امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۸:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133858
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 161
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حمیدرضا کفاش معاون وزیر آموزش و پرورش، لاله افتخاری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، مصطفی خرسندی رئیس کانون ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حمیدرضا کفاش معاون وزیر آموزش و پرورش، لاله افتخاری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، مصطفی خرسندی رئیس کانون مداحان، امیر عبدالحسینی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، جمعی از مادحین و ذاکرین اهل بیت تجلیل‌شده در دومین دوره پرده عشاق و بیش از 100 دانش‌آموز مداح راهیافته به دور نهایی رقابت نوگلان حسینی حاضران در سالن فرهنگسرای اندیشه بودند.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در بخشی از این مراسم گفت: تقدیر از نوگلان حسینی برنامه‌ای بسیار خوب و سنتی حسنه است که هشت سال است در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران پایه‌گذاری شده و برگزار می‌شود. به نظر بنده باید از بین بچه‌ها کسانی که تمایل به این کار دارند، مجالس مدرسه‌ها را اداره کنند. این یک ظرفیت عظیم است.
مرادی با انتقاد از متناسب نبودن برخی مداحی‌هایی که در مدارس برای دانش‌آموزان اجرا می‌شود، تاکید کرد: سال گذشته هم تذکر دادم اما اتفاقی نیفتاد. امسال تاکید مجدد می‌کنم مداحی‌هایی که در مدارس می‌شود باید بر اساس اقتضای مدرسه و حال و هوای دانش‌آموزان باشد. مداحی در مدارس با مداحی در هیات‌های دیگر متفاوت است. روضه‌هایی که در آن از واژه‌های ثقیل و سنگین استفاده می‌شود مناسب مدرسه نیست.
* شهادت در راه مقابله با افراطی‌گری
حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش هم دیگر سخنران این مراسم بود که ضمن اشاره به سالگرد شهادت شهید مفتح گفت: امروز سالگرد شهادت کسی است که روز شهادت او در تقویم روز مبارزه با خشونت و افراطی‌گری نامگذاری شده است. امام حسین(ع) و یارانش هم برای مقابله با افراطی‌گری به شهادت رسیدند.
وی در ادامه خطاب به اولیای دانش‌آموزان گفت: والدین بزرگوار این دانش‌آموزان باید بدانند همان قدر که کودکان را در مداحی و نوکری امام حسین(ع) تشویق می‌کنند، به همان اندازه در فراگیری علم هم ترغیب کنند. نسل جدید ما این توان را دارد و ما باید در این راه همت کنیم تا جهانیان بدانند کسانی که پیاده برای اربعین حسینی به کربلا می‌روند، از فرهیختگان، عالمان و دانشمندان ما هستند. مسئولان باید بر روی جوانان و نوجوانان در زمینه‌های مختلف از جمله مداحی و آیین‌های دینی سرمایه‌گذاری کنند چون قطعا بازگشت خوبی خواهد داشت.
* تلاش برای رعایت عدالت در داوری
مصطفی خرسندی رئیس کانون مداحان از دیگر سخنرانان این مراسم بود که با اشاره به پیچیدگی‌های داوری در مسابقه گفت: داوری هشتمین آیین تجلیل از نوگلان حسینی بسیار سخت بود. داوری رقابت‌های قرآنی با توجه به چارچوبی که دارد مشخص است اما در حوزه مداحی به دلیل نداشتن چارچوب دقیق و تعیین‌شده کار دشوار می‌شود. در این راستا داوران تلاش فراوانی کردند تا عدالت در داوری‌ها رعایت شود.
وی در ادامه افزود: فعالیت در عرصه مداحی و نوکری امام حسین(ع) به هیچ عنوان بازنده ندارد و هر کسی که در این راه قدم گذاشت برنده است. به جوانان و علاقه‌مندان به مداحی توصیه می‌کنم از استادان واجد شرایط و خوشنام استفاده کنند و به استادان جوان توصیه می‌کنم به این نکته توجه داشته باشند که شاگردان را به سمت خودشان جذب می‌کنند یا به سمت خدا.
در این مراسم که رسالت بوذری اجرای آن را بر عهده داشت، امیری قاری نوجوان و حافظ کل قرآن مجید آغازگر مراسم بود و بعد از آن سه دانش‌آموز برگزیده مقاطع ابتدایی، راهنمایی و متوسطه به مداحی و روضه‌خوانی پرداختند. سخنرانی سجاد نوروزی رئیس فرهنگسرای اندیشه و دبیر هشتمین دوره نوگلان حسینی و حاج اکبر بازوبند پیشکسوت مداحی از دیگر بخش‌های مراسم بود. شعرخوانی سیامک رجاور شاعر جوان آیینی هم حال و هوایی متفاوت به مراسم داد.
* ابتکار مرادی در اجرای بخش نوگلان ابوالفضلی
در این مراسم از افراد اول تا پنجم با اهدای کمک‌هزینه سفر حج، عتبات عالیات و مشهد مقدس تجلیل شد. در پایان همایش به پیشنهاد حجت‌الاسلام مرادی گروهی از دانش‌آموزان مداح که حائز رتبه نشده بودند، روی صحنه رفتند و هر کدام در چند دقیقه به مداحی و ذکر مصیبت امام حسین(ع) پرداختند. پیچیدن صدای مداحی کودکان و نوجوانان در سالن فرهنگسرای اندیشه و همراهی گروهی از حاضران و اولیای دانش‌آموزان در سینه‌زنی شور و حالی خاص به این بخش بخشیده بود.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران این بخش را آیین تجلیل از نوگلان ابوالفضلی نام نهاد و به هر دانش‌آموز مداح این فرصت را داد تا به سلیقه و خواست خود قطعه‌ای از نوحه‌های مشهور را بخواند. یکی از نوجوانان هم قطعه‌ای را به زبان ترکی آذربایجانی خواند که با تحسین حجت‌الاسلام مرادی همراه شد و وی از عبارت آذری «اوین آباد» به معنی «خانه‌ات آباد» برای تقدیر از این دانش‌آموز مداح استفاده کرد.
استقبال دانش‌آموزان و پدران و مادران از هیات نوگلان ابوالفضلی به قدری بود که این بخش تا حدود یک ساعت پس از پایان مراسم ادامه یافت. بعد از آنکه همه حاضران دو بار فرصت نشان دادن هنر مداحی خود را به دست آوردند، در پایان به پیشنهاد حجت‌الاسلام مرادی همه حاضران روی صحنه به صورت دایره گرد هم آمدند و به شیوه سنتی با مداحی سه چهار نفر از دانش‌آموزان به سینه‌زنی و عزاداری پرداختند. رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم تذکرهای لازم را به دانش‌آموزان گوشزد می‌کرد.
پایان‌بخش مراسم نوگلان ابوالفضلی تقدیر از تمام دانش‌آموزانی روی صحنه بود. این جمع تقریبا 30 نفری به ترتیب در صف ایستادند و هدایای خود را از دست حجت‌الاسلام مرادی دریافت کردند. تعدادی از پدران و مادران از این ابتکار رئیس سازمان فرهنگی هنری تقدیر کردند و آن را مایه امیدواری دانش‌آموزان برای شرکت در دوره‌های آینده آیین تقدیر از نوگلان حسینی دانستند.
هشتمین دوره ویژه‌برنامه تقدیر از نوگلان حسینی با هدف تقویت و انتقال هویت دینی، مذهبی و سیره اهل بیت(ع)، تشویق و ترغیب نوجوانان عاشق اهل بیت(ع) و شناسایی استعدادهای بالقوه مداحان نوجوان به همت سازمان دانش‌آموزی آموزش استان تهران، کانون مداحان ایران و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.
* موسیقی آیینی ایران را «تعزیه» حفظ کرد
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در همایش تجلیل از دانش‌آموز شهر تهران در فرهنگسرای اندیشه با انتقاد از متناسب نبودن مداحی‌هایی که در مدارس برای دانش‌آموزان اجرا می‌شود تاکید کرد: سال گذشته هم تذکر دادم اما اتفاقی نیفتاد. امسال مجدد تاکید می‌کنم، مداحی‌هایی که در مدارس انجام می‌شود باید بر اساس اقتضای مدرسه باشد. مداحی در مدارس با مداحی در هیات متفاوت است. روضه‌هایی که از واژه‌های ثقیل و سنگین تشکیل شده، مناسب مدرسه نیست.
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، هشتمین دوره آیین تجلیل از نوگلان حسینی صبح  روز گذشته با حضور حجت‌الاسلام شهاب مرادی، حمیدرضا کفاش معاون وزیر آموزش و پرورش، لاله افتخاری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، حسن غفوری‌فرد دبیر کل جامعه اسلامی ورزشکاران و جمعی از مادحین و ذاکرین اهل بیت(ع) در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این همایش گفت: این برنامه بسیار خوب و سنتی حسنه است که هشت سال است در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران پایه‌گذاری شده و برگزار می‌شود. به نظر بنده، باید از بین بچه‌ها کسانی که تمایل به این کار دارند، مجالس مدرسه‌ها را اداره کنند. این یک ظرفیت عظیم است.
مرادی با انتقاد از تطابق نداشتن مداحی‌های برخی مدارس با اقتضائات فضای دانش‌آموزی تاکید کرد: مدرسه یک نوحه‌ای می‌خواهد که وقتی آن را می‌خوانید همه با آن دم بگیرند و دانش‌آموزان بتوانند در خانه هم برای خانواده‌هایشان بخوانند و بچه‌های کوچک‌تر هم بتوانند این نوحه‌ها را تکرار کنند.
حجت‌الاسلام مرادی با اشاره محدودیت‌هایی که برای موسیقی در دوران قاجار به وجود آمده بود، گفت: روزگاری که فشارهای کنترلی مذهبی روی موسیقی کشور بیشتر شده بود، موسیقی ما وارد تعزیه شد و در همان تعزیه حفظ شد و از طریق تعزیه‌ها به منابر و هیئات آمد. اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی، مهم‌ترین، معروف‌ترین و اولین‌های آواز همه روضه‌خوان بودند. عارف قزوینی هم روضه‌خوان بود. اینها تاثیر نوحه‌هاست. افرادی مثل نسیم شمال شعرهای سیاسی را در قهوه‌خانه‌ها می‌خواندند و مردم سینه می‌زدند.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: نقل هست که یا نیایید سراغ منبر یا اگر آمدید دیگر برنگردید. تمام کسانی که وارد منبر و مداحی شدند و بعد بیرون آمدند و کار دیگری در پیش گرفتند، یا در جنون مردند یا در فقر کامل یا هر دو. اینها را من نمی‌گویم، یک جست‌وجوی ساده انجام بدهید، خودتان می‌بینید که اینها چطور در این دنیا عقوبت شدند. شما دانش‌آموزان و مداحان نوجوان که آمده‌اید در این راه، برای ماندن بیایید.
مرادی با اشاره به ظرفیت هشت هزار نفری مداحان دانش‌آموز گفت: اینها اگر تنظیم بشوند، فضای مذهبی آینده ایران تضمین است. ما در ستیز و جنگ فرهنگی هستیم. یک نگاهی به این راهپیمایی اربعین بیندازید، ببینید که حضرت اباعبدالله برای ما چه سرمایه بزرگی است. ما باید هر چه توان داریم برای امام حسین(ع) به کار ببریم وگرنه دشمن نابودمان می‌کند.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افزود: دشمن ما چند صفت دارد؛ نقشه می‌کشد، خسته نمی‌شود و استمرار دارد. برنامه بلندمدت می‌ریزند که اگر با یک نسل توان مبارزه نداشتند، زیرساخت‌ها را برای مبارزه با نسل بعد پی‌ریزی می کنند. دشمن برای ما سرمایه‌گذاری می‌کند، شما هم برای مقابله با دشمن سرمایه‌گذاری کنید.
وی ضمن تقدیر از خانواده دانش‌آموزان مداح گفت: مداحان نسل بعد ما به مراتب باید متدین‌تر، اندیشمندتر، وفادارتر و باسوادتر باشند. متاسفانه از سر بی‌سوادی و بی‌اطلاعی عده‌ای به ما خرده می گیرند که چقدر گریه؟ بچه در این سن باید شاد باشد و شادی کند! اینها نمی‌دانند که ما در جنگیم. دشمن امروز پالایشگاه‌های ما را هدف نگرفته، بلکه پاکی و معنویت بچه‌های ما در مدرسه هدف اصلی دشمن است.
حجت‌الاسلام مرادی در پایان تاکید کرد: دشمن هر امکاناتی که در اختیار دارد به کار بسته تا فرهنگ و انقلاب حسینی را از ما بگیرد. مکتب ما حسینی است و این فقط یک شعار نیست، این تمام هویت ماست. امیدوارم این نهال هشت ساله، تنومندتر بشود و در سال‌های آینده آن را گسترده‌تر برگزار کنیم.
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها