امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۸:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133909
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۱۰
تعداد بازدید: 13
امیرشهریار امینیان، مدیرعامل مؤسسه گروه مطالعات اندیشه‌ورزان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در ...

امیرشهریار امینیان، مدیرعامل مؤسسه گروه مطالعات اندیشه‌ورزان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا از تیر امسال تاکنون هیچ نوع عملکرد و گزارشی از طرح «باشگاه شمیم» ارائه نشده است، بیان داشت: در وهله نخست ترجیح می‌دهم درباره شکل‌گیری باشگاه مخاطبان شمیم سخن بگویم که این طرح از سوی گروه مطالعات اندیشه‌ورزان مورد بررسی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: در ابتدا یک مطالعات مخاطب‌شناسی و زمینه‌های ورود به دنیای مخاطب و برقراری ارتباط با آن برای تأمین نیازش‌ها و تعاملات دو جانبه انجام دادیم که پیشینه این مطالعات مجموعه تجربیاتی بود که سال‌های گذشته چه توسط «اندیشه‌ورزان» و چه سایر ناشران و برنامه‌های فرهنگی که در حوزه کتاب شناخته شده بود و سپس به پایلوت اجرایی شمیم پرداختیم که پایلوت آن نیز در تیر ماه سال 93 برگزار شد.

امینیان ادامه داد: بعد از آن ما در نمایشگاه «ملی کتاب دفاع مقدس» عضو‌گیری اولیه را ادامه دادیم و بعد از این نمایشگاه شروع به «آسیب‌شناسی وضعیت»، «ترسیم نمای اجرایی» و «جمع‌بندی نتایج به دست آمده» از این دو در نمایشگاه شدیم که عملاً در 3 شاخه اصلی ورود پیدا می‌کرد.

* توجه به «کارآفرینی فرهنگی فعال در حوزه کتاب» در این طرح

به گفته وی، در وهله نخست «اهدای کتاب به کتابخانه‌ها و نقاط محروم»، «جذب اعضای جدید»، و «تعریف نحوه تعامل بین ما و این اعضاء» بود. به گونه‌ای که ما در زمینه بخش «اهدای کتاب» جلساتی را با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برپا کردیم و جلسات دیگری با برخی از کتابخانه‌ها داشتیم آن هم در جهت شناسایی و تأمین زیر ساخت که عبارتند از نحوه انتقال، تحویل، دریافت، باز خوردگیری از نتایج، ارزیابی و صحت و سقم حرکت این موضوع در بخش خودش. بخش دوم نیز در حوزه مخاطب‌شناسی و جذب اعضای جدید بود که تجربه نسبتاً خوبی محسوب می‌شد حتی در این راستا در نمایشگاه «ملی کتاب دفاع مقدس» با تعدادی تقاضای ثبت‌نام مواجه شدیم و در حال انجام ارزیابی آن هستیم به خاطر اینکه فرم‌ها جذب کنونی فنی‌تر و با اطلاع جامع‌تر و کامل‌تری پیش‌بینی شده است.

مدیرعامل مؤسسه گروه مطالعات اندیشه‌ورزان گفت: نکته سوم، در زمینه نحوه تعاملات است که در این حوزه هم ما معتقد به یک نوع کارآفرینی فرهنگی منطبق با نیازها و سلیقه مخاطب هستیم، یعنی مخاطب بتواند تخصص خود را در اختیار باشگاه قرار دهد و باشگاه هم بتواند محل انجام آن تخصص را برای عضو تعریف و فراهم کند آن هم چه در باشگاه و چه در جاهایی که به آن نیازمند است تا باشگاه‌ بتواند ایده‌هایی را به مخاطبان خودش عرضه کند و مخاطبان بر مبنای آن ایده‌ها یک کارآفرینی فرهنگی در حوزه کتاب را فعال کنند و یا اینکه افراد یا مخاطب ایده‌هایی را به باشگاه معرفی کرده و منطبق با آن ایده‌ باشگاه بدانند که امکان سرمایه‌گذاری مستقیم یا غیرمستقیم در این حوزه را که مناسب تشخیص است را ارزیابی کند که ما به آن «کارآفرینی فرهنگی فعال در حوزه کتاب»، می‌گوییم.

* طرح «باشگاه شمیم» در قالب یک طرح جامع در حال تدوین است

وی اضافه کرد: در این راستا باید در مقابل آن طرفین به یک تعامل دو سویه‌ای برسند که تمام منافع مادی و معنوی، نصیب مخاطب و عضو باشگاه شمیم بشود آن هم به صورت مستقیم و غیرمستقیم. که مستقیم همان بهر‌ه‌مندی عضو از کارآفرینی ایجاد شده از جنبه درآمدی و معنوی و غیرمستقیم هم تقویت زیر ساخت‌های و امکانات باشگاه در جهت اهداف توسعه‌ای فرهنگی عامه ‌المنفعه، است.

امینیان ادامه داد: برای اینکه این ساختار بتواند به دوام و قوام خودش برسد و به یک حرکت مستمر، پایدار و تأثیرگذار در حوزه کتاب برسد مستلزم یکسری پیش نیازها و حمایت‌ها است.

وی افزود: ارزیابی و دسته‌بندی «طرح شبکه مردمی یار مهربان (باشگاه شمیم)» در قالب یک طرح جامع در حال تدوین است و تا 9 دی سال جاری به همراه گزارش عملکرد پیشین شمیم به مسئولان فرهنگی و مجموعه افرادی که دوست دارند در این طرح مشارکت داشته باشند، ارائه می‌شود.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها