امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۳:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133376
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
محمدمهدی گویا در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گفت: تاکنون موردی از بیماری ابولا در کشورمان مشاهده نشده ...

محمدمهدی گویا در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گفت: تاکنون موردی از بیماری ابولا در کشورمان مشاهده نشده و عاملی که باعث ایجاد این بیماری می‌شود در کشور ما وجود ندارد.

وی ادامه داد: مخزن این بیماری نوع خاصی از خفاش‌ها است که به میمون‌ها و شامپانزه‌ها منتقل می‌کند و چون در کشور آفریقایی گوشت خفاش خورده می‌شود یا در تماس با ترشح و خون میمون‌ها قرار دارند ممکن است به این بیماری مبتلا شده باشند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: فردی که به این بیماری مبتلا می‌شود خون، ترشحات بدنی، استفراغ و مدفوع وی می‌تواند بیماری‌زا باشد و بیماری را منتقل کند. ابولا در مرحله بیمار شدن فرد برای دیگران بیماری‌زاست اما قبل از آن مانند برخی از بیماری‌ها مثل سرخک بیماری‌زا نیست.

گویا گفت: فرد مبتلا باید در شرایط ایزوله فوق‌العاده‌ای نگهداری شود این در حالی است که ابولا ممکن است توسط یک مسافر از کشوری به کشور دیگر منتقل شود بنابراین ممکن است این بیماری به هر کشور دیگری سرایت کند و کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: به همین منظور تدارکات لازم را برای بیماری ابولا در کشور دیده‌ایم چرا که میزان مرگ و میر این بیماری بسیار بالا و حدود 70 درصد است. واکسن ندارد، دارویی نیز برای درمانش وجود ندارد.

وی توصیه کرد: به مردم کشورمان توصیه می‌کنیم به کشورهایی که آ‌لوده هستند مسافرت‌های غیرضروری نداشته باشند و چنانچه سفر کردند با مسئولان بهداشتی ما در تماس بوده و اطلاعات لازم را دریافت کنند.

گویا افزود: همچنین توصیه می‌شود با حیوانات در تماس نباشند حتی‌الامکان مسافرت خود را کوتاه کنند، در مجامع عمومی خیلی حضور نداشته باشند چرا که بسیاری از بیماران در این کشورها وجود دارند که امکان مراجعه به بیمارستان را ندارند و حتی جسدشان در خیابان‌ها رها شده است اینها عامل نگران‌کننده‌ای هستند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: توصیه دیگر این است که علاوه بر تماس با مأموران بهداشتی چنانچه به کشور برمی‌گردند حتماً به ما اطلاع دهند این افراد تا 21 روز تحت مراقبت قرار می‌گیرند و اگر به هر دلیلی تب کنند باید در شرایط خاص از آنها مراقبت شود.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار