امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۳:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13340
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۰۵
تعداد بازدید: 175
کورش پرویزیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص افزایش 27.2 درصدی پایه پولی و افزایش سهم آن در رشد نقدینگی، اظهار ...

کورش پرویزیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص افزایش 27.2 درصدی پایه پولی و افزایش سهم آن در رشد نقدینگی، اظهار داشت: برای بررسی جزئیات رشد پایه پولی و نقدینگی باید منتظر انتظار گزارش کامل مجمع عمومی بانک مرکزی باشیم.

وی افزود: عدد افزایش دارایی‌های خارجی در ترازنامه بانک مرکزی می‌آید اما با توجه به روندی که سال قبل بوده این عدد در سال جاری نباید رشد قابل ملاحظه‌ای در این بخش داشته باشد، حتما رشد داشته اما این رشد، جهشی نبوده است تا به عنوان یک عامل انحرافی از آن یاد کنیم.

عضو شورای پول و اعتبار با اشاره به اجزای پایه پولی تصریح کرد: بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی افزایش زیادی داشته که بخش عمده آن مربوط به خط اعتباری مسکن مهر است، طبق گزارش معاون اقتصادی بانک مرکزی این نهاد اضافه برداشت‌ها ر ا کنترل کرد و توانسته‌اند روند افزایشی آن را متوقف کند.

وی ادامه داد: البته بخش عمده‌ای از این تسهیلات پرداخت شده، اغلب پروژه‌های مسکن مهر در حال اتمام هستند و طبق صحبت‌هایی که با مدیرعامل بانک مسکن داشتم از سال آینده و امسال بخشی از این تسهیلات پرداختی به بانک مسکن بازگشت داده خواهد شد.

به گفته وی با توجه به اینکه این منابع متعلق به بانک مرکزی است، بخشی از این نقدینگی اضافه شده به جمع آوری خواهد شد.

پرویزیان با اشاره به آغاز بازپرداخت تسهیلات پرداختی مسکن مهر به بانک مسکن، گفت: با توجه به این مساله بانک مرکزی می‌تواند رشد پایه پولی را در سال جاری کنترل کند.

وی افزود: البته در سال گذشته نوسان نرخ ارز تاثیر خود را در همه بخش‌ها گذاشت به طوری که نیاز به منابع ریالی را در بنگاه‌ها افزایش داد و باید راهکاری برای پوشش نیاز بخش تولید اندیشیده شود.

عضو شورای پول و اعتبار ادامه داد: نقدینه خواهی در حوزه تولید، موضوعی است ک به شدت مورد توجه جدی کارشناسان و فعالان اقتصادی است؛ وقتی هزینه تامین مالی برای بنگاه‌های اقتصادی بالا می‌رود ناشی از خود نرخ سود یا هزینه‌های مترتب بر فرآیند تامین مالی و نقدینه خواهی تاثیرگذار است.

وی تصریح کرد: واقعیت‌های اقتصادی کشور، برای تامین مالی و تخصیص بهینه به شدت باید در کانون برنامه‌ها و تصمیمات سیاست‌گذاران قرار گیرد تا یک بازنگری انجام شود؛ در واقع یکی از علل اصلی افزایش رشد نقدینگی و به ویژه پایه پولی، افزایش شدید نقدینه خواهی تولید بوده است.
 
به گزارش خبرنگار فارس اجزای پایه پولی شامل خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی، بدهی بخش دولتی به بانک‌ها و بدهی دولت به بانک مرکزی است
 
پایه پولی در واقع رشد پول و شبه پول است. پایه پولی پولی است که توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود. ضرب پایه پولی در ضریب فزآینده (سرعت گردش پول) حجم نقدینگی را تشکیل می‌دهد.
انتهای پیام/م
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها