امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۰:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133411
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»، مردم هائیتی خشمگینانه در خیابان‌های «پورتو

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»، مردم هائیتی خشمگینانه در خیابان‌های «پورتو پرنس» پایتخت این کشور دست به تظاهرات گسترده ضد دولتی زده و خواستار استعفای «میشل مارتلی» رئیس جمهور خود شدند.

این تظاهرات ضد دولتی در هائیتی به درگیری بین معترضان و نیروهای پلیس این کشور انجامید و نیروهای پلیس سعی کردند، با شلیک گاز اشک‌آور به سمت معترضان که پس از استعفای «لائورنت لاموهه»، نخست وزیر این کشور به خیابان‌ها ریخته‌اند، آنها را متفرق کنند.

معترضان هائیتی همچنین آزادی زندانیان سیاسی که به اتهام اقدامات خرابکارانه در زندان به سر می‌برند، را خواستار شدند.

نارضایتی مردم هائیتی که طی هفته‌های اخیر به برگزاری تظاهراتی ضد دولتی در این کشور منجر شده، استعفای نخست وزیر این کشور را در پی داشته است.

بیش از 3 سال است که رئیس جمهور هائیتی موفق به سازماندهی برگزاری انتخابات پارلمانی و انتصاب فرمانداران محلی در این کشور نشده است.

مردم هائیتی می‌بایست در سال 2011 برای انتخاب نمایندگان مجلس و مقامات محلی این کشور به پای صندوق‌های رای می‌رفتند، اما برگزاری این انتخابات بدلیل اختلافات موجود بین دولت و گروهی از سناتورهای مخالف برسر تصویب قانون انتخابات، تاکنون به تعویق افتاده است؛ در راستای این اختلافات تظاهراتی ضد دولتی بمنظور استعفای «مارتلی» برگزار شده است.

با وجود امضای توافقنامه ملی بین قوه مجریه و قوه مقننه و احزاب سیاسی هائیتی در ماه مارس سالجاری (اسفند 92) دولت «مارتینلی» با اعتراض گروه‌های مخالف روبه‌رو بوده است که خواستار ایجاد تغییرات سیاسی و تقویت امنیت عمومی و بهبود وضعیت معیشتی شده‌اند.

با وجود این اعتراض‌ها مجلس سنای هائیتی بدون ایجاد یک چارچوب قانونی و مشخص کردن موعدی برای برگزاری انتخابات، همچنان به کار خود ادامه می‌دهد.

انتهای پیام/ز

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار