امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۰:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133926
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۱۰
تعداد بازدید: 112
«احمد لیایی» پیشکسوت قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، افزوده شدن ...

«احمد لیایی» پیشکسوت قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، افزوده شدن رشته تلاوت از حفظ را یکی از نقاط مثبت مسابقات سراسری قرآن بیان کرد و گفت: یکی از اشکالات وارد به قاریان قرآن این است که اغلب قاریان حافظ قرآن نیستند، جدا از ثواب قرائت قرآن از روی مصحف، تسلط قاری به حفظ قرآن در تلاوت او بسیار مؤثر است و این امر در تلاوت قاریان مصری کاملاً مشهود است و افزوده شدن رشته تلاوت از حفظ به مسابقات قرآن، عاملی است که می‌تواند نقطه آغاز برای حافظ شدن قاریان قرآن باشد.

مسابقات قرآن باعث بروز یک موج قرآنی در استان میزبان می‌شود

وی برگزاری مسابقات قرآن را سبب بروز یک شور قرآنی در استان میزبان دانست و گفت: یکی از نقاط قوت مسابقات که طی سال‌های اخیر بسیار پررنگ شده این است که برگزاری مسابقات باعث می‌شود که یک موج و شور قرآنی در استان میزبان برپا شود، این موضوع تا چند سال پیش در مسابقات رخ نمی‌داد و امروزه این شور حتی در مرحله استانی مسابقات هم احساس می‌شود، البته بهتر است مسئولان برگزار‌کننده، مسابقات استانی را از مراکز استان به سایر شهر‌ها هم ببرند تا شور قرآنی در همه شهر‌ها ایجاد و جوانان به سمت قرآن کریم گرایش پیدا کنند.

مسابقات قرآن باید نفر اول، دوم و سوم داشته باشد

وی با رد تغییر در نحوه رده‌بندی مسابقات کشوری قرآن کریم گفت: یکی از درخواست‌های شرکت‌کنندگان این است که در نحوه رده‌بندی نفرات برتر تغییراتی ایجاد شود و مثلاً 10 نفر اول که به یک حدنصابی رسیده‌اند به عنوان نفرات برتر معرفی شود، این موضوع با قهرمان‌پروری قرآنی که از درخواست‌های مقام معظم رهبری هم است منافات دارد و ضروری است مسابقات ما، نفر اول، دوم و سوم داشته باشد، اما می‌توان در مسابقات بین‌المللی کشورهایی به جز ایران و مالزی یک بازنگری داشت و افرادی که به مسابقات سایر کشورها اعزام و در آن مسابقات عنوان کسب می‌کنند هم به عنوان قاری بین‌المللی مطرح شوند، حال می‌توان نفرات برتر ایران و مالزی را به عنوان قاری درجه یک و سایر کشورها را به عنوان قاری بین‌المللی درجه دو اعلام کرد. البته به نظر من سطح فنی مسابقات بسیاری از کشورها از مسابقات مالزی کمتر نیست و می‌توان در نگاه به این مسابقات بازنگری داشت.

تقویم مسابقات قرآن باید اصلاح شود

لیایی همچنین بازنگری در تقویم برگزاری مسابقات بین‌المللی را ضروری دانست و گفت: مسابقات بین‌المللی قرآن کریم همه‌ساله همزمان با ایام هفته وحدت برگزار می‌شود که این اتفاق سبب شده مسابقات در طول سال بچرخد، از طرفی مسئولان ناچارند مسابقات کشوری را پیش از مسابقات بین‌المللی برگزار کنند و این امر باعث شده مسابقات کشوری در سال‌های اخیر در فصل زمستان برگزار شود که فصل مناسبی برای برگزاری مسابقات نیست. امسال مسابقات در شهر تبریز برگزار می‌شود که زمستان بسیار سردی دارد و سرمای هوا سبب بروز مشکلات متعدد برای قاریان خواهد شد، پس ضروری است مسئولان برگزارکننده یک بازنگری در تقویم مسابقات داشته باشند تا مسابقات کشوری در زمستان برگزار نشود. البته در انتخاب استان میزبان معذوریت‌هایی هم وجود دارد و شاید استان‌های گرمسیر در این فصل، آماده برگزاری مسابقات نبوده‌اند.

ضرورت بازنگری در آیین‌نامه مسابقات قرآن

وی بازنگری در آیین‌نامه مسابقات قرآن را یکی از موضوعات مهم بیان کرد و گفت: حدود 6 سال پیش آیین‌نامه مسابقات قرآن کریم طی نشستی در شهر قم مورد بازنگری قرار گرفت و همان زمان قرار بود این آیین‌نامه به مدت سه سال اجرا شود، اما اکنون چند سال از اجرای این آیین‌نامه گذشته و هنوز بازنگری در آن صورت نگرفته در حالی که برخی از مفاد آیین‌نامه نیازمند بازنگری است و ما هر سال در پاسخ به شرکت‌کنندگان، وعده اصلاح آیین‌نامه را می‌دهیم و این اتفاق تاکنون رخ نداده است.

مسابقات بین‌المللی تواشیح، اذان و ابتهال برگزار شود

لیایی با اشاره به ضرورت برگزاری مسابقات بین‌المللی رشته‌های اذان، ابتهال و تواشیح گفت: این رشته‌ها در سطح جهان اسلام رشد بسیار خوبی داشته‌اند خصوصاً رشته اذان که همه مسلمانان هر روز با آن سر و کار دارند، پس ضروری است که مسئولان برگزارکننده این مسابقات برای این رشته‌ها هم مسابقات بین‌المللی برگزار کنند.

ضرورت تقویت مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف

وی با اشاره به ضرورت تقویت مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف گفت: مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف، جدا از برگزاری مسابقات مختلف قرآن کریم از جمله سراسری، بین‌المللی، شکوفه‌ها و مسابقات اذان و ابتهال، فعالیت‌های دیگری مانند برگزاری آزمون حفظ، آزمون اعزام به حج و ساماندهی اعزام‌های خارجی را هم برعهده دارد و حجم کاری بسیار سنگینی بر دوش این مرکز قرار دارد از این رو ضروری است مسئولان سازمان اوقاف این مرکز را بیش از پیش تقویت کنند.

انتهای پیام/م.خ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها