امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۲۳:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133207
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجموعه 10 جلدی از فیلم‌نامه‌های نوشته شده توسط سید مهدی شجاعی که به تازگی از سوی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجموعه 10 جلدی از فیلم‌نامه‌های نوشته شده توسط سید مهدی شجاعی که به تازگی از سوی موسسه انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است در قالب سومین جشن کتاب مهر در خبرگزاری مهر رونمایی شد.

این فیلم‌نامه‌ها که توسط شجاعی و در چند نوبت نیز با همکاری وی و بهزاد بهزادپور و مجید مجیدی نوشته شده‌اند، با عناوینی چون بدوک، تیر چراغ برق، چشم خفاش، قله دنیا 1 و 2، دیروز بارانی، کمین، مسافر کربلا، مرد رویاها و کلانتری غیر انتفاعی منتشر شده است.

* شجاعی: منتقد درست در بخش ادبیات نداریم/ ناگفته‌هایی از شهید چمران/ نقش چمران در ورود امام به فرودگاه

سیدمهدی شجاعی نویسنده و مدیر انتشارات «کتاب نیستان» در این نشست گفت: یکی از جدی‌ترین نقدها و دغدغه‌هایم این است که منتقد درست در بخش ادبیات نداریم. نویسنده باید باید با آزمون و خطا راه خود را پیدا پیش ببرد.

وی ادامه داد: نگاه مدیران فرهنگی ما نسبت به فیلمنامه عوام‌زده است این از جمله نکات ضعف در فضای فرهنگی و مظلومیت ادبیات در تمام عرصه‌هاست.

شجاعی با اشاره به نوشتن فیلمنامه «مرد رویاها» درباره شهید مصطفی چمران گفت: او نابغه ای بود که در بالاترین سطوحی که در امریکا بود را رسید و در همان نقطه ای که آرزوی بسیاری از افراد است پشت پا زد و به جمع مردم لبنان پیوست که این مسئله حتی باعث تعجب اطرافیان وی می‌شود.

وی ادامه داد: انگیزه اولیه‌ای که مرا به سمت چمران کشاند حسی بود که نسبت به او پیدا کردم؛ گذشتن از امکانات و و رفتن به جایی که شیعه و مسلمانان در اوج مظلومیت هستند برایم جالب بود. جایگاه امروز شیعه مرهون چمران و امام موسی صدر است، آنها باعث شدند شیعه و مسلمانان جایگاه امروز را داشته باشند.

این نویسنده با اشاره به عکسی که توجه‌اش را جلب کرد گفت: وقتی وارد زندگی چمران شدم دیدم که مرگ برای او حل شده است و در آن عکسی که من دیدم مشخص است صدای سوت خمپاره می‌آید اما چمران محکم ایستاده و از مرگ هراس ندارد.
وی در این راستا گفت: مرد رویاها حاصل زحمات یک تیم ۸-۷ نفره بود که بر روی زندگی شهید چمران تحقیقات زیادی کردیم و حاصلش این بود که به نکاتی برخوردیم که چهرهای متفاوت از عظمت شهید چمران به ما نشان می داد البته همه کسانی که لازم بود در این پژوهش با آنها صحبت شود به طور عمده شهید شده بودند و دست ما از این مورد بسیار بسته بود. وقتی این کار شروع شد یک قرارداد با تلویزیون برای ساخت آن داشتیم و فکر می کردیم بنیاد شهید چمران هم در این راه به ما کمک می کرد وقتی به بنیاد مراجعه کردیم دیدیم این بنیاد چیزی جز چند عکس و فایل سخنرانی نیست و باید ما خودمان کمکی هم به آنها بکنیم به همین خاطر بود که سعی کردیم خودمان تک تک آنها را پیدا کنیم حاصلش هم سفر مفصلی شد که من و بهزاد بهزاد پور به لبنان انجام دادیم  و با مردم بسیاری از روستاهای لبنان در مورد چمران صحبت کردیم.
این نویسنده با بیان اینکه تمام سعی ما این بود که در روایت مقید باشیم و البته طبیعی است که در مقید بودن به این مغضوبین هم برخورد کردیم، اضافه کرد: اتهام عضویت در جبهه ملی که به چمران می زنند ناشی از مظلومیت اوست، اما به هر حال ابراهیم یزدی با شهید چمران همکاری داشته است و نیز پیوندی که میان بازرگان و یزدی و چمران وجود داشته است را نمی شود در روایات مستند از تاریخ نادیده بگیریم. به نظر من به خاطر دسته بندی هایی که امروز وجود دارد این فیلمنامه هرگز ساخته نخواهد شد جالب اینکه برخی ها به من گفته اند آنقدر این فیلمنامه را دوست داریم که نمی‌سازیم.
شجاعی در پایان افزود: برخی موارد درباره شهید چمران ناگفته مانده است، مثلا شاید کسی نداند زمانی که قرار بود امام به ایران بیایند و فرودگاه‌ها بسته بود یکی از فعالیت های شهید چمران ساخت یک باند هواپیما بود.

* محمدی: امروز با یک جریان سانسور خبری با چاشنی ترور مواجهیم

منوچهر محمدی تهیه کننده سینما نیز در این نشست گفت: معرف باید اجل بر معرف باشد اینجا برعکس است، ما کوچکتر از سید مهری هستیم، بی تعارف به شخصه موارد بسیاری در محضر او آموخته‌ام، به خصوص دو سه فیلمنامه‌ای که از ایشان بهره وافر بردم، ایشان فروتنانه بحث‌هایی که نمی دانستیم به ما آموختند.

به گفته وی، برای این قبول کردم در این نشست حضور یابم چون احساس کردم ما امروز با یک جریان سانسور خبری مواجهیم که این سانسور با چاشنی ترور همراه است و توسط جریان روشنفکر به شکل جدی و همه جانبه بر آن کار می‌شود.

وی ادامه داد: یک جریان سازمان یافته ای که در مقابل دوستانی که در حوزه‌های مختلف فکری و فرهنگی کار می‌کنند و خبره و شناخته شده در داخل و خارج از کشور هستند، این جریان در حال کار است، و هدف اصلی اش جریان روشنفکری دینی است.

محمدی متذکر شد: کسانیکه سعی دارند میان سینما، دین و ادبیات ارتباطی برقرار کنند و در این حوزه دغدغه‌مند کار می‌کنند نه تنها سانسور بلکه ترور هم می کنند. در کنار ممیزی ناکارآمد و کم حاصلی که دولت انجام می‌دهد. این جریان سازمان یافته خطی را دنبال می‌کند و کسانی هم وجه رحمانی دین را به جامعه معرفی می‌کنند. وجهی که به درد این نسل و زمانه می خورد.

این تهیه کننده به اسلام طالبانی هم اشاره و ترویج آن تاکید کرد و افزود: این جریان بر خلاف جریان ممیزی پرهزینه دولتی بسیار سازمان یافته خط خود را دنبال می کند و کارش نیز عمدتا متوجه کسانی است که سعی دارند وجه رحمانی از دین را معرفی کنند وجهی از دین که مورد نیاز نسل امروز است و توسط این گروه در قالب عقاید بسیار غلطی که در تفکر اسلام طالبانی از آن دست دیده ایم، اجرا می شود و اتفاقا دشمنان ما هم به خوبی از این موج بهره مند می شوند.

وی با بیان اینکه این جریان و کسانی که منصوب به آن هستند مشخصا بعد از انقلاب اسلامی توانستند جایگاه تثبیت شده ای را در کشور ما پیدا کنند، عنوان داشت: این عده توانستند کاری کنند که وجه جمالی و رحمانی دین در بسیاری از آثار ادبی و سینمایی جامعه ما دیده نشود، البته در این مقطع عنوان می کنم، جریانی که آقای شجاعی منصوب به آن هستند در زمره همان گروهی هستند که سعی دارند وجه رحمانی دین را به مردم نشان دهند و البته قدر و منزلتشان هم به خوبی شناخته نشده است و متاسفم که ایشان با وجود آنکه آثار با ارزشی تولید کرده اند چندان این آثار به حوزه ساخت وارد نشده است.

 

* صدر عاملی: شجاعی در فیلمنامه‌های خود همانند مناجات نامه‌هایش دردمندانه دست به نگارش زد

رسول صدرعاملی کارگردان سینمای ایران نیز در این برنامه گفت: امیدوارم از فیلمنامه‌های سیدمهدی شجاعی تصویر سازی شود.

این سینماگر ادامه داد: سال‌های سال است که خواننده جدی آثار آقای شجاعی هستم، در هر حال از او بسیار آموختم و از نوشته‌هایش تاثیر گرفتم.

صدرعاملی با تاکید بر اینکه شجاعی در فیلمنامه‌های خود همانند مناجات نامه‌هایش دردمندانه دست به نگارش زد و یک تنه مسیر دشواری را طی کرده که در آن با کوچکترین اشتباه می شود به سمت سفارشی نویسی غلتید، گفت: او متوجه شده است که چگونه بنویسد که بر مبنای اعتقادات خود و دردمندی‌های جامعه باشد و البته به آن سمت نیز متمایل نشود.

این کارگردان سینمادر پایاین با ابراز تاسف از اینکه فیلمنامه‌های زیادی از آقای شجاعی ساخته نشدهف بیان کرد: این یکی از دلایل مهجوریت های اوست.

 

* میرکریمی: سیدمهدی شجاعی باید از سهم تنهایی خود کم کند

رضا میرکریمی از کارگردان‌های سینما نیز در این برنامه گفت: با دو جریان افراطی که دامن جامعه را گرفته درگیریم. سیدمهدی شجاعی باید از سهم تنهایی خود کم کند و وقت بیشتری را برای این حوزه صرف کند. تشنگی برای آثار او از طرف مخاطبان مشاهده می‌شود.
به گفته وی، آقای شجاعی اهل نسخه پیچیدن نیست او با استغنا حرف می زند. آن زیبایی که دوست داریم در یک متن بخوانیم و بشنویم تقدیممان می کنند. به نظر من بخش کوچکی از تجربه او در کتابهایش وجود دارد و این مسئله ای است که باید مورد توجه ما قرار دهد.

این کارگردان با این مطلب که چند بار با سید محدی شجاعی هم سفر شده‌ام سخنانش را مورد تاکید قرار داد و افزود: این اواخر کمک کرد به انبوه تجربه‌ای که پشت این چهره هست روزنه‌ای پیدا کنم و چیزهایی را درک کنم.

میرکریمی متذکر شد: دو جریانی افراطی دامن جامعه ما را گرفته است، هردو در پی دو قطبی کردن جامعه هستند، چه جریانی که ظاهرا بنای ناسازگاری با اعتقادات دینی دارد و نگاه خود را می‌خواهد متفکرانه القا کند اما به همان میزان متعصبانه حق به جانب عمل می‌کند و چه جریانی که همین کاسبی را با اعتقادات دینی انجام می‌دهد.

میرکریمی ابراز داشت: در این میان چیزهایی شکاف را مانند چسب نگاه داشته است نگاهی که هم مستقل است و هم در پی وصل کردن است و هم نگاه رحمانی دارد.

میرکریمی با اشاره به دیدار با عالمی بزرگ در کنار مجیدی و سید مهدی شجاعی عنوان کرد: یک بار همراه آقای شجاعی به دیدار عالمی بزرگ رفتیم، دیداری خصوصی بود، جالب اینکه آقای شجاعی سوالی را مطرح کرد که من مطمئن هستم پاسخ آن را می‌دانست و تنها برای اینکه نزد ما دوباره پاسخ داده شود آن را مطرح کرد،سوال این بود که وقتی راجع به ائمه کار میکنیم به کدام بخش بیشتر باید پرداخته شود؟ آیا نگاه شیعی ما و تعلق خاطر مذهبی ما می‌تواند در قصه بیاید یا نه؟ پاسخ همان بود که می‌دانست اینکه بچسبید به اشتراکاتی که همه مردم دنیا دارند تا آنها بفهمند.
میرکریمی در بخشی از سخنانش پس از شجاعی پیرامون شهید چمران عنوان کرد: تفسیر امروز ما از شهدا به شکلی است که انگار آنها یک طبقه ای از یک جامعه بوده اند که باید شهید می شدند و دیگر افراد جامعه نمی توانند عضو آنها باشد. شهید چمران به نظر من دیر به انقلاب ما رسید یعنی وقتی رسید که دورهایش را زده بود و به حالاتی عرفانی رسیده بود به همین خاطر هر جایی که خطر در آن وجود داشت در آن حضور پیدا می کرد.
وی در پایان اینگونه خاتمه کلام داد که، چمران هیچ گاه مردد نبود، در کار وی تردید وارد نمی شد و تردیدش تنها درباره کارهایی بود که نکرده است.

* قادری: در کارهای شجاعی جسارت به لحاظ تکنیک و محتوا مشهود است

نصرالله  قادری نمایشنامه نویس در این مراسم در سخنانی گفت: سیدمهدی شجاعی مسلمانی است که روی اعتقاداتش پافشاری می‌کند و می‌نویسد. اولین خصلت یک نویسنده این است که باید دیدگاه داشته باشد. این حسن او نیست که دیدگاه دارد بلکه این خصلت اوست. 

وی ادامه داد: او کسی است که می‌تواند برای گروهی با سلیقه‌های مختلف بنویسد. در مجموع در کارهای شجاعی جسارت به لحاظ تکنیک و محتوا مشهود است.

این منتقد با بیان اینکه فیلمنامه‌های آقای شجاعی در ظرف فیلمنامه‌ جواب می‌دهد گفت: دنیای شاعرانه فیلمنامه‌ در فیلمنامه به خوبی مشهود است. محتوای آثاری که دارد با دنیای سینما عجین است و محتوا بر شکل غالب نیست.
وی ادامه داد: نوشتن امری است که معمولا در خلوت انجام می شود و به همین خاطر است که ما در ایران مدرسه ای برای تعلیم نوشتن نداریم اما آقای شجاعی توانسته فیلمنامه نویس هایی را تربیت کند که گروهی بنویسند و البته خودش هم در این کار چیره دست است با این حال یکی از انتقادات من از ایشان همین مسئله است که خودشان را بیش از اندازه خرج می کنند.
این منتقد با بیان اینکه آقای شجاعی در فیلمنامه هایش به این مسئله توجه دارد که چقدر تصویرهایش قابلیت برگردان به دنیای سینما را دارد آثار او مطلقا دینی است ، افزود: البته به نظر من تمام آثار هنری دنیا دینی است چون ذات هنر دینی است. در مورد آقای شجاعی این ذات به نگاه او به اسلام و مذهب شیعه باز می گردد. در کنار این مسئله آقای شجاعی جسور است و از بیان برخی محتواها ترسی ندارد.

در این مراسم سیدمهدی شجاعی، سیدرضا میرکریمی، رسول صدرعاملی و منوچهر محمدی حضور داشتند که در پایان لوح مربوط به این مجموعه را امضا کردند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها