امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۰:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133193
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 73
ادریس هانی از چهره‌های برجسته شیعه در منطقه مغرب عربی(کشورهای عربی غرب آفریقا) و مراکش در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس، درباره حضور جریان‌های ...

ادریس هانی از چهره‌های برجسته شیعه در منطقه مغرب عربی(کشورهای عربی غرب آفریقا) و مراکش در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس، درباره حضور جریان‌های تکفیری در مغرب عربی علیرغم ریشه‌های تصوف در این منطقه گفت: تاریخ مغرب عربی تاریخ میانه‌روی است اما برخی حالت‌های تکفیری در آنها دیده می‌شود و این ربطی به مغرب عربی ندارد بلکه در شرق و غرب جهان اسلام تندروی و افراطی‌گری دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه حضور جریان‌های تکفیری در مغرب عربی، امری استثنایی است، افزود: غالب آنچه در این منطقه بوده، اعتدال بوده که اکثریت مسلمانان و جامعه اسلامی نیز بر این مدار بوده‌اند اما در دهه‌های اخیر تبلیغات تکفیری‌ها توسط آنان که از این امر حمایت می‌‌کنند رشد کرده است.

ادریس هانی با بیان اینکه مبلغان جریان تکفیری از شرایط ظلم و فشار اجتماعی و حاشیه‌نشینی‌ها و عقب‌ماندگی‌ها سوء استفاده می‌کنند، تاکید کرد: این جریان‌ها تلاش کردند در این عقب‌ماندگی‌ها سرمایه‌گذاری کنند و از آن تروریست‌ تکفیری بسازند لذا آنچه دیده می‌شود، نتایج افعال سیاسی است که موجب سختی این مسایل شده است تا حدی که اماکن صوفی نیز امن نیست.

وی افزود: حتی من بعید نمی‌دانم اگر اهمال و غفلت نسبت به این مسئله ادامه یابد و بیشتر شود، روزی خواهد آمد که افراطی‌گری از درون گروه‌های تصوف و زاویه‌ها بیرون خواهد آمد چرا که حضور وهابیت در داخل زوایای صوفی‌گرایانه به یک امر ظاهری و نه پنهان تبدیل شده است لذا باید با این امر مقابله کرد و هشیاری‌ها و آگاهی‌ها را افزود و فرهنگ تسامح در اندیشه دینی را عمق بخشید.

این چهره برجسته شیعه در مغرب عربی، در ادامه در پاسخ به شیعه‌هراسی‌ها و نگرانی‌های اعلام شده از سوی سلفی‌ها درباره حضور شیعیان در این منطقه، گفت: از مباحث اصلی که تکفیری‌های وهابی دنبال می‌کنند، همین نگرانی‌هاست.

وی با بیان اینکه این تهمت‌ها از عقل و قلب مریض و داعشی برخاسته، افزود: حتی در کشورهایی که مشکلات مذهبی ندارند این شیعه‌هراسی را دنبال می‌کنند؛ مباحثی تکراری که اجازه مرگ آن را هم نمی‌دهند و با اموالی دهان‌هایی را می‌خرند تا دروغ‌پراکنی کنند و بهتان بزنند و تلاش می‌کنند مواجهه جئوسیاسی در منطقه رخ دهد اما در پایان اکثریت معتدل پیروز خواهد شد.

ادریس هانی سخنانی درباره نشر تشیع را از امور بی‌اهمیتی دانست و گفت: این امر(تشییع) غیرممکن است و همان تقسیم و مرزبندی نقشه‌هاست؛ مردم آزادند که مذهب خودشان را انتخاب کنند؛ شیعه می‌تواند سنی شود و یا سنی می‌تواند شیعه شود و این امر به اختیارات فکری و عقلی هر فرد برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه این مسئله را قرضاوی مطرح و در جهان اسلام منفجر کرد و بارها آن را تکرار کرد، افزود: معتقدم این دعوا امری سخیف است چرا که بروز جدی‌ای درباره شیعه کردن وجود ندارد و در جغرافیای اسلامی این رفت و آمدها بین مذاهب وجود داشته و دارد و هیچ تغییری در نقشه اسلامی ایجاد نکرده است.

این  متفکر مراکشی، در ادامه درباره کنگره‌های جهانی علیه تکفیر و تروریسم، گفت: کنگره قم گامی ابتدایی در عرصه محاصره و مقابله با ظواهر تکفیر از ناحیه فرهنگی و فکری است؛ نباید فراموش کرد که تکفیری‌ها به عنصر تجهیل و تحریف مفاهیم دینی چنگ می‌زنند و مقابله علما با آن در کنار مقابله نظامی و سیاسی، مسئله‌ای اساسی و استراتژیک در این مواجهه است.

انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها