امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۲:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133902
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۲۵
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «پست لاتینو»، «کریستینا ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «پست لاتینو»، «کریستینا فرناندز» رئیس‌جمهور آرژانتین طی سخنانی در مقر ریاست جمهور این کشور (کاخ صورتی) از انگلیس خواست بار دیگر پای میز مذاکره بیاید تا بدین ترتیب راه‌ حلی صلح‌آمیز برای مسئله حاکمیت جزایر «مالویناس» پیدا کنند، همان طور که ایالات متحده آمریکا و کوبا توافق کردند برای برقراری روابط 2 جانبه خود مذاکره کنند.

یانکی‌ها 53 سال حق کوبا را نپذیرفتند

«فرناندز» در این خصوص خاطرنشان کرد: اگر یانکی‌ها 53 سال برای حق دادن به «فیدل کاسترو» رهبر انقلابی کوبا دیر کردند، چرا شما نمی‌آیید پای میز مذاکره‌ای که تمام دنیا آن را از شما درخواست می‌کنند؛ نمی‌توان در دنیای متمدن شده غرب زندگی کرد و قطعنامه‌های سازمان ملل متحد را نادیده گرفت.

رئیس‌جمهور آرژانتین سپس تصریح کرد که یافتن راه‌حلی سیاسی برای موضوع کوبا تمام کشورهای آمریکای لاتین را تحت تاثیر قرار داده است.

وی این اظهارات را پس از انتشار خبر آزادی زندانیان کوبایی از زندان آمریکا و تصمیم هر 2 کشور مبنی بر از سر گیری روابط دیپلماتیک خود پس از نیم قرن تعلیق مطرح کرد.

مقاومت کوبایی‌ها قابل تحسین است

«فرناندز» ضمن تحسین ایستادگی و مقاومت ملت کوبا در برابر تحریم‌های آمریکا پیشنهاد داد 17 دسامبر (26 آذر) را به عنوان روز اعلام همبستگی با ملت‌هایی که تسلیم نمی‌شوند در نظر بگیرند.

رئیس‌جمهور آرژانتین در نهایت افزود: من امیدوارم که این اقدام آمریکا، درسی برای شریک وی در اروپا باشد و انگلیس متوجه شود که باید درباره اینگونه مسائل مذاکره کرد.

مقامات انگلیس از سال 1833 میلادی جزایر «مالویناس» را که به آرژانتین تعلق دارد اشغال کردند و از آن زمان جزایر مذکور را به عنوان بخشی از سرزمین خود نگه داشته‌اند.

اختلاف بر سر این جزایر باعث شد از 2 آوریل تا 14 ژوئن 1982 (13 فروردین تا 24 خرداد 1361) جنگی خونین بین هر 2 کشور به وقوع بپیوندد که در نهایت منجر به کشته شدن 649 نظامی آرژانتینی، 255 نظامی انگلیسی و 3 شهروند عادی «مالویناس» شد.

انگلیس تاکنون با وجود تمام فراخوان‌های بین‌المللی، حل و فصل موضوع حاکمیت جزایر «مالویناس» را نادیده گرفته است.

/انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها