امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 16
۱۱:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133154
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «سلیم عبدالله الجبوری» رئیس و تعدادی از نمایندگان مجلس عراق که به جمهوری اسلامی ایران ...

به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «سلیم عبدالله الجبوری» رئیس و تعدادی از نمایندگان مجلس عراق که به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده‌اند، امروز -سه‌شنبه- با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار ضمن خوش‌آمدگویی به رئیس و نمایندگان مجلس عراق به خاطر سفر به جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: در اوایل این هفته بیش از یک و نیم میلیون زائر ایرانی مهمان عراق بودند و جمهوری اسلامی ایران از میزبانی شما و امنیتی که برای زائران ایرانی و بقیه زوار فراهم کردید تشکر و قدر دانی می‌کند.

وی افزود: ما بسیار خوشحالیم علی‌رغم تهدیدات داعش، همه گروه‌ها و اقوام توانستند با احساس امنیت کامل به زیارت قبور مطهر در کربلا نائل شوند.

ظریف اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری با عراق در همه زمینه‌ها از جمله سیاسی، اقتصادی و پارلمانی و... می‌باشد. ایران پیشرفت عراق را پیشرفت خود و امنیت در عراق را امنیت خود تلقی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: ما بسیار خوشحالیم که عراق در حرکت جدید منطقه‌ای خود گام‌های مهمی در گسترش روابط با همه همسایگان برداشته است. ما معتقدیم که عراق می‌تواند پل دوستی بین همه اقوام و کشورها در غرب آسیا باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته آمادگی دارد با همه کشورهای منطقه در موضوع عراق همفکری و همراهی داشته باشد.

ظریف در مورد موضوع قیمت نفت تصریح کرد: جای تاسف است که کشورهای منطقه در خصوص کاهش قیمت نفت و آثار منفی ناشی از آن همکاری نمی‌کنند. جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا گام‌های موثری در این خصوص بردارد.

«سلیم عبدالله الجبوری» رئیس مجلس عراق نیز در این دیدار بر مسئولیت همگانی در داخل و خارج عراق برای مقابله با داعش تاکید کرد و افزود: همه اقوام و طوایف عراق شامل عرب، کرد، ترکمن، شیعه و سنی از همبستگی و وحدت لازم در مقابله با تروریسم و داعش برخوردار می‌باشند.

رئیس مجلس عراق اضافه کرد: در دوره اخیر اقدامات خوبی در زمینه نظامی و امنیتی در عراق انجام شده اما فتنه داعش هنوز ادامه دارد و این امر لزوم تداوم مقابله با ان را گوشزد می‌کند.

«سلیم عبدالله الجبوری» همچنین بر همبستگی میان کشورهای  منطقه برای ایجاد ثبات و امنیت تاکید کرد و افزود : ثبات و امنیت در منطقه برای همه از جمله عراق، کشورهای منطقه و جمهوری اسلامی ایران لازم و ضروری است.

در ادامه این ملاقات نمایندگان فراکسیون‌های شیعه، کرد و ترکمن مجلس عراق نیز دیدگاه‌های خود را در خصوص روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق مطرح و از ایستادگی ملت و دولت ایران در کنار مردم و دولت عراق در شرایط سخت و دشوار تشکر و قدردانی کردند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار