امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۸:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133119
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»،‌ دانشمندان هشدار ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»،‌ دانشمندان هشدار داده‌ اند که اگر یک تکه عظیم از یخ یخچال «اوآلکان» جدا شود می‌تواند یک سونامی در دریاچه 513 پرو ایجاد کرده و یک سیلاب مرگبار در دره آن را در پی داشته باشد.

در سال 1970 زلزله‌ای به قدرت 7.9 ریشتر منجر به از هم گسیخته شدن بلوک‌های عظیم یخ در رشته کوه‌های آند شد و پس از ریزش به سمت دریاچه‌ها، بهمن عظیمی ایجاد شد که در شهر «یونگای» پرو 20 هزار نفر کشته بر جای گذاشت.

برای نخستین بار در پرو، اطراف دریاچه 513 این کشور 4 حس‌گر و دوربین‌های عکس‌برداری سریع از سطح دریاچه نصب کرده‌اند.

انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان به سرعت در حال افزایش است و این مسئله باعث شده کارشناسان یخچال‌های طبیعی از دولت پرو بخواهند برای محافظت از شهرها و مردم در معرض خطر در این کشور تدابیری را اتخاذ کند.

حدود 200 نماینده دولتی پرو در «لیما» پایتخت این کشور یک نشست 2 هفته‌ای برای برقرای مذاکرات در زمینه ایجاد نسخه‌ای از توافق برای کاهش دادن انتشار گاز کربن در تلاش برای جلوگیری از افزایش گرم شدن هوا صورت داده‌اند که بایستی این نسخه را در اواخر سال 2015 در پاریس ارائه کنند.

بر اساس انتشار یک مطالعه در مجله دانشکاهی «یخ‌کره»، یخچال‌های طبیعی در رشته کوه‌های آند از کلمبیا، ونزوئلا، پرو، اکوادور و بولیوی عبور می‌کنند که به طور متوسط از دهه هفتاد تا به امروز 30 تا 50 درصد کاهش یافته‌اند؛ پرو دارای بیشترین یخچال‌های طبیعی می‌باشد.

یک کارشناس یخچال‌های طبیعی گفت: مردم پرو باور ندارند که این دریاچه‌های حاصل از ذوب شدن یخچال‌های طبیعی می‌توانند خطرناک باشند و هشدارها را جدی نمی‌گیرند.

بر اساس اطلاعاتی از یک مطالعه تغییرات آب و هوا طی 4 دهه گذشته تعداد یخچال های طبیعی پرو را تا 40 درصد کاهش داده و منجر به ایجاد صدها دریاچه کوهستانی جدید شده است.

پرو حدود 2 هزار و 800 یخچال طبیعی در 19 کوه برف‌گیر دارد که مردم این کشور از آب حاصل از این یخچال‌ها بهره می‌برند.

یخچال طبیعی توده‌ای یخ است که بر اثر نیروی گرانش از نواحی بلند کوهستانی یا در نواحی قطبی، که دارای هوای بسیار سردی هستند، به آرامی جریان پیدا می‌کند. اگر مشتی برف به محکمی در دست فشرده شود، برف به یخ تبدیل می‌شود. این همان رویدادی است که پس از بارش برف، در دره‌های مرتفع کوهستانی رخ می‌دهد. برف در کف دره، بر اثر فشار برف‌های بالایی فشرده و به یخ تبدیل می‌شود.

با بارش برف‌های جدید، برف‌های زیرین فشرده و محکم‌تر می‌شود و مانند توده‌ای خمیری حرکت می‌کند.به این ترتیب، یخچال طبیعی بوجود می‌آید؛ یخچال طبیعی به آرامی، حدود 3 متر در سال، حرکت می‌کند.

قدرت فرسایشی یخچالهای طبیعی بزرگ، بسیار زیاد است. حرکت آن به سمت پایین دامنه، باعث فرسایش دره به شکل U می‌شود. دره‌ای که در اثر یخچال طبیعی بوجود می‌آید، کف هموار و دیواره‌های عمودی دارد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها