امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۲:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133158
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 118
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، در یازدهمین انجمن حزب نهضت اسلامی تاجیکستان 28 نامزد جهت شرکت در انتخابات پارلمانی ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، در یازدهمین انجمن حزب نهضت اسلامی تاجیکستان 28 نامزد جهت شرکت در انتخابات پارلمانی اول مارس 2015 (10 اسفند 1393) معرفی شدند.

در این انجمن که با قرائت آیاتی نورانی از کلام‌الله مجید آغاز شد، 513 نماینده از سازمان‌های نواحی، شهری و استانی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان شرکت کردند.

همچنین در این انجمن سفرای کشورهای خارجی از جمله سفیر جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی مقیم دوشنبه، روسای احزاب سیاسی، سازمان‌های غیردولتی و رسانه‌های گروهی داخلی و خارجی حضور یافتند.

شرکت‌کنندگان انجمن، فهرست اسامی نامزدهای انتخابات پارلمانی سال 2015 حزب را به تصویب رساندند که از تعداد 28 کاندیدا، 7 نفر نیز زن می‌باشند.

«محی‌الدین کبیری» رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان ضمن سخنرانی خود در این انجمن گفت: این حزب طی بیش از یک دهه گذشته نقش مهمی در صلح و ثبات تاجیکستان بازی کرده و از تجربه غنی مبارزات سیاسی برخوردار شده است.

وی با اشاره به فراز و فرود بیش از 2 دهه استقلال تاجیکستان، گفت: به اعتقاد من دوران استقلال برای حزب نهضت و همچنین مردم تاجیکستان 3 مرحله عمده را در بر می‌گیرد که مرحله نخست از سال 1992 تا 2000 را به خود اختصاص داده و آن را می‌توان دوران هرج و مرج و درگیری‌های داخلی دانست که از خارج تحمیل شده بود. متاسفانه حدود یک دهه از استقلال در چنین فضای پشت سر گذاشته شد و تاجیکستان در مسیر توسعه از همسایگان خود عقب افتاد ولی به لطف خداوند و همت مردم کشور صلح و وحدت به تاجیکستان بازگشت.

کبیری مرحله دوم را عبارت از سال‌های 2000 –2010 دانست و آن را موفق‌ترین دوران برای رشد و توسعه کشورش ارزیابی کرد.

وی گفت: در این مرحله بود که به برکت وحدت و حسن تفاهم میان همه گروه‌های سیاسی کشور پیشرفت‌های مناسبی در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی به دست آمد. از نظر ارزش‌های مردم‌سالاری و رعایت حقوق بشر نیز طی این مرحله تاجیکستان توانست به نوعی به کشوری موفق و الگو در منطقه تبدیل شود. این مرحله‌ای بود که سیمای مطلوب از تاجیکستان به جامعه جهانی معرفی و صدها میلیون دلار به کشور سرازیر شد.

به اعتقاد رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، طی مرحله سوم که از سال 2010 به این طرف را فرا می‌گیرد، حزب نهضت اسلامی به هدف فشارهای متعدد سیاسی دولت و نهادهای رسمی تبدیل یافت و در این دوران همواره رسانه‌ها علیه نهضت مطالب سفارشی منتشر می‌کنند که حکایت از تغییر فضای سیاسی دارد.

بنابه گفته وی، بسیاری بر این باورند که حزب نهضت اسلامی در انتخابات پارلمانی سال 2010 توان و ظرفیت خود را به نمایش گذاشت که برای برخی از گروه‌ها مشاهده حمایت‌های مردم از نهضت در حقیقت سخت بود. این بود که از آن موقع به این طرف فشارهای بسیار متعددی بر حزب و طرفدارانش وارد می‌شود.

کبیری با بیان اینکه موقعیت حزب نهضت در جامعه تاجیکستان ثابت است، تاکید کرد: حزب نهضت اسلامی از مشکلات مسیری که انتخاب کرده است، بیم ندارد، زیرا می‌داند که به فرموده قرآن کریم بعد از هر سختی آسانی و پیروزی است.

به باور این مقام حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، اینکه نهضت در مقابل این همه فشارها، محدودیت‌ها و تهمت‌زدن‌ها ضعیف و پراکنده نشد، خود بزرگ‌ترین پیروزی اعضا و هواداران حزب است که حتما پیروزی‌های دیگری را در پی خواهد داشت.  

وی برای برداشتن گام‌های مطمئن‌تر در این مسیر از اعضای حزب صبر، استواری و جسارت در اجرای تعهد و مسئولیت را تقاضا کرد.

رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان با تاکید بر اینکه تلاش‌های برخی از گروه‌ها برای تهدید و خطر معرفی کردن این حزب به هدف نخواهد رسید، تصریح کرد: در مقابل صدها مطلب، برنامه تلویزیونی و نوار ویدیویی علیه نهضت، حزب ما فقط یک جمله جواب داد و آن اینکه «برخی از مسئولین دولتی به جای تامین زمینه‌های پیشرفت علم، فرهنگ و سیاست در اتاق‌های کار خود نشسته و علیه نهضت مطلب می‌نویسند».

وی ادامه داد، این جمله خیلی سر و صدا به پا کرد و به نظر می‌رسد عده‌ای فکر می‌کنند که حق دارند هرچه می‌خواهند بگویند ولی نهضت اسلامی حتی حق بیان یک جمله را هم ندارد. چنین واکنشی در برابر یک جمله نهضت دلیل قدرت و توانایی این حزب است.

انتخابات شفاف خواست ملت است

از نگاه کبیری، انتخابات پارلمانی سال 2010 بدترین انتخابات در تاریخ معاصر تاجیکستان بود و نباید دوباره تکرار شود.

وی گفت: در پنج سال پیش در پی اعلام نتایج انتخابات پارلمانی هزاران نفر از اعضای حزب جمع شدند و ناراحتی خود را از آنکه به نهضت تنها 2 کرسی واگذار شده است، بیان کردند. رهبری نهضت برای واکنش در برابر این امر با 3 گزینه مواجه بود: یکی راه‌اندازی تظاهرات به خاطر بازپس گرفتن حق خود، دیگری تحریم انتخابات و سومی خروج نهضت از شورای جمعیتی (که در آن اعضای دولت، احزاب سیاسی، نهاد‌های غیردولتی و غیره حضور داشتند). 

به گفته کبیری، هرچند بیشتر مردم طرفدار 2 گزینه اول بودند ولی رهبری نهضت برای ملت، دولت و حفظ ثبات جامعه گزینه سوم را انتخاب کرد.

وی گفت که به خاطر حفظ آرای خود در انتخابات پارلمانی که تا برگزاری آن کمتر از 3 ماه زمان مانده است، باید از هم اکنون فعالیت‌های خود را دنبال کنیم و نگذاریم که آرای ما از دست برود. انتخابت پیش رو قطعا مشکلاتی به همراه خواهد داشت چرا که حتی جهت شرکت نمایندگان مناطق در این انجمن مشکلاتی ایجاد و برخی را بازداشت کردند. ظاهرا عده‌ای می‌خواهند از نهضت نه رقیب سیاسی بلکه دشمن بتراشند.

رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان اعمال فشار روی حزب قانونی را خلاف منافع ملی تاجیکستان دانست و هشدار داد، وقتی حق بخشی از جامعه ضایع می‌شود، زمینه برای تاثیرگذاری گروه‌هایی از خارج بیشتر فراهم می‌گردد. بنابراین نباید برای مداخله از بیرون زمینه چینی کرد چرا که بدون آماده بودن شرایط داخلی، هیچ گروهی مانند داعش، القاعده و... قادر به کاری نخواهند بود.

وی مردم تاجیک را صبور خواند و افزود: در دنیا کمتر ملتی را می‌توان پیدا کرد که شش ماه بی‌برقی در سال را بتواند تحمل کند. به دلیل عدم وجود شرایط اشتغال از بیش از چهار میلیون نفر انتخاب‌کننده حدود 2 میلیون نفر در خارج به سر می‌برد. این مردم با وجود مشکلات متعدد از دولت چیزی نمی‌خواهد در حالی که باقی ملت‌ها از دولت‌هایشان تقاضای برق، گرما، اشتغال، حقوق مناسب و آزادی‌ را می‌کنند. ولی مردم تاجیک از دولت خود تنها یک چیز می‌خواهد: به من هیچ چیز مده ولی فقط از من مگیر!

کبیری تاکید کرد: موقعی مقامات قادر به فراهم کردن شرایط مناسب برای مردم نیستند، پس نباید سه چیز را که نیازی به هیچ گونه هزینه‌ای ندارد، نسبت به آن‌ها روا بدارند: یکی خیانت به رای مردم، دیگری ‌رشوه‌خواری و سومی سلب آزادی‌های مردم.

رئیس حزب نهضت از اعضا و هواداران این حزب خواست که با وجود فشارها نسبت به روند انتخابات نگاه مثبتی داشته باشند و از این راه به مردم امید به بهبود وضعیت بخشند.

رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان تلاش‌های برخی از گروه‌ها برای در مقابل هم قرار دادن ارزش‌های ملی و دینی در تاجیکستان را پدیده خطرناکی دانست و از نهادهای رسمی کشور خواست که نسبت به این موضوع بی‌تفاوت نباشند که برای امنیت جامعه مخاطره‌های جدی ایجاد خواهد کرد.

خطاب به مهاجرین کاری مقیم خارج

کبیری تعداد انتخاب کنندگان کشورش را 4 میلیون و 25 هزار نفر معرفی کرد و گفت که طبق اطلاع نهادهای مربوطه روسیه، یک میلیون و 200 هزار نفر مهاجر کاری تاجیک در این کشور به سر می‌برد که با باقی مهاجرین مقیم سایر کشورها حدود 2 میلیون نفر را تشکیل خواهند داد.

بنا به گفته وی، بیشتر مهاجرین از امکان شرکت در انتخابات محروم می‌باشند چرا که برخلاف تعداد بالای مهاجرین کاری مقیم روسیه در این کشور، تنها 3 یا 4 مرکز اخذ آراء ایجاد شده است که با این حال 90 درصد از شانس حضور در انتخابات محروم خواهند ماند که بالای 30 درصد از مجموع انتخاب‌کنندگان را تشکیل می‌دهد. 

رئیس حزب نهضت اسلامی از اتباع کشورش که در روسیه و سایر کشورها به سر می‌برند، خواست تا در روز انتخابات به پای صندوق‌های اخذ رای بیایند و از حق خود دفاع کنند. چنانچه به دلیل فاصله زیاد و یا محدودیت حوزه‌های انتخاباتی در روسیه نتوانستند آرای خود را به صندوق‌ها بریزند، پس از نزدیکان و بستگان خود بخواهید تا در انتخابات فعالانه حضور یابند و نگذارند که حقشان را از آن‌ها بگیرند.

وی همچنین گفت: بیشتر مهاجرین کاری در روسیه، هوادار این حزبند و در انتخابات از نهضت حمایت خواهند کرد.

کبیری با توجه به آنکه انجمن از طریق فضای مجازی به صورت مستقیم پخش می‌شد، از مهاجرین کاری مقیم روسیه تقاضا کرد تا در صورت امکان به تاجیکستان بیایند و به هواداری از این حزب ارای خود را به صندوق‌ها بریزند.

شعار «ما برای تاجیکستان و تاجیکستان برای همه»

رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان گفت که این حزب برای انتخابات پارلمانی قریب‌الوقوع شعار «ما برای تاجیکستانیم و تاجیکستان برای همه است» را انتخاب کرده است.

به گفته وی، موقعی یک نفر نهضتی «ما برای تاجیکستانیم» می‌گوید به این معناست که آماده است همه هستی خود را فدای کشور کند ولی ماهیت بخش دوم شعار که «تاجیکستان برای همه است» یعنی این که این کشور نباید مال یک گروهی دانسته شود که احساس پیروزی می‌کند.

بنابراین باید در مسیری پیش رفت و جامعه‌ای را ساخت که همه اتباع کشور قطع نظر از تعلق قومی، مذهبی، زبانی و... احساس کنند که صاحب این وطن و مرز و بومند.

پس از سخنرانی رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان تعدادی از اعضای حزب پیرامون شرایط موجود در مناطق و برنامه‌های خود برای حفظ و ارتقای جایگاه نهضت و حضور فعال در انتخابات پارلمانی را تشریح کردند.

همچنین روسا و نمایندگان برخی از سازمان‌های مهاجرین تاجیک مقیم خارج نظیر روسیه، آلمان، عربستان، پاکستان و... با ابلاغ پیام‌های صوتی حمایت خود از حزب نهضت در انتخابات آتی پارلمانی را اعلام کردند.

در پایان این انجمن، از شورای سیاسی حزب نهضت اسلامی تقاضا شد تا پیام ویژه‌ای را خطاب به دولت و نهادهای مربوطه رسمی با تقاضای برگزاری انتخابات شفاف و آزاد تهیه و پخش کنند.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها