امروز : سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۰:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133409
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در اجلاس متعاهدین کنوانسیون چهارم ژنو که امروز چهارشنبه در ژنو برگزار شد، مواضع جنبش ...

به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در اجلاس متعاهدین کنوانسیون چهارم ژنو که امروز چهارشنبه در ژنو برگزار شد، مواضع جنبش عدم تعهد پیرامون جنایت‌های رژیم صهیونیستی، توسط محسن نذیری اصل سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان‌های بین‌المللی در ژنو تبیین شد.

سفیر کشورمان به عنوان رئیس ایران بر جنبش، با ارائه سخنرانی پیرامون ابعاد مختلف موضوع بویژه نقض موازین بین‌المللی و حقوق بشردوستانه، اقدام‌های ددمنشانه رژیم صهیونیستی را به شدت محکوم کرد.

وی ضمن اشاره به درخواست مکرر جنبش عدم تعهد از امین کنوانسیون چهارم ژنو (سوئیس) برای تشکیل فوری اجلاس برای رسیدگی به وضعیت وخیم انسانی در فلسطین اشغالی، افزود: این کنفرانس در زمانی برگزار می‌شود که خاطره آخرین یورش رژیم اسرائیل به غزه، همچنان در اذهان زنده است. جامعه بین‌المللی بیش از 50 روز شاهد تجاوز رژیم اسرائیل بود که موجب جان باختن و مجروحیت هزاران نفر بویژه زنان و کودکان، ویرانی گسترده در سراسر غزه و نقض فاحش حقوق بین‌الملل بویژه کنوانسیون چهارم ژنو شد. جنایت‌های وحشتناک ماه‌های جولای و آگوست سالجاری، به فهرست طولانی نقض موازین بین‌المللی توسط رژیم اسرائیل طی 6 دهه گذشته از جمله تجاوز، تنبیه دسته جمعی، اعدام‌های فراقضایی، استفاده مفرط و بی رحمانه از زور، تروریسم دولتی، مصادره و استعمار سرزمین‌های فلسطینی بواسطه شهرک سازی، دیوار حائل، انتقال صدها هزار نفر از مهاجران به سرزمین‌های اشغالی، محاصره، بازداشت‌های خودسرانه و حبس هزاران غیر نظامی، اعمال شکنجه، تخریب منازل و جابجایی اجباری غیرنظامیان، افزوده می‌شود.

سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین با اشاره به هدف کنوانسیون چهارم ژنو در حمایت از افراد گرفتار دشمن بویژه ساکنین سرزمین‌های اشغالی، افزود: نیروهای اشغالگر بر خلاف موازین بین‌المللی بویژه کنوانسیون چهارم ژنو، به سیاست مخرب خود علیه غیرنظامیان فلسطینی ادامه می‌دهند. این اعمال در ادامه نادیده انگاشتن خواست جامعه بین‌المللی برای پایان اشغال و اعمال غیر قانونی که طی چند دهه گذشته صلح منطقه‌ای و بین‌المللی را به مخاطره افکنده، صورت می‌گیرد. تداوم این جنایت‌ها عمدتاً برآیند مصونیت خاطیان بوده، ضروری است که جامعه بین‌المللی به وظایف خود از جمله تضمین پاسخگویی رژیم اسرائیل در قبال نقض موازین، عمل کند.

رئیس جنبش عدم تعهد همچنین ضمن اشاره به اعمال نیروهای اشغالگر به عنوان جنایات جنگی که مستوجب مسئولیت کیفری است، تاکید کرد: ضروری است ایفای مسئولیت همگان در قبال تعهدات مندرج در مواد 146 و 147 کنوانسیون چهارم ژنو بواسطه انجام تحقیقات و محاکمه جنایتکاران جنگی صورت پذیرد. در همین راستا، جنبش عدم تعهد از کمیسیون تحقیق شورای حقوق بشر جهت بررسی نقض حقوق بشردوستانه بین‌المللی و موازین حقوق بشر بین‌المللی در فلسطین اشغالی، حمایت می‌کند.

گفتنی است که این نشست علیرغم مخالفت‌های علنی رژیم صهیونیستی و تعدادی محدود از حامیان آن شامل آمریکا، کانادا و استرالیا برگزار شد. برگزاری چنین نشستی، فی نفسه نشان داد که جامعه بین‌المللی به شدت نسبت به نقض حقوق بشردوستانه بین‌المللی توسط رژیم صهیونیستی نگران بوده و خواستار توقف اینگونه اقدامات و پایبندی کامل این رژیم به مقررات بین‌المللی است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها