امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۹:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133204
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 43
نشست خبری جشنواره موسیقی ایرج بسطامی صبح امروز با حضور حسام الدین سراج (دبیر هنری جشنواره) بابک خوش‌جان (دبیر اجرایی جشنواره)، فاطمه بسطامی ( ...

نشست خبری جشنواره موسیقی ایرج بسطامی صبح امروز با حضور حسام الدین سراج (دبیر هنری جشنواره) بابک خوش‌جان (دبیر اجرایی جشنواره)، فاطمه بسطامی ( مدیرعامل بنیاد ایرج بسطامی) و محمدعلی بسطامی (عضو هیأت مدیره بنیاد بسطامی) در خانه هنرمندان برگزار شد.

سوگواری همیشگی

فاطمه بسطامی در ابتدای این نشست گفت: 10 روز دیگر یعنی پنجم دی‌ماه یازدهمین سالگرد زلزله فاجعه‌بار بم است، زلزله‌ای که بسیاری از عزیزانمان را از ما گرفت، یکی از این عزیزان برادرم ایرج بود، انسانی فرهیخته که جز هنرمند بودن هنرپرور نیز بود. درست از نقطه‌ای که مراحل آموزش را او پشت سر گذاشت و به عنوان هنرمندی مطرح در موسیقی سنتی ایران مطرح شد، تربیت شاگردان و انتقال آموخته‌هایش را جزو مهمترین رسالت‌های خویش می‌دانست.

وی افزود: او هنرمندی برج عاج‌نشین نبود و همیشه در میان مردم بود. بارها و بارها پیش آمده بود که به درخواست پیرزنی یا پیرمردی در کوی و برزن بر روی خاک نشسته بود و برایشان آواز خوانده بود.

فاطمه بسطامی ادامه داد: در سال‌های نخستین پس از زلزله، چندین مراسم بزرگداشت در سالگشت این فاجعه عظیم برگزار کردیم. داغ ایرج همیشه برایمان تازه بود و این بزرگداشت‌ها نشان از سوگواری همیشگی ما داشت. پس از برگزاری این مراسم‌ها فکر کردیم که باید به راه او ادامه دهیم، از همان زمان مقدمات تأسیس بنیاد فرهنگی ـ هنری ایرج بسطامی را برنامه‌ریزی کردیم و قدم در راه گذاشتیم. از زمان تأسیس بنیاد، برنامه‌های متعددی را اجرا کردیم اما این جشنواره مهمترین آنهاست که در شکل کلی دربرگیرنده تمامی اهداف ما از تأسیس این بنیاد است. ما می‌خواهیم به راه و مرام ایرج استعدادها را شناسایی کنیم و به جامعه هنری بشناسانیم و تا آنجایی که توانمان یاری می‌کند، یاری‌شان کنیم.

300 خواننده از 73 شهر

محمدعلی بسطامی دیگر سخنران این نشست بود. او نیز در سخنانی گفت: بنیاد ایرج بسطامی در سال 1389 نخستین دوره جشنواره موسیقی ایرج بسطامی را در رشته آواز سنتی ایرانی برای رده سنی جوانان 18 تا 28 سال برگزار کرد. این جشنواره که با نام جایزه سال ایرج بسطامی برگزار می‌شد، با استقبال 300 خواننده از 73 شهر کشور مواجه شد.

وی افزود: در آن سال پس از بررسی‌های اولیه آثار و گروه تخصصی غربالگری تعداد 56 اثر به مرحله داوری راه یافتند، این آثار در دو مرحله توسط هیأت داوران بررسی و ارزیابی شد. این هیأت داوران ترکیبی از هنرمندان و صاحب‌نظرانی بود که طیفی مناسب برای بررسی تمام جوانب را تشکیل می‌دادند.

محمدعلی بسطامی ادامه داد: مراسم اختتامیه دوره اول در روز سوم آذر و با حضور جمع کثیری از هنرمندان و چهره‌های فرهنگی کشور در تالار وحدت برگزار شد. هیأت داوران در آخر و با جمع‌بندی دقیق امتیازات سه نفر به عنوان نفرات برگزیده اول تا سوم، سه نفر شایسته تقدیر و یک نفر خواننده زن انتخاب گردیدند.

آواز؛ میراث فرهنگ غنی مردم ایران

حسام الدین سراج خواننده موسیقی سنتی در ادامه این نشست با اشاره به دوره دوم جایزه بسطامی گفت: برگزاری جشنواره یادی است از هنرمند توانا و خوش‌صدا جناب ایرج بسطامی عزیز و در عین حال فرصتی است برای هنرمندان جوان تا رقابتی آموزنده در جهت حفظ ردیف آوازی و تلاشی در جهت اشاعه آن داشته باشند.

وی افزود: آواز میراث فرهنگ غنی مردم ایران زمین است که این روزها در حق آن بسیار جفا رفته و آن را به انزوا برده‌اند. در جهت احیای این میراث ارزشمند فرهنگی که پیوند عمیق با شعر و ادبی فارسی دارد و معیار و میزان محکمی در اجرای موسیقی ایرانی به شمار می‌رود. جشنواره بسطامی بر آن شد تا با ایجاد عرصه رقابت برای خوانندگان جوان این مرز و بوم، فضایی مناسب جهت اشاعه آواز ایرانی فراهم آورد.

این خواننده در خصوص داوری جشنواره گفت: سعی تمام در جهت عادلانه بودن قضاوت در مورد آثار ارائه‌شده به عمل آمده، آثار در سه مرحله توسط اساتید بررسی میشود به نحوی که نام یا شناختی از صاحب اثر برای هیأت بررسی‌کننده وجود نداشته باشد و نهایتاً سه هنرمند برگزیده خواهند شد.

در ادامه این نشست، بابک خوش‌جان نیز در سخنانی گفت: در این تنگنای فرهنگی که بسیاری از هنرمندان راستین که در انزواهای خودخواسته یا تحمیلی گرفتارند، وجود هر جشنواره هنری چراغی است که به قدر وسعش فضا را روشنی می‌بخشد.

وی افزود: با این همه، اما بسیاری از هنرمندان به جشنواره‌های دولتی با نگاهی پر از تردید و ابهام می‌نگرند. به شخصه معتقدم محصول جشنواره های دولتی، هنری عقیم، کم‌توان و عمیقاً سلیقه‌ای است. بسیاری از این جشنواره ها از کمبود مخاطب رنج می‌برند و این در حالی است که همین جشنواره حاضر، در نخستین دوره برگزاریش به رغم تمام مشکلات اقتصادی و سیاسی میزبان 300 خواننده جوان از 73 شهر کشور بود. بعد از برگزاری موفق اولین دوره جشنواره، طرح جامع جشنواره ایرج بسطامی در شورای سیاستگذاری این جشنواره تدوین شد. براساس این طرح مقرر شد که بخش‌های رقابتی و غیررقابتی این جشنواره در هر دوره به صورت گام به گام اضافه شود.

خوش‌خان در ادامه با اشاره به بخش‌های رقابتی جشنواره بسطامی گفت: این دوره از جشنواره در سه بخش رقابتی شامل: آواز سنتی ایرانی رده سنی جوانان، آواز سنتی ایرانی رده سنی آزاد و انتخاب آلبوم موسیقی سنتی سال برگزار می‌شود. در این دوره همچون دوره نخست از یکی از پیشکسوتان عرصه موسیقی سنتی تقدیر به عمل خواهد آمد.

در ادامه این نشست، حسام‌الدین سراج در پاسخ به سؤالی مبنی بر چگونگی قضاوت آثار و انتخاب آلبوم سال نیز گفت: ملودی اصلی، تنظیم، خوانندگی، تلفیق شعر و کلام، اجرای ارکستر، تدوین، طراحی جلد و موضوع خود اثر در قضاوت آلبوم منتخب سال مدنظر قرار گرفته خواهد شد.

وی افزود: از لحاظ دستگاهی محدودیتی برای شرکت‌کنندگان وجود ندارد و آنها در هر دستگاه موسیقی که می‌توانند کارشان را ادامه دهند، اما محدودیت زمانی وجود دارد که برای هر قطعه 14 دقیقه آواز در نظر گرفته شده است.

خوش‌جان دبیر اجرایی جشنواره بسطامی در پایان نشست گفت: از امروز فراخوان رسمی در تهران و بسیاری از شهرستان‌ها منتشر شده و اختتامیه این جایزه نیز در نیمه اردیبهشت ماه سال آینده برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها