امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۹:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133436
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 50
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، فصلنامه خاورمیانه در بیست و دومین شماره خود به موضوع توانمندی موشکی ایران پرداخته است.

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، فصلنامه خاورمیانه در بیست و دومین شماره خود به موضوع توانمندی موشکی ایران پرداخته است. در این مقاله که توسط اندیشکده اسرائیلی مطالعات امنیت ملی نوشته شده، نویسندگان توانمندی موشکی ایران را به عنوان تهدیدی جدی علیه کشورهای حاشیه خلیج فارس و حضور نظامی کشورهای غربی در منطقه معرفی کرده‌اند. بنا بر ادعای این مقاله تهدید موجود، شیوخ عرب را بر آن داشته است که در صدد تهیه سامانه‌های سپر دفاع موشکی برآیند. رقابت‌ها و درگیری‌های موجود میان اعراب(مانند افزایش اختلافات میان دوحه و ریاض) نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که مقاله حاضر بدان پرداخته و آن را به عنوان یکی از عوامل افزایش آسیب‌پذیری کشورهای حاشیه خلیج فارس مقابل ایران معرفی کرده است.

تهدید ایران

به ادعای این مقاله ایران به جای این که تلاش کند قدرت خود را با آمریکا و سایر قدرت‌های غربی متوازن سازد، تاکتیک جنگ نامتقارن علیه اهداف نرم یعنی مواردی همچون کشتی‌های مسافربری و زیرساخت‌های شهری و نفتی را انتخاب کرده است. هدف ایران از برگزیدن این تاکتیک‌ها خنثی کردن اتحاد کشورهای حاشیه خلیج فارس و غرب در خصوص سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته است. ایران به دلیل فرسودگی نیروی هوایی خود و مشکلاتی که برای تهیه ابزارهای یدکی هواپیماهای جنگی با آن رو به رو است، همه تمرکز خود را بر توسعه توانایی موشکی خود معطوف کرده است. موشک‌های بالستیک ایران به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند اهداف زمینی و دریایی را از جانب زمین یا دریا مورد اصابت قرار دهند.

بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته ایران هم اکنون بیش از یک هزار موشک با برد میان 150 تا 2 هزار کیلومتر در اختیار دارد. اگر چه این موشک‌ها فاقد توانمندی هدف قرار دادن کشتی‌هایی هستند که از تنگه هرمز عبور می‌کنند، اما می‌توانند به راحتی تاسیسات نفتی کشورهای حاشیه‌ای خلیج فارس را مورد حمله قرار دهند.

واکنش‌ها به تهدید ایران

به نوشته موسسه اسرائیلی مطالعات امنیت ملی همه شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس نگران فعالیت‌های ایران هستند. این اقدامات طیف گسترده‌ای از اقدامات، شامل حمایت ایران از جنبش‌های شیعی در این کشورها، ایجاد اختلال در جریان نقل و انتقال انرژی از طریق تنگه هرمز و فعالیت‌های هسته‌ای ایران را در بر می‌گیرد.

نگرانی کشورهای حاشیه خلیج فارس منجر به اصلاح محاسبات ژئوپلتیک در منطقه شده است. به طور مثال عربستان سعودی در صدد است تا با احیای خط لوله قدیمی انتقال انرژی از جانب دریای سرخ، وابستگی خود به تنگه هرمز برای نقل و انتقال نفت را کاهش دهد.

بررسی هزینه‌هایی که کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس صرف سیستم‌های دفاعی خود می‌کنند، نشان می‌دهد که این کشورها توانمندی موشکی ایران را تهدیدی جدی و بالفعل علیه خود تلقی می‌کنند. این مهم در تناقض با دعاوی اعلانی آنها در مورد تهدید هسته‌ای ایران و فوریت آن است.

بنا بر این مقاله کشورهای حاشیه خلیج فارس برای بالا بردن توانمندی دفاعی خود رو به خرید بی‌رویه تسلیحات نظامی آورده‌اند. اولین بارقه‌های این اقدام را می‌توان در جولای 2007 پیگری کرد. در این زمان واشنگتن اعلام نمود که قصد دارد مقادیر عظیمی تسلیحات به کشورهای خاورمیانه بفروشد. 20 میلیارد دلار مبلغ کل تسلیحاتی بود که به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس اختصاص داده شد. کمک مالی 12 میلیارد دلاری به مصر و 30 میلیارد دلاری به اسرائیل نیز در همین سال صورت گرفت.

بنا بر جزئیاتی که بعدها فاش گردید، عمده این تسلیحات مربوط به سامانه‌های دفاع هوایی و موشک‌های بالستیک بودند. لازم به ذکر است که کشورهای حاشیه خلیج فارس علاوه بر واشنگتن از سایر قدرت‌های غربی نیز به خرید تسلیحاتی می‌پرداختند. اختلافاتی که میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس وجود دارد، از مهمترین موانعی است که از اتحاد آنها علیه ایران و اتخاذ راهبردی یگانه جلوگیری می‌کند.

سامانه دفاع هوایی در خلیج فارس

دفاع از حریم هوایی هر کشور می‌تواند با استفاده از هواپیماهای جنگی و یا موشک‌های هوا به زمین صورت بگیرد. به گفته مقاله نشریه خاورمیانه، همه کشورهای حاشیه خلیج فارس در هر دو راه حل مذکور سرمایه گذاری کرده‌اند. با این حال سرمایه‌گذاری بر روی این سیستم‌ها نمی‌تواند تنها با اتکا به مفروضه مقابله با تهدید حملات هوایی و جنگنده‌های دشمن توضیح داده شود. یکی از دلایل این سرمایه گذاری کلان پرستیژ و قدرت نمایشی است که برخورداری از این سامانه‌های دفاعی با خود به همراه می‌آورد. دومین و مهم‌ترین دلیل اینست که سیستم‌های دفاع هوایی مهمترین و مدرن‌ترین بخش سامانه ضد موشک‌های بالستیک هستند. به طور مثال موشک‌های پاتریوت «MIM-104» به طور ویژه جهت هدف قرار دادن سیستم‌های موشکی زمین به هوا طراحی شده‌اند. شیوع و گسترش این سامانه‌های دفاعی را در یک یک کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌توان شاهد بود.

موشک‌های بالستیک

فصلنامه خاورمیانه در ادامه به موضوع بازدارندگی و جایگاه آن در مناسبات قدرت در خلیج فارس می‌پردازد. یکی از مهمترین راهکارها برای کاهش تهدید موشک‌های بالستیک از جانب رقیب، برخورداری از این موشک‌ها است. بدین ترتیب می‌توان با ایجاد بازدارندگی مانع از استفاده کشور رقیب از موشک‌های بالستیک خود شد. در منطقه خلیج فارس، عربستان سعودی اولین کشوری بود که به منظور ایجاد بازدارندگی اقدام به خرید موشک‌های بالستیک از نوع «DF-3A»  از چین و در دهه1980کرد. عربستان در آن زمان برای ایجاد بازدارندگی در مقابل رژیم صدام حسین اقدام به خرید این تسلیحات نمود. این کشور برای اولین بار در سال2014 برخورداری از این تسلیحات را علنی کرد.

اقدامات عربستان برای نمایش قدرت خود، از جمله ورود به بحرین در سال 2011 و یا مانور نظامی اخیر آن را نیز می‌توان واجد کارکرد بازدارندگی خواند.

سامانه فرماندهی و کنترل

هر سامانه دفاع هوایی تنها با استفاده از یک سامانه فرماندهی و کنترل می‌تواند از کاریی لازم برخوردار باشد. این نکته در مورد سامانه‌های دفاعی پیچیده، علیه موشک‌های بالستیک نیز صدق می‌کند. سیستم‌های فرماندهی و کنترل شامل رادارهای نظارتی دوربردی می‌شوند که به شناسایی تهدیدها می‌پردازند.

به گفته این مقاله، کشورهای حشیه خلیج فارس نیز برای بهره‌وری از سیستم‌های دفاعی خود هزینه‌هایی هنگفتی را صرف تهیه و آموزش استفاده از این رادارها کرده اند. به طور مثال از سیستم فرماندهی و کنترلی که عمان و امارت از آن استفاده می‌کنند تحت عنوان سیستم «دایاموند» یاد می‌شود.

اهداف و چالش‌ها

مقامات آمریکایی به طور مکرر اعلام کرده‌اند که هدف نهایی آنها ایجاد یک سامانه سپر دفاع موشکی در خلیج فارس است که با سیستم آنها هماهنگ باشد. در نشست مشترک آمریکا با شورای همکاری خلیج فارس در مارس 2012 ، «هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه وقت آمریکا اعلام کرد که کمک به کشورهای عضو این شورا برای ایجاد یک سامانه موشکی در سطح منطقه جهت مقابله با موشک‌های بالستیک ایران از اولویت‌های مهم آمریکا است. «چاک هگل» وزیر دفاع سابق آمریکا نیز در دیدار خود از خلیج فارس در دسامبر 2013 از ارسال انواع مختلفی از تجهیزات دفاعی موشکی به کشورهای خلیج فارس خبر داد.

بنا بر مقاله مذکور، اگر چه وزارت دفاع در زمان حاضر با محدودیت‌های جدی در بودجه خود مواجه است، اما دولت همه تلاش خود را به کار برده است تا تعهدات خود را نسبت به کشورهای حاشیه خلیج فارس ادامه دهد.

به طور کلی به نظر می‌رسد که هدف آمریکا از سامانه دفاع موشکی در خلیج فارس شامل موارد زیر باشد:
*دفاع از نیروهای آمریکا در منطقه

*دفاع از تاسیسات نفتی و زیرساخت‌های مربوط به آن

*نشان دادن تعهدات واشنگتن در مقابل شورای همکاری خلیج فارس
*ایجاد بازدارندگی

*مقابله با تهدید هسته‌ای ایران، در صورت لزوم

*افزایش همکاری میان کشورهای حاشیه خلیبج فارس

همچنین ارتقاء سیستم‌های تسلیحاتی آمریکا در منطقه که می‌تواند میلیاردها دلار را وارد آمریکا کرده و هزاران فرصت شغلی ایجاد کند. فصلنامه خاورمیانه اختلافات و سوء ظن‌هایی که میان شش کشور عرب حاشیه خلیج فارس وجود دارد را به عنوان مهمترین چالش پیش روی آمریکا در ایجاد یک سپر دفاعی کارآمد و یکپارچه توصیف کرده است. بسیاری از کشورهای کوچک منطقه نگران نفوذ فزاینده عربستان سعودی در منطقه هستند و به ادعای نشریه مذکور تهدید ایران می‌تواند فرصتی باشد که اتحاد لازم را میان کشورهای منطقه به وجود آورد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها