امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۰:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133152
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، «نورگل منگل» سرپرست وزارت فواید عامه افغانستان امروز در یک نشست خبری در کابل، اظهار ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، «نورگل منگل» سرپرست وزارت فواید عامه افغانستان امروز در یک نشست خبری در کابل، اظهار داشت: هفته گذشته جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، چین، قرقیزستان، و تاجیکستان برای ایجاد یک شبکه خط آهن پروتکلی را به امضا رساندند.

وی افزود: بر اساس این پروتکل، این 5 کشور توافق کردند مطالعات فنی روی ایجاد این خط آهن را آغاز کنند؛ خط آهنی که از منطقه «کاشغر» کشور چین شروع و با عبور از قرقیزستان و تاجیکستان وارد «شیرخان بندر» ولایت «قندوز» در شمال افغانستان می‌شود و از راه ولایت‌های شمالی افغانستان به هرات می‌رسد و از طریق منطقه «شام تیغ» به ایران وصل خواهد شد.

سرپرست وزارت فوایدعامه افغانستان توضیح داد: هزینۀ این پروژه از سوی بانک توسعه آسیایی، بانک جهانی و چین پرداخت می‌شود.

منگل گفت: این پروژه ، بخشی از راه تاریخی ابریشم را تشکیل داده و درحدود 2 هزار و 200 کیلومتر طول دارد که هزار و 148 کیلومتر آن در خاک افغانستان واقع شده است.

این مقام وزارت فواید عامه افغانستان تصریح کرد: پس از پایان مطالعات مقدماتی در 18 ماه آینده، هر یک از کشورهای سهیم در این پروژه نظرات خود را در نشستی که در سطح وزیران این 5 کشور در قرقیزستان برگزار می شود، ارائه کرده تا هزینه و زمان اجرای آن مشخص شود.

این خط آهن از مناطق ناامن افغانستان می‌گذرد و از این جهت ناامنی یکی از چالش‌های مهمی  در برابر تحقق این طرح دانسته می‌شود؛ اما دولت افغانستان با در نظر داشتن اهمیت اقتصادی اجرایی‌ شدن این طرح آخرین توان خود را به کار خواهد بست تا یک حاشیه امن برای تحقق این طرح ایجاد کند.

افغانستان از جمله کشورهایی است که شبکه خط آهن آن کمترین توسعه را داشته و در حال حاضر تنها 75 کیلومتر راه آهن که از حیرتان به مزار شریف امتداد یافته در این کشور وجود دارد.

انتهای پیام/ز

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها