امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۶:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13380
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۱۰
تعداد بازدید: 98
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، «رجب طیب اردوغان»، نخست‌وزیر ترکیه، امروز، جمعه به خبرنگاران اعلام کرد که تمامی طرح‌های بازتوسعه‌ای ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، «رجب طیب اردوغان»، نخست‌وزیر ترکیه، امروز، جمعه به خبرنگاران اعلام کرد که تمامی طرح‌های بازتوسعه‌ای در پارک «گزی» استانبول را تا زمان صدور حکم دادگاه به تعویق می‌اندازد و در صورتی که دادگاه از دولت حمایت کند، باز این امکان هست که برای تصمیم‌گیری نهایی در این باره همه‌پرسی برگزار شود.

این عقب‌نشینی اردوغان درست دو هفته از زمان آغاز اعتراضات در میدان «تقسیم» استانبول ترکیه صورت گرفته است و او در وقاع یک لحن آشتی‌جویانه در مقابل معترضان از خود نشان داده است.

رویترز گزارش کرد که هنوز مشخص نیست که آیا معترضان با این اظهارات جدید نخست‌وزیر ترکیه دست از تظاهرات برمی‌دارند و به خانه‌های خود بازمی‌گردند یا خیر؟

این ژست اردوغان در نشست نیمه شب خود با معترضان ترکیه به صورت کاملاً نمادین بود زیرا دولت ترکیه طبق قانون باید به تصمیم دادگاه احترام بگذارد.

«حسین جلیک» معاون رئیس حزب حاکم ترکیه که در این گفت‌وگوی معترضان و نخست‌وزیر ترکیه حضور داشت، گفت: به طور قطع، دولت ترکیه به قوانین قضایی احترام می‌گذارد و موظف به اجرای آن است. تا زمانیکه حکم قضایی نهایی شود، هیچ اقدامی در پارک گزی صورت نمی‌گیرد.

اعتراضات در ترکیه با تجمع آرام مردم این کشور در پارک «گزی» در نزدیکی میدان «تقسیم» استانبول و در اعتراض به قطع درختان و بازتوسعه این پارک آغاز شد اما با خشونت پلیس به تظاهرات گسترده در دیگر شهرهای ترکیه و همچنین دیگر کشورهای جهان و یک تظاهرات ضددولت ترکیه تبدیل شد.

بر اساس این گزارش، دیدار نیمه شب اردوغان با معترضان این کشور همچنین با حضور گسترده بازیگران و هنرمندان همراه بود و البته اعضای گروه «همبستگی با تقسیم» نیز در آن حضور داشتند.

این دیدار درست ساعاتی بعد از آن صورت گرفت که اردوغان اعلام کرد که صبر وی در حال به پایان رسیدن است و به معترضان هشدار داد که پارک گزی را ترک کنند.

هیأت معترضان وعده اردوغان در خصوص به تعویق انداختن برنامه‌های بازتوسعه پارک گزی استقبال کردند و طیفان قهرمان از اعضای همبستگی با تقسیم درباره این نشست گفت: نخست‌وزیر گفت که اگر نتایج آراء عمومی به شیوه‌ای باشد که این منطقه بعنوان پارک باقی بماند، از این حکم حمایت می کند. اظهارات وی درباره این مسئله که پروژه پارک گزی تا زمان مشخص شدن حکم قضایی اجرا نمی‌شود، نتیجه مثبت امشب بوده است.

کمپین همبستگی با تقسیم در یک بیانیه تکمیلی گفت که گروه به طورکلی درباره اقداماتی که باید اتخاذ کند، خبر داد و هنوز مشخص نیست که آیا تظاهرات آنها ادامه دارد یا خیر.

جلیک تصریح کرد که این دیدار مثبت بوده است اما تأکید کرد که موضع اردوغان همچنان بر این اساس است که معترضان باید به اعتراضات خود پایان دهند.

وی تأکید کرد: دولت ما بسیار صبور بوده است اما فکر نمی‌کنم که دولت این مکان را برای مدت طولانی تحت اشغال معترضان «اشغال گزی» رها کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها