امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۸:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133177
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 130
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بلقیس سلیمانی کارکردادبیات شهری را نشان دادن سمت و سوی شهر و باطن و جوهره‌ آن دردوره‌های مختلف دانست و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بلقیس سلیمانی کارکردادبیات شهری را نشان دادن سمت و سوی شهر و باطن و جوهره‌ آن دردوره‌های مختلف دانست و افزود: متاسفانه کمتر اتفاق افتاده است که نویسندگان ما شهر تهران را در یک وضعیت تاریخی ثبت کنند. برای این منظور ابتدا بایدروح، شخصیت و ساختار شهر و همچنین مناسبات مختلف اجتماعی و تاریخی درون آن را بشناسیم تا بتوانیم شهر را به معنای واقعی کلمه تعریف کنیم.
نویسنده رمان «بازی آخر بانو» گفت: شهر تهران هویت یکپارچه‌ای ندارد که بشود آن را تعریف کرد. در واقع تهران کلانشهری است که در آن همه خرده فرهنگ‌ها و اقلیت‌ها با هویت‌های مستقل و حتی شیوه‌های زیستی مستقل خودشان زندگی می‌کنند. به همین خاطر تنها کسی می‌تواند این شهر را به درستی بشناسد و بنویسد که این چند پارگی و هویت منتشر را به درستی شناخته باشد.
داور «جایزه داستان تهران»  افزود: در داستان‌هایی که این روزها و در ایام داوری خواندم، نویسنده‌ها اغلب به فضاهای تهران و مکان‌ها نگاه کرده بودند. اما من فکرمی‌کنم موضوع کمی پیچیده‌تر از چیزی است که در این داستان‌ها وجود دارد. برای نوشتن از تهران باید دید این شهرچه عناصری در درون خودش دارد، چه نوع زیستی را بر شهروندان خودش تحمیل کرده و چه نوع مناسباتی را تولید می‌کند. این‌ها موضوعاتی است که در برخی از این داستان‌ها کمتر دیدم، درواقع بیشتر نویسنده‌ها ظاهر شهر را به جای باطن و لایه‌های مختلف آن گرفته بودند.
سلیمانی در ادامه صحبت‌های خود ادبیات جدید را محصول شرایط شهرنشینی انسان مدرن دانست و تصریح کرد: ازآنجا که خواننده ادبیات داستانی بیش ازهر قشری طبقه متوسط شهری است و از آنجا که این خواننده‌ها می‌خواهند خودشان را در ادبیات داستانی پیدا کنند، طبیعی است که ادبیات شهری مورد استقبال قرار بگیرد.
جایزه‌ داستان تهران با همکاری ماهنامه داستان همشهری و سازمان زیباسازی شهرداری تهران برگزار می‌شود. بانک‌شهر، معاونت و سازمان حمل‌ونقل شهرداری تهران و برج میلاد تهران همکاران برگزاری دور اول این جایزه‌ ادبی هستند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها