امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۳:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133863
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۲۵
تعداد بازدید: 14
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجمع عمومی سازمان ملل روز جمعه با اکثریت قریب به اتفاق آرا و با وجود مخالفت آمریکا، ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجمع عمومی سازمان ملل روز جمعه با اکثریت قریب به اتفاق آرا و با وجود مخالفت آمریکا، قطعنامه‌ای صادر کرده و خواستار پرداخت غرامت از سوی رژیم‌صهیونیستی به لبنان شد.

این غرامت 850 میلیون دلاری باید برای تأمین هزینه پاکسازی آلودگی ناشی از حمله جنگنده‌های رژیم‌صهیونیستی به مخازن نفتی لبنان، به بیروت پرداخت شود.

به گزارش شبکه «راشاتودی»، این قطعنامه غیرالزام‌آور با 170 رأی مثبت در برابر تنها 6 رأی منفی به تصویب رسید. علاوه بر آمریکا، رژیم‌صهیونیستی، کانادا، استرالیا، میکرونزیا و جزایر مارشال دیگر اعضایی بودند که به این قطعنامه رأی منفی دادند.

بر اساس «بیانیه ریو پیرامون محیط زیست و توسعه» مصوب سال 1992،‌ عاملان ایجاد آلودگی‌های محیطی، باید خسارات ناشی از آن را بپردازند. مجمع عمومی در بیانیه روز گذاشته، اسرائیل را عامل فاجعه زیست محیطی روز 15 جولای 2006 دانستند.

در جریان حمله هوایی رژیم‌صهیونیستی به مخازن نفتی نصب‌شده در مجاورت شرکت نفتی «جیه» لبنان، لکه نفتی بزرگی، تمام سواحل لبنان تا سوریه را در بر گرفت. به گزارش شبکه بی‌بی‌سی، بر اثر این حمله، 15000 تن نفت به سواحل شرقی مدیترانه، سرازیر شد.

«بان کی‌ مون» دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارشی که اخیرا در این رابطه منتشر کرد، میزان خسارت زیست محیطی ناشی از این حادثه را 856.4 میلیون دلار اعلام کرد. قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل از اسرائیل خواسته است به لبنان بابت این حمله «غرامت کافی و بی‌درنگ» پرداخت کند.

نمایندگی رژیم‌صهیونیستی در مجمع عمومی همانطور که انتظار می‌رفت، این قطعنامه کاملا زیست محیطی را «جهت‌دار» توصیف کرده و مدعی شده است که هدف از صدور این قطعنامه، تقویت ادبیات ضداسرائیلی در سازمان ملل است.

در مقابل «نواف سلام» نماینده لبنان در مجمع عمومی سازمان ملل، این قطعنامه را «پیشرفتی بزرگ» توصیف کرده و گفت: «ما تصریح می‌کنیم که لبنان همچنان تمامی منابع و اهرم‌های خود را برای استفاده از تمامی ابزارهای قانونی در راستای رسیدن به قطعنامه‌ای که به طور کامل اجرایی شده و موجب پرداخت فوری غرامت شود، بسیج خواهد کرد.»

در جریان جنگ سال 2006 میان رژیم‌صهیونیستی و حزب‌الله، که 33 روز به طول انجامید، جنگنده‌های رژیم‌صهیونیستی بر اساس «دکترین ضاحیه»، با تمام توان زیرساخت‌های مناطق جنوبی لبنان را هدف قرار دادند.

بر اساس این راهبرد، که بر خلاف تمامی قوانین جنگی است، نیروی مهاجم با تمام توان زیرساخت‌ها و مناطق مسکونی را هدف قرار می‌دهد تا نیروی مقابل را به پایان جنگ یا عقب‌نشینی وادارد. «گادی ایزنکوت» رئیس جدید ستاد مشترک ارتش رژیم‌صهیونیستی بنیان‌گذار این روش به شمار می‌آید که اولین بار در جریان جنگ 33 روزه در منطقه «ضاحیه» لبنان به صورت رسمی در دستور کار قرار گرفت (جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها