امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۳:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133110
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسین کیوان در مراسم روز پژوهش و تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در حوزه فرهنگ پژوهش ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسین کیوان در مراسم روز پژوهش و تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در حوزه فرهنگ پژوهش علیرغم مشکلات مدیریتی و کمبود بودجه موضوعی است که ما را رنج می‌ دهد چرا که فرهنگ فناوری تاکنون یا غلط بوده یا وجود نداشته است.

کیوان گفت: برخی افراد به اسم شرکت‌های دانش‌بنیان مجوز می‌گرفتند اما به کار دیگری می‌پرداختند.

این پژوهشگر برتر افزود: فقط 0.4 بودجه درآمد ناخالص ملی به تحقیقات اختصاص داده می‌شود و این در حالی است که اجازه نمی‌دهیم تا اعضای هیأت علمی از امکانات بیمارستان‌ها یا دستگاه‌های گران‌قیمت بلااستفاده در راستای طرح تحول سلامت استفاده کنند.

کیوان گفت: قانون من درآوردی باعث شده ترجیح دهیم دستگاهی هر چند 100 میلیون تومانی خاک بخورد و اعضای هیأت علمی نتوانند از آن استفاده کنند از طرفی معیشت اساتید در علوم پایه به سختی می‌گذرد.

 

مدیرکل سابق اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: اعضای هیأت علمی می‌توانند شرکت‌های دانش‌بنیان تأسیس کنند اما این فرهنگ نادرست باعث شده که نتوانند آن را عملیاتی کنند و شاهد آن هستیم افرادی که تازه استخدام شده‌اند نمی‌توانند در بخش خصوصی به کارهای تحقیقاتی بپردازند.

همچنین موسوی معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: دانشگاه علوم پزشکی ایران قبل از ادغام رتبه 4 و پس از ادغام رتبه 8 را به دست آورده است.

وی افزود: محدودیت‌های بودجه‌ای بسیاری داشته‌ایم به طوری که در سال 92 و 6 ماهه دوم بودجه‌ای نداشتیم و امتیازات ما به عنوان دانشگاه ایران ثبت نمی‌شد بلکه به اسم دانشگاه علوم پزشکی تهران تمام می‌شود با این وجود اکنون رتبه 8 را به دست آورده‌ایم.

وی ادامه داد: یک تا 3 درصد بودجه مالی دانشگاه به پژوهش اختصاص داده شد به همین دلیل در سال جاری از نظر اعتبارات مشکلی نداشته‌ایم.

موسوی گفت: مجوز مرکز رشد را گرفته‌ایم و در حالی بازسازی آن هستیم. همچنین راه‌اندازی آزمایشگاه جامع را در دانشگاه شاهد بوده‌ایم. توسعه پژوهش‌های کاربردی و ارتباط مؤثر بین تولید و کاربردی شدن دانش از دیگر برنامه‌هایی است که دنبال شده است.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: توسعه کمی و کیفی پژوهش به همراه توجه به سیاست‌های راهبردی، حفظ روحیه پژوهش، توجه به کیفیت پژوهش و تمرکز بر نیازهای کشور مسیر خود را ادامه می‌دهیم هر چند که مسیر دشواری پیش رو داریم و رقابتمان سنگین است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها