امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۳:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133844
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 154
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مصطفی محدثی خراسانی، شاعر و پژوهشگر کشورمان، از انتشار یادنامه شهید احمد زارعی با ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مصطفی محدثی خراسانی، شاعر و پژوهشگر کشورمان، از انتشار یادنامه شهید احمد زارعی با نام «ستاره احمد» خبر داد و گفت: مشغول آماده سازی کتاب «ستاره احمد» هستیم که امیدواریم تا زمان برگزاری بزرگداشت آن شهید در اواسط دی ماه، توسط انتشارات سوره مهر منتشر شود.

وی افزود: در این یادنامه کوشیدیم تا مطالبی متفاوت و نو ارائه شود و به نقش شهید زارعی در فرهنگ و ادبیات انقلاب توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

محدثی خراسانی درمورد جایگاه قالب‌های کلاسیک شعر در شعر آیینی و سنتی با اشاره به اهمیت قالب غزل و قصیده که به خاطر داشتن وزن موسیقایی همواره مورد توجه بوده‌اند، تصریح کرد: این قالب‌ها پس از انقلاب اسلامی احیا شده و زندگی نوینی را شروع کرده‌اند. پس از انقلاب گرایش به شعر آیینی و مذهبی بسیار گسترش یافت و یکی از بهترین قالب‌های سرایش این گونه شعر، غزل و قصیده است.

وی ادامه داد: از دیرباز این دو قالب مورد استقبال شاعران و مخاطبین بوده و به دلیل نزدیکی با ذائقه و پسند ایرانیان، بهترین گزینه برای شاعران آیینی و انقلابی است.

این پژوهشگر در مورد گرایش شاعران نسل جوان به شعر آیینی و انقلابی اذعان کرد: هیچ کس در عالم معرفت و ادب، بدون طی کردن مراحل سیر و سلوک و فیض به جایی نمی‌رسد. به همین جهت به جوانان توصیه می‌کنم تا بدون عجله و فقط با مطالعه و آموختن قدم به این عرصه بگذارند. زیرا پس از کسب آموزش‌های فنی و معرفتی و تقویت پایه‌های بینشی و اعتقادی، خود به خود در روند صعودی شعر آیینی قرار گرفته و می‌توان منتظر آثاری فاخر و ماندگار بود.

*کسی که کومله برای سرش یک میلیون جایزه تعیین کرده بود

شهید احمد زارعی از اولین افرادی بود که به سپاه پیوست و دست توانایی هم در شعر داشت که قبلا چند کتاب از او چاپ شده بود اما بعد از جنگ، سال‌ها بود که کتابی از او منتشر نشده بود.

زارعی با وجود مسئولیت‌های متعددی که در سپاه و در جنگ داشت، پس از جنگ به دنبال هیچ شغل و سمتی نرفت و به مشهد آمد و بنیانگذار جلسات مرتب و پر بار شعری در این شهر شد تا اینکه در 19 دی سال 1373 در بیمارستان خاتم بر اثر عوارض شیمیایی به شهادت رسید.

احمد زارعی در سال 1337 در قائنات بیرجند به دنیا آمد و در سه سالگی به همراه خانواده‌اش به شهر مشهد مهاجرت کرد. قبل از 6 سالگی به مدرسه رفت. دوره دبیرستان را در دبیرستان فیوضات مشهد به پایان رساند و سال 54 با رتبه 45 در دانشگاه تهران قبول شد. در رشته‌ای که به گفته دوستانشان رشته پزشکی بوده است.

اما سرنوشت داستان دیگری را برایش نوشته بود. «در یکی از کلاس‌های دانشگاه یکی از دختران همکلاسی‌اش کنار احمد زارعی می‌نشیند، او بلند می‌شود و دو سه صندلی عقب‌تر می‌رود. همین مساله با توجه به شرایط آن روزگار موجب درگیری در دانشگاه می‌شود، در نتیجه وی از دانشگاه اخراج می‌شود.» بعد از آن ماجرا، با زحمات بسیار پدرش، او میان انتخاب دو دانشگاه سنندج و زاهدان مخیر شد و زارعی تحصیل رشته ادبیات فارسی در دانشگاه سنندج را انتخاب کرد.

در کردستان تا زمان انقلاب به طور پراکنده مبارزه داشت. در سال 57 هم انجمن اسلامی را تشکیل داد و بعد از حدود یک ماه جریانات کردستان را شروع کرد. در محاصره باشگاه افسری حضور فعالی داشت و سختی‌های بسیاری را تحمل کرد. زارعی جزو بنیانگذاران سازمان پیشمرگان کرد هم بوده است.

علیرضا قزوه در کتاب «وه چه عطر شگفتی…» می‌نویسد که؛ «در روزگاری که دلار هفت تومان ارزش داشت، کوموله‌ها برای سر احمد یک میلیون تومان جایزه گذاشته بودند.»

زارعی در هشت سال دفاع مقدس هم در شورای فرماندهی کردستان به همراه شهید همت، سردار رحیم صفوی و شهید صیاد شیرازی حضور داشت.

زارعی به گفته همسرش جزء اولین کسانی بوده که قضیه حلبچه را اطلاع می‌دهد، و بعید به نظر نمی‌رسد که همین ماجرا باعث می‌شود که از سال 65 به بعد عوارض آن روز‌ها در بدنش باقی بماند که یکبار هم در سال 67 تشدید شود و پس از آن هم ادامه داشت.

بعد از سال 65 چند تن از دوستانش برای کار در وزارتخانه‌های مختلف از وی دعوت کردند. از امور خارجه هم بار‌ها پیشنهاد همکاری داشت، که زارعی نپذیرفت و در سپاه ماندگار شد.

پس از پایان جنگ به عنوان معاون تبلیغات سپاه پاسداران انتخاب شد و سپس معاونت پژوهشی حوزه هنری را برعهده گرفت. احمد زارعی با اینکه می‌توانست در آن روزگار با توجه به سابقه مبارزاتی‌اش پست‌های بسیار خوبی را در تهران بگیرد، به مشهد آمد و بنیانگذار جلسات مرتب و پربار شعری در این شهر شد و هم زمان مدرک کار‌شناسی ارشد خودش را در رشته زبان و ادبیات فارسی در سال 1372 از دانشگاه فردوسی مشهد اخذ کرد.

«هیچ‌گاه بدین گونه شهادت را نزدیک به خود و در درون خود احساس نکرده‌ام. در میان قفسه سینه‌ام، میان گوشهای قلبم، و در مغز شقیقه‌هایم. بوی همه برادران شهیدم را می‌شنوم. بویی آشنا ولی مرموز، نه مرموز که ناشناخته نزدیک به عطر گل سرخ، نزدیک به عطر لاله‌های وحشی میان بیابان که همیشه بغل بغل آن‌ها را می‌چیدم و سرشار از لاله به خانه در دامن مادرم و در آغوش مادرم که بوی دوران کودکیم و شیرخوارگیم را می‌داد فرود می‌آمدم. وه چه عطر شگفتی…» (آخرین نوشته احمد زارعی)

به گفته دوستانش از‌‌ همان سال‌های پس از جنگ به دنبال گمشده‌ای می‌گشت و برای ماندن میلی نداشت که پلنگ خشمگین در مدار بسته قفس شهر جانش به ستوه آمده بود. سرانجام در 19 دی سال 72 در بیمارستان خاتم‌الانبیا، بر اثر عوارض شیمیایی دار فانی را وداع گفت.

در سال 1373 کتاب «وه چه عطر شگفتی…» توسط دوستان احمد زارعی که دربرگیرنده اشعار و خاطرات و سوگ سروده‌های دوستان وی بود منتشر شد. همچنین در سال 1389 هم محمد حسین جعفریان و محمدکاظم کاظمی دو تن از شاگردان احمد زارعی مجموعه‌ای از اشعار وی را که سال‌ها به محاق فراموشی سپرده شده بود را با عنوان «شیری در قفس »902 از سوی انتشارات سوره مهر حوزه هنری منتشر کردند.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها