پ

 

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها