امروز : یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 29
۱۴:۳۴
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1334
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۱
تعداد بازدید: 297
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، منصور ابراهیمی نویسنده نمایشنامه «دیوارها را پاک نکنیم» معتقد است که ما ادبیات نمایشی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، منصور ابراهیمی نویسنده نمایشنامه «دیوارها را پاک نکنیم» معتقد است که ما ادبیات نمایشی بلاقوه‌ای داریم و باید راهی پیدا کنیم که چگونه می‌توان بزرگان تاریخ و فرهنگ کشور نظیر فردوسی و سعدی را به این حوزه معرفی نماییم.

وی مهم‌ترین کارکرد ادبیات نمایشی را ورود عملی به این حوزه‌ها می‌داند و می‌گوید: به نظر من در این زمینه باید روی آموزش و تربیت نمایشنامه‌نویس و نمایشنامه‌نویسی تاکید نمود و سپس بر روی دراماتورژی متمرکز شد و مبانی نظری و عملی آن را به شکل اصولی مطرح نمود و بدین طریق می‌توان دریافت که چگونه می‌توان فرهنگ بیگانه را با فرهنگ خود در آمیخت و با گذشته پیوندش داد و در راستای نیازهای فرهنگی و اجتماعی میهن‌مان از آن بهره‌برداری کرد. 

وی معتقد است که نویسندگان باید یک منبع در آمد حداقلی سالیانه داشته باشند و با دغدغه کمتری به تولید آثار نمایشی بیاندیشند.

منصور براهیمی نویسنده و مترجم در عرصه هنرهای نمایشی؛ تشکیل بانک اطلاعاتی نمایشنامه‌نویسان را بخشی مغفول از تاریخ ادبیات نمایشی کشور می‌داند و می‌گوید: تشکیل بانک اطلاعاتی نمایشنامه‌نویسان کارایی وسیعی دارد و می‌تواند خدمات‌رسانی خوبی داشته باشد و اینکه این امر در بنیاد ادبیات نمایشی ایران راه‌اندازی شده باعث خرسندی است.

وی افزود: باید اصولی مدون طراحی و تدوین شود که مشخص کند چه آثاری شایسته نگهداری هستند و در گام دوم باید هر یک از این سهم‌ها به میزان شایستگی‌ شان تعریف شوند.

وی افزود: تهیه و منتشر نمودن فصلنامه‌ای که مسایل و شکاف‌های ادبیات نمایشی و نمایشنامه‌نویسی را به رشته تحریر در آورد، از نیازهای اساسی این عرصه است.

ابراهیمی جریان ادبیات نمایشی را مختل توصیف کرد و گفت: متاسفانه روند تولید سالانه وجود ندارد.

وی جشنواره را محل ارزیابی توصیف کرد و در پایان افزود: جشنواره باید به تولید کمک کند و تولید را مبنا بگیرد. اگر برنامه‌ریزی صورت گیرد، مشخص می‌شود که تولید نمایشنامه و پرداختن به ادبیات نمایشی به خصوص در شهرستان‌ها که استعدادهای خلاق زیادی وجود دارد؛ چطور و از چه مسیری می‌تواند شکل بگیرد.
 
اولین جشنواره ملی نمایشنامه‌نویسی به همت بنیاد ادبیات نمایشی ایران در دهه سوم اردیبهشت 1392 با حضور نمایشنامه‌نویسان کشور و بزرگان این عرصه و حمایت همه جانبه معاونت امور هنری برگزار خواهد شد. 

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها