امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۲۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133099
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، رضا ملک‌زاده در مراسم روز پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در دو دهه گذشته در زمینه رشد علمی حرکت ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، رضا ملک‌زاده در مراسم روز پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در دو دهه گذشته در زمینه رشد علمی حرکت عظیمی اتفاق افتاده است. البته این حرکت جهانی است به طوری که 15 میلیون محقق، 25 میلیون سند علمی را در 20 سال گذشته در دنیا تولید کردند.

وی افزود: همه این مقالات به فناوری و نوآوری تبدیل نشده اما به صورت جریان مستمر ادامه دارد.

ملک‌زاده گفت: در علوم پزشکی در سال 2014، حدود 4 میلیون محقق در جهان مشغول تحقیق‌ هستند که طبق اعلام پایگاه‌های معتبر 60 هزار نفر از این تعداد محققانی هستند که استنادات بالاتری داشته‌اند.

ملک‌زاده گفت: طبق این بررسی 88 نفر از محققان که استنادات بالای تحقیقاتی داشته‌اند در ایران وجود دارد که در علوم پزشکی 18 نفر می‌شوند.

* ادامه داد: در 40 سال گذشته در تولیدات علمی که در ایران انجام شده 190 هزار اثر تولید شده است که 34 درصد آن مربوط به رشته‌های علوم پزشکی بوده که رشد خوبی داشته است. همچنین 28 درصد مقالات با ارزش در کشور مربوط به رشته پزشکی است.

وی افزود: ایران در دنیا از نظر تعداد مقاله رتبه 17 و از نظر میزان ارجاعات رتبه 24 را به خود اختصاص داده است.

* گفت: ایران در 20 سال گذشته در خاورمیانه و شمال آفریقا رتبه سوم را داشته است و در سال 2013 رتبه اول را کسب کرده است و این به معنی رشد سریع ایران بوده است که توانسته‌ایم از کشورهایی مانند ترکیه بالاتر برویم و ارجاعات مقالات ما روز به روز بیشتر شده است.

ملک‌زاده تصریح کرد: 30 درصد از تولیدات علمی در خاورمیانه و شمال آفریقا را کسب کرده‌ایم به طوری که در سال 1996 سهم ما از تولیدات علمی از 0.07 درصد به 1.53 درصد رسیده‌ است.

وی گفت: همکاری‌های بین المللی آن طور که باید رشد نکرده و این به دلیل تحریم و مشکلات اقتصادی موجود بوده است.

ملک‌زاده در مورد وضعیت دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: این دانشگاه قبل از ادغام با دانشگاه علوم پزشکی تهران از دانشگاه‌های پیشرو بوده اما افت کرد البته دوباره دارد رشد می‌کند و در زمینه انتشارات مقالات پیشرفت خوبی داشته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: البته از این دانشگاه انتظار بیشتری داریم تا به سرعت عقب‌ماندگی‌ها را جبران کند. ما نیز حمایت‌های ویژه‌ای در نظر گرفته‌ایم تا در سال آینده رتبه خود را ارتقا دهد.

وی با اشاره به برخی چالش‌های موجود در حوزه پژوهش گفت: متاسفانه مسئولان کشور فکر می‌کنند همه مقالات به محصول تبدیل شود در حالی که این گونه نیست از مجموعه مقالات دنیا 85 درصد به محصول تبدیل نمی‌شود بنابراین نیاز به واقع‌بینی مسئولان داریم.

وی ادامه داد: یک فناوری به راحتی تولید نمی‌شود. باید صبور باشیم تا بتوانیم ایده‌ای را به فناوری تبدیل کنیم بنابراین تعداد مقاله نیز به تنهایی شاخص رشد نیست و در کنار مسائل کمی باید به کیفیت مقالات نیز توجه شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت افزود: سرمایه‌گذاری در پژوهش کم است. ما مشکلات دولت و مسائل گوناگون را می‌دانیم اما با توجه به اینکه به طور متوسط کشورها 2.4 درصد از درآمد خود را به پژوهش اختصاص می‌دهند و کره جنوبی در این زمینه بیشترین رتبه را دارد کشور ما از درآمد خود بخش کمی را از درآمد به پژوهش اختصاص می‌دهد به طوری که می‌بینیم در 20 سال گذشته با در نظر گرفتن نرخ تورم نرخ ثابت پژوهش رشد نکرده است.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری کافی در پژوهش نمی‌کنیم. کشورهای موفق موسسه‌ای را برای پژوهش در نظر می گیرند که بودجه هنگفتی دارد و محققان و اساتید می‌توانند به آن رجوع کنند.

وی از راه‌اندازی موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی (نیماد) خبر داد و گفت: این موسسه در شورای گسترش تصویب شده و ردیف بودجه برای آن در نظر گرفته شده است. این موسسه تحقیق نمی‌کند بلکه کمیته‌های علمی دارد و فقط اعتبارات تزریق می‌کند و حدود 100 نفر از محققان برتر ایرانی در دنیا در آن حضور دارند تا طرح‌ها را رصد کنند.

ملک‌زاده در 20 سال گذشته 58 درصد از مقالات چاپی یا ارجاع نداشته یا یک ارجاع داده شده است بنابراین باید به سمتی برویم که تحقیقات با ارزش انجام شود و تاثیرگذار باشد. رشد علم و فناوری پروسه کندی است و فقط چالش ما نیست باید این را بپذیریم و به محققان اعتماد کنیم.

وی ادامه داد: باید تحقیقات انجام شده سوگیری نداشته باشند، منافع در آن دیده نشود و به صورت تیمی انجام شود و با مراکز مهم جهان نیز در این عرصه هم‌فکری شود.

وی گفت: سال آینده پروژه بزرگی در تهران توسط دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز می‌شود که امیدواریم اقدام خوبی در جهت رشد این دانشگاه باشد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت افزود: از دیگر برنامه‌های در دست اجرا برنامه‌های بیماری‌ها برای حداقل 20 بیماری و راه‌اندازی مرکز ملی تحقیقات پزشکی با هدف راهبردی است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها