امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۵:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133063
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; سید‌جواد قوام شهیدی دبیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در مراسم روز ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; سید‌جواد قوام شهیدی دبیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در مراسم روز پژوهش، فناوری و دیپلماسی علمی که در محل این شورا برگزار شد ضمن گرامیداشت هفته پژوهش اظهار داشت: یکی از کارگروه‌های تخصصی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، کارگروه علمی و آموزشی تحت ریاست وزیر علوم و قائم‌مقام وی در امور بین‌الملل است.

دبیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور بر همین اساس بهره‌گیری از توانمندی متخصصان ایرانی خارج از کشور در داخل را از برنامه‌های اصلی این کارگروه عنوان کرد و گفت: دو طرح پژوهشی (ایکارد) و آموزشی (آی سد) با رویکردهای بین‌المللی با این هدف در دستور کار وزارت علوم و شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور قرار گرفته است.

وی هدف کلی از برنامه ایکارد را افزایش همکاری‌های بین‌المللی برای توسعه پژوهش‌های کاربردی و هدف از برنامه آی‌سد را افزایش همکاری‌های بین‌المللی برای توسعه آموزش با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی ایرانیان متخصص داخل و خارج از کشور دانست.

قوام شهیدی با تاکید بر اینکه این فرصت‌های همکاری بین‌المللی به ویژه در آموزش عالی به شکل روز‌افزونی مورد استفاده بخش دولتی و خصوصی قرار می‌گیرند تصریح کرد: به شکلی که از آن به عنوان دیپلماسی علمی نیز می‌توان یاد کرد، بخش دولتی آموزش عالی از یک سو و بخش غیردولتی آموزش عالی از سوی دیگر همواره به دنبال شناسایی، ایجاد ارتباط و استفاده از فرصت‌های جهانی در چارچوب همکاری‌های بین‌المللی هستند.

دبیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با بیان اینکه یکی از شاخص‌های کارآمدی دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی در سطح جهان شکل و محتوای همکاری‌های بین‌المللی است اظهار داشت: یکی از ملاک‌های کارآمدی دانشگاه‌ها میزان و سطح همکاری‌های علمی بین‌المللی آنهاست؛ دولت‌ها، نهادهای بین‌المللی و بنگاه‌های خصوصی با توجه به آمار و ارقام، فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها، روابط خود را با نهادهای آموزش عالی دیگر کشورهای جهان تنظیم می‌کند.

دبیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با تاکید بر اینکه آموزش عالی متولی تولید دانش و فکر است اظهار داشت: هم بنا بر ماهیت و هم متاثر از فرآیند جهانی شدن، در جهت تکامل ناگزیر از تعامل علمی بین‌المللی است تا ضمن ارسال یافته‌های فیش از جدید‌ترین دستاوردهای علمی سایر نقاط جهان بهره‌مند شود که این تعامل و همکاری علمی بین‌المللی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

قوام‌شهیدی در بخش دیگری از سخنان خود به راهکارهای ارتقاء همکاری‌های علمی و بین‌المللی اشاره کرد و با تاکید بر ضرورت سیاستگذاری در جهت‌گیری گفت: تعدیل، تنظیم و تغییر جهت‌گیری‌های سیاست‌‌سازی مرتبط با سیاستگذاری‌های کلان نهادهای تصمیم‌ساز و هدایت‌کننده کشور باید در کانون توجه قرار گیرد؛ این راهکارها از آن جهت دارای اهمیت هستند که به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر شرایط کلی آموزش عالی تاثیر می‌گذارند و می‌تواند زمینه‌ساز گسترش همکاری‌های علمی بین‌المللی و نهادینه شدن آن در نظام آموزش عالی دولتی و غیردولتی باشد.

وی همچنین به تغییر نگرش در آموزش عالی اشاره و تصریح کرد: تا زمانی که نگاه به آموزش عالی محدود، تقلیل‌گرا، کوتاه‌مدت و متاثر از برآیند توانمندی‌های علمی و بین‌المللی کشور نباشد، نمی‌تواند به جایگاه شایسته خود در صحنه جهانی برسد گفت: آموزش عالی ما نیازمند نگاهی است که هم‌افزایی و استفاده حداکثری از توانمندی‌ها را هدف قرار دهد.

قوام‌شهیدی در عین حال به نگاه بین‌المللی نیز تاکید داشت و گفت: در دنیای جهانی شده، وابستگی متقابل چند سطحی و منافع پیچیده و در هم تنیده نمی‌توان صرفا با نگاه منطقه‌ای محلی و بومی به کنش بهینه پرداخت؛ در دنیای امروز منافع علمی فراتر از مرزهای بین‌المللی تعریف می‌شود و بدون درک عمیق و دقیق از مناسبات و تعاملات بین‌المللی به ویژه در عرصه علمی، پژوهشی نمی‌توان به منافع مورد‌انتظار دست یافت.

دبیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در ادامه سخنان خود به نگاه فرصت‌محور اشاره و اضافه کرد: برعکس تحولات پرشتاب بین‌المللی استفاده از فرصت‌ها یکی از مهمترین متغیر‌های فعالیت در جامعه بین‌المللی است، فرصت‌های بین‌المللی محدود‌ند و بر سر تصاحب آن رقابت زیادی بین بازیگران دولتی و غیردولتی وجود دارد.

وی بر همین اساس به محدودیت فرصت‌های بین‌المللی به دلیل محدودیت منابع به ویژه در حوزه آموزش عالی که بیشتر به چشم می‌آید اشاره و اضافه کرد: این راهکار را بر گسترش همکاری‌های بین‌المللی با یک نگاه فرصت‌محور به آموزش عالی و همکاری‌های بین‌المللی دانست و برای استفاده بهنگام و بهینه از فرصت‌های محدود برنامه‌ریزی کرد.

وی همچنین به نگاه غیرسیاسی اشاره و تصریح کرد: اگر در نظر تبادلات و تعاملات علمی در کشور نتایج مطلوب برای نظام عالی کشور به ارمغان آورد باید فرآیند و برآیند آن را از سیاست‌زدگی دور کنیم.

قوام‌ شهیدی تاکید کرد: بی‌تردید علوم و ارتباطات و همکاری‌های بین‌المللی متاثر از سیاست است ولی پر رنگ کردن غیرطبیعی آن کمک به ارتقاء همکاری‌های بین‌المللی نخواهد کرد چرا که با نگرش سیاست‌زده بسیاری از فرصت‌های بین المللی در آموزش عالی از بین خواهد رفت.

دبیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور بر همین اساس که دو متغیر منافع ملی و استاندارد‌های علمی اشاره کرد که باید مبنای تصمیم‌گیری قرار گیرند تا نظام آموزش عالی کشور اعم از دولتی و خصوصی بتوانند از منافع آن بهره‌مند شوند. بنابراین نگاه غیرسیاسی رجحان علم بر سیاست در این خصوص دارای اهمیت است.

وی ادامه داد: شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور آمادگی دارد در جهت عملیاتی شدن طرح‌ها و ایده‌های دانشگاه‌ها با رویکرد تبادل دانش و فناوری و استفاده از توانمندی متخصصان ایرانی مقیم خارج و در راستای دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز 1404 از جنبه‌های مختلف پروژه‌های همکاری مراکز پژوهشی و علمی و داخل و خارج پشتیبانی و حمایت لازم نماید.

قوام‌ شهیدی در پایان به برخی نگاه‌های تند و رادیکالی نسبت به ایرانیان خارج از کشور در دهه‌های گذشته اشاره و تصویب کرد باید در همین راستا تعادل ایجاد شود که فعالیت‌های علمی در این زمینه بسیار موثر است.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار