امروز : یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 23
۰۹:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133836
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 160
مهرداد کاظمی کارگردان مجموعه مستند «کافه مروارید» در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در توضیح این مجموعه مستند گفت: مجموعه مستند ...

مهرداد کاظمی کارگردان مجموعه مستند «کافه مروارید» در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در توضیح این مجموعه مستند گفت: مجموعه مستند کافه مروارید با زیر ساخت‌های فرهنگی اعم از الگوی سبک زندگی ایرانی اسلامی، حجاب و عفاف، تهاجم فرهنگی، مد و مدگرایی، آموزش و پرورش، خانواده، ازدواج، اعتیاد، ماهواره و اینترنت، نوجوانان ، جوانان و ....تولید می‌شود.

وی افزود: در میان خیل عظیم تولیدات تلویزیونی و برنامه‌های پخش شده در تلویزیون همواره جای خالی تولیدات مستند اجتماعی بیش از هر چیز به چشم می‌خورد. مستند به عنوان یکی از تاثیرگذار ترین انواع نمایشی به جهت مواجهۀ عریان با سوژه و مخاطب، بار آموزشی بسیار زیادی نسبت به انواع نمایشی دیگر داشته ، همچنین برنامه‌های مستند اسناد قابل اعتنا و درخور تاملی در زمینۀ مطالعات جامعه شناسی و روانشناسی جمعی است.

کاظمی تاکید کرد: اکنون گروه مستند سازان آزاد و گروه فیلم و سریال آیوت تلاش دارد تا به کمک این ابزار نمایشیِ قدرتمند گامی موثر در جهت آگاه سازی و بالندگی هرچه بیشتر مخاطب ایرانی در سراسر ایران اسلامی برداشته ، یکی از حیاتی‌ترین مسائلِ زیرساختی جامعه را در غالب متنوّع و جدیدی از برنامۀ مستند تهیه و تولید نماید.

وی تصریح کرد: اکنون در سال 1393 که به نامِ سال  اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی مزیّن شده با تاثی از سخنان صریح و روشنگر رهبر معظّم انقلاب مبنی بر لزوم افزایش تلاش در زمینۀ فرهنگ‌سازی و رشدِ و گسترش آموزه‌های اخلاقی و اجتماعیِ دین مبین اسلام در میان آحاد اقشار جامعه به خصوص قشرِ عظیمِ جوانان، گروه مستندسازان آزاد در راستای مسئولیّت خطیر فرهنگی خویش بر آن شد مجموعه مستندی را تحت عنوان کافه مروارید در مواجهۀ مستقیم و رو در رو با مردُمِ سرافرازِ سراسر ایران ، از تمام طبقات، اقشار و سنین مختلف ، به خصوص با حضور گستردۀ نوجوانان، جوانان و دانشجویان تهیه کند.

کاظمی گفت: کافه مروارید با نگاهی گسترده و همه جانبه به تمام زوایای مسالۀ فرهنگ و فرهنگ‌سازی پرداخته ، چراییِ کاستی‌ها و معایب آن را کنکاش می‌کند و چگونگی حلِّ مشکل و برخورد با آن را نیز به مخاطب ایرانی آموزش می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: برخلاف خیل عظیمی از برنامه‌های مستند که تنها به طرحِ و نمایش مساله بسنده می‌کنند، از آن‌جایی که گروه مستندسازان آزاد آموزش و پرورش ملّت را رسالت حرفۀ خود می‌داند، برنامۀ مستندکافه مروارید را با رویکردی آموزشی در دستور کار خود قرار داده تا گامی فراتر از مستندهای معمول برداشته باشد.

کاظمی اظهار داشت: مجموعه مستند کافه مروارید از لحاظ ساختار تفاوت زیادی با برنامه‌های مستند معمول دارد . برخلاف سایر برنامه‌هایی از این دست که به نمایش فیلم‌های آرشیوی و پخش نظرات کارشناسان بسنده می‌کنند، کافه مروارید اینبار دوربین مستند خود را مستقیم به دلِ جامعه برده و بازیگران و کارشناسان اصلی آن خودِ مردمِ کوچه و خیابان خواهند بود.

این مستندساز تاکید کرد: در این بلوای تهاجم فرهنگی مجموعه مستند کافه مروارید می‌تواند همچون پادزهر، نقش موثری در جلوگیری از پیشرفت این نابهنجاری داشته باشد، با شیوع آگاهی، آموزش و روشنگری در این زمینه، مردم را در برابر تهاجمات و ویروس‌های فرهنگی واکسینه کند.

کاظمی اظهار امیدواری کرد: با توجه به دغدغه های رهبر معظم انقلاب و از آنجائیکه مکاتبات اداری با کلیه دستگاهها و نهادهای دولتی که متولی فرهنگ هستند صورت پذیرفته است ، حمایت همه جانبه خود را از تولید این مجموعه که برای اولین بار تجربه ای گرانبها در آموزش و فرهنگ سازی در کشور پدیدار می گردد را به انجام برسانند.

بنابراین گزارش، در این مجموعه مستندبهمن اخوان (استاد دانشگاه و حقوقدان) پویا مهدوی زاده (نویسنده) مهرداد کاظمی را همراهی می‌کنند.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار