امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۷:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133051
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، جدیدترین گزارش‌های میدانی رسیده از استان «حسکه»، در شمال شرقی سوریه تاکید می‌کند که ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، جدیدترین گزارش‌های میدانی رسیده از استان «حسکه»، در شمال شرقی سوریه تاکید می‌کند که قدرت و نفوذ گروهک تروریستی تکفیری «داعش» در مناطق مختلف این استان نه تنها افزایش نیافته و این گروهک تروریستی نتوانسته مواضع خود را حفظ کند، بلکه بسیاری از مناطق نفوذ و مواضع خود را از دست داده است.
موقعیت استان و شهر حسکه در سوریه


بنابر این گزارش‌ها در ریف جنوبی غربی «راس العین» کمیته‌های دفاع مردمی کُردهای سوریه در کنار نیروهای ارتش این کشور حملاتی را علیه مواضع و مقرهای داعش در مناطق الروایه، الدهماء و المبروکه آغاز کردند که در نزدیکی بزرگراه بین المللی «سلوک – تل ابیض» قرار دارد و با وارد آوردن ضربات مهلک به عناصر تکفیری داعش به سمت بزرگراه بین المللی جنوب حسکه پیشروی کردند تا شاهد نبردهای سنگین در این منطقه با هدف تکمیل محاصره مرکز سیلوهای «العالیه» باشیم که مهمترین و اصلی‌ترین کانون فعالیت عناصر داعش در ریف جنوب غربی راس العین بشمار می‌آمد.

رهاورد این نبردها آزادسازی و پاکسازی بیش از یک صد روستا و شهرک منطقه از لوث عناصر تروریستی تکفیری داعش بود.


مهمترین شهرهای استان حسکه


پس از آن کمیته‌های دفاع مردمی کُردهای سوریه و نیروهای ارتش این کشور راه جنوب حسکه به سمت کوه «عبد العزیز» را پیش گرفتند، کوهی که اصلی‌ترین پایگاه داعش در جنوب استان حسکه شمرده می‌شود تا در جریان عملیات‌ها و نبردهای رخ داده روستاها و شهرک‌های برقه، کاجو، المرندیه، الطولان، رسیم الهجی، عمیر و النوح را آزاد کنند و بدنبال آن با خیز برداشتن برای آزادسازی شهرک‌های الاربعین، العامریه و لیلان محاصره کوه عبد العزیز را تکمیل کنند.

در راستای تحقق این هدف طی دو روز گذشته شهرک الاربعین و مناطق اطراف آن شاهد عملیات گسترده کمیته‌های دفاع مردمی کُردهای سوریه و نیروهای ارتش این کشور با هدف آزادسازی این شهرک می‌باشد.

کمی آن طرف‌تر از شهرک الاربعین و در محور بزرگراه «تل تمر – حسکه» دیگر یگان‌های ارتش سوریه عملیات‌های خود را با هدف توسعه و گسترش کمربند امنیتی اطراف شهر حسکه با جدیت دنبال کردند و در این راستا موفق شدند، بر شهرک ام الملح سیطره یابند تا تنها آزادسازی دو شهرک، آنها را به بزرگراه تل تمر – الغره ارتباط دهد که دروازه ورودی به منطقه کوه عبد العزیز بشمار آمده و با سیطره ارتش سوریه بر این بزرگراه محاصره کوه عبد العزیز و داعش در آن تکمیل می‌شود.

اما این پایان عملیات ارتش سوریه نبود، بلکه این نیروها از محور دیگر، یعنی بزرگراه «ابیض»، واقع در غرب شهر حسکه به سمت بادیه الشام (صحرای شام) و رقه عملیات پیشروی خود به سمت کوه عبد العزیز را آغاز کردند.

پیشروی از این محور برای ارتش سوریه حائز اهمیت بسیاری بود، چراکه بزرگراه ابیض شاهرگ حیاتی داعش برای برقراری ارتباط بین دیر الزور و راس العین در حسکه بشمار می‌اید و با قطع این شاهرگ این ارتباط نیز قطع می‌شود.

در این ارتباط یک منبع آگاه میدانی سوری تاکید کرد که داعش تمام توان خود را بر گرد آوردن عناصرش در شهر «الشدادی» متمرکز کرده تا با حرت به سمت شهرک «المیبلیه» در ریف جنوب شرقی حسکه به هر طریق ممکن بار دیگر بزرگراه ابیض را از آن خود کند، به همین دلیل ظرف هفته گذشته شاهد درگیری‌ها و نبردهای شدیدی در محورهای مختلف جنوب غربی حسکه میان نیروهای ارتش سوریه با عناصر تکفیری داعش بودیم.

این منبع میدانی سوری تاکید کرد که رهاورد عملیات‌های گسترده ارتش سوریه در جبهه‌های مختلف حسکه و ریف آن توسعه و گسترش کمربند امنیتی اطراف شهر حسکه است و همین موجب شده تا این شهر بار دیگر روی آرامش و امنیت را به خود ببیند.

منبع مذکور تصریح کرد: تنها محور شرقی حسکه یعنی بزرگراه ارتباط دهنده الشدادی در ریف حسکه به الهول و تل حمیس تا ریف قامشلی تحت سیطره داعش است و از این محور است که این گروهک تروریستی تکفیری اقدام به نقل و انتقال عناصر و تجهیزات نظامی و کمک‌های امدادی خود می‌کند.

ریف قامشلی در عرصه میدانی شاهد حملات مستمر و مداوم نیروی هوایی ارتش سوریه و یگان توپخانه این ارتش کشور در کنار مبارزان کُرد قامشلی است که مواضع و تجمعات داعش در ریف قامشلی و بخصوص منطقه تل حمیس و روستاها و شهرک‌های اطراف آن را هدف قرار می‌دهند.

در جریان این عملیات نیروهای ارتش سوریه بر شهرک‌ها و روستاهای تل شریسه، الحاجیه، المتینه، الحاره، کبیبه، عوینه و تل عوینه تسلط یافته و کنترل آنها را در دست گرفتند تا به این ترتیب به شهرک «تل حمیس»، مهمترین پایگاه داعش در ریف قامشلی که یکی از مهمترین خطوط کمک و امدادرسانی این گروه از عراق به سوریه است، نزدیک شوند.

این درحالی است که کمیته‌های دفاع مردمی کُردهای سوریه از پای ننشسته و تل حمیس را به محاصره کامل خود درآورده‌اند تا نیروهای ارتش سوریه با فراغ بال بیشتر به عملیات‌های خود در این محور ادامه دهند و موفق به آزادسازی روستاهای ابو القصایب و خراب عسکر از تسلط داعش شوند.

یک منبع نظامی سوری درباره اهمیت پیروزی‌های امروز ارتش سوریه گفت که تسلط ارتش سوریه بر این مناطق کمربند امنیتی پیرامون شهر قامشلی را توسعه می‌دهد و خطر داعش را از این شهر و فرودگاه بین المللی آن بیش از پیش دور می‌کند.

در شرق استان حسکه، گذرگاه مرزی «الیعربیه» بین سوریه و عراق که از اهمیت بسیاری برخوردار است، همچنان تحت سیطره کمیته‌های دفاع مردمی کُردهای سوریه است و تلاش چندین باره داعش برای تسلط یافتن بر این گذرگاه جز ناکامی رهاوردی برای این گروهک تکفیری بدنبال نداشته است. در این نقطه شاهد همکاری عشایر عراقی از جمله عشیره شمر با کمیته‌های دفاع مردمی کُردها در سوریه برای مقابله با حملات داعش هستیم که تلاش دارد، به هر طریق ممکن بر این گذرگاه مرزی تسلط یابد.

انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار