امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۸:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133102
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، ولی‌الله سیف در حاشیه جلسه برنامه‌ریزی استانداری تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش مبنی بر چک‌های ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، ولی‌الله سیف در حاشیه جلسه برنامه‌ریزی استانداری تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش مبنی بر چک‌های برگشتی اظهار داشت: چک‌های برگشتی در بازار و اقتصاد بی‌ اعتمادی ایجاد می‌کند و در کشور ما نیز حجم این چک‌ها بالاست.

وی ادامه داد: نظام بانکی در این خصوص وظایفی را برعهده دارد و باید شرایط ارائه دسته‌چک به متقاضیان را به صورت دقیق مشخص کند و به افرادی که سابقه خوب مالی ندارند دسته چک داده نشود.

سیف بیان داشت: چک‌های برگشتی در هفت ماهه نخست امسال 4میلیون برگ بوده است که طی 4 سال گذشته 26 میلیون برگ چک برگشتی در کشور داشته‌ایم.

سیف بیان داشت: اقداماتی برای جلوگیری از صدور چک‌های برگشتی انجام می‌دهیم که یکی از آنها سامانه چکاوک است که در 12 استان کشور پیاده‌سازی شده و حداکثر تا اسفند سال جاری در تمام کشور پیاده‌سازی می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: این سامانه امکانی را ایجاد می‌کند که اعتبار درخواست‌کننده چک مشخص شود و به طور کلی انضباطی را برای مصرف‌کنندگان به وجود می‌آورد.

وی درباره نوسانات نرخ ارز بیان داشت: عوامل بنیادین مؤثر در تعادل بازار ارز از نظر بانک مرکزی تفاوتی ایجاد نشده است و نرخ بازار یک نرخ تعادلی است. بعضی وقت‌ها دخالت‌هایی که انجام می‌شود نوساناتی را به وجود می‌آورد که بانک مرکزی در صدد ساماندهی این شرایط است.

رئیس کل بانک مرکزی، افزود: بانک مرکزی به نرخ ارز در بازار نگاه منطقی دارد و اجازه می‌دهد این قیمت با عوامل بنیادین تعدیل شود. نوسانات شدید ناگهانی در قیمت ارز به هیچ وجه منطقی ندارد و برنامه‌هایی نیز برای ایجاد انضباط در این بازار در دستور کار قرار گرفته است.

سیف درباره نرخ 2800تومانی دلار در بودجه 94 اظهار داشت: این یک نرخ محاسباتی است و به هیچ وجه هیچ‌گونه قطعیتی نسبت به تحقق آن در آینده وجود ندارد و ممکن است بر اثر عوامل و یا شرایط اقتصادی این روند به نحوی پیش برود که این نرخ محقق نشود. پیش‌بینی نرخ ارز در بودجه 93، 2650تومان بود که از ابتدای امسال شاهد تحقق آن نبودیم و در حال حاضر که 9 ماه از سال می‌گذرد نرخ ارز 2690 تومان است و متوسط نرخ ارز در 8 ماه گذشته 2520 تومان بوده است.

سیف درباره پتانسیل‌های اقتصادی استان تهران نیز اظهار داشت: این استان پتانسیل‌های بالایی برای تولید و رشد اقتصادی دارد اما با توجه به اینکه در کشور نظام برنامه‌ریزی و اولویت‌گذاری داریم تلاش ما بر این است که کل کشور از منابع محدود استفاده بهینه‌ای داشته باشد.

سیف در ابتدای جلسه برنامه‌ریزی استان تهران درباره اقتصاد کلان کشور اظهار داشت: دستاوردهای اساسی دولت در بخش اقتصادی و بازگشت ثبات و آرامش و اقتصاد و بازار داشته است و در طول یک سال منتهی به مرداد 93 نسبت به سال قبل متوسط نرخ ارز حدود 6درصد کاهش پیدا کرده است که این کاهش نوسانات موجب می‌شود سرمایه‌گذاران تصمیمات بلندمدت بگیرند.

وی درباره پروژه مسکن مهر نیز اظهار داشت: شیوه بسیار غلطی در تأمین منابع مالی پروژه‌های مسکن مهر در نظر گرفته شده که نهایتاً با توجه به احساس مسئولیت این کار نیمه‌تمام را به پایان می‌رسانیم اما سعی کردیم شیوه‌هایی را به کار ببریم که از آثار تخریبی این پروژه در اقتصاد جلوگیری شود.

وی درباره افزایش وام تسهیلات پروژه مسکن مهر افزود: این تسهیلات از 25 میلیون به 30 میلیون تومان در صورت تصویب شورای پول و اعتبار افزایش می‌یابد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها