امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۱۹:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133940
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۱۰
تعداد بازدید: 22
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ کتاب «طرحی نو در دانشنامه شعر عاشورایی» که توسط سازمان اوقاف ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ کتاب «طرحی نو در دانشنامه شعر عاشورایی» که توسط سازمان اوقاف و امور خیریه و به قلم دکتر مرضیه محمدزاده راهی بازار نشر شده است از آثاری محسوب می‌شود که با گزینش و تحلیل اشعار عاشورایی شعرای آیینی از قرن چهارم هجری تا عصر انقلاب، نکات قابل تاملی را در خصوص شعرها و شاعران بیان کرده است. 15 نفر از اهالی شعر و ادب بر این کتاب، مقدمه و تقریظ نوشته اند که یکی از آنها حسین اسرافیلی است:

شعر آیینی و عاشورایی همزمان با حیات زندکی محمد و آل محمد صلوات الله علیم اجمعین توسط عاشقان و دوستداران آن بزرگواران سروده شد و در میدان های نبرد و در عرصه های اجتماعی دهن به دهن گشت و گشت تا امروز که در کتابهای تاریخ و سیره آن ذوات مطهره نقش بسته و حضوری دلنشین و تاثیرگذار دارد. یاران و بستگان رسول گرامی اسلام در میدان های جهاد شعر می سرودند و می خواندند. رجزهای حضرت حمزه و خواهران رضاعی حضرت رسول اکرم (ص) و دیگران در تاریخ ثبت و ضبط است. یاران ائمه علیهم السلام چه در حیات آنان و چه پس از شهادت‌شان از جمله بعد از واقعه جانسوز عاشورا، شعرها سرودند و توصیف بزرگواری آنان را به گوش دیگران رساندند و مصائب و ستم‌های رواداشته بر آن ارواح طیبه را به شعر در مجامع و محافل بیان داشتند.

اگرچه مدح و توصیف مناقب معصومین آل پیامبر همیشه خطر مرگ و بی‌خانمانی و تبعید و شکنجه به همراه داشت و نه تنها شاعر که قبیله و خاندان او نیز در معرض قتل عام و زندان و ... بود اما آنان این خطرها را به جان خریدند و از حق اولاد علی(ع) نگذشتند. شاعری که به دلیل مدح امام علی(ع) در آثارش حتی بعد از مرگ به دستور معاویه نبش قبر می شود و جنازه اش همراه با شعرهایش سوزانده می شود تا شاعران عاشورایی اندیش که همواره دار بر دوش آواره شهرها و بیابان ها می شدند همه و همه نشان دهنده عشق و علاقه مردم به فرزندان پیامبر اکرم(ص) در طول تاریخ بوده است.

نمونه دشمنی دشمنان اسلام به رسول خدا(ص) و فرزندانش را می توان امروز هم در رفتار داعش و القاعده تماشا کرد که چگونه به قبور یاران ائمه معصومین علیهم السلام و دوستدارنشان رحم نمی کنند و شیعه کشی را از افتخارات خود می دانند. در ادب فارسی شاید نخستین شاعر کسایی مروزی بود که لب به مدح آل الله گشود و از خطر و مکر دشمنان نهراسید اما شاعران حکیم و بزرگواری چون فردوسی، سنایی، ناصر خسرو، عطار، مولوی و ... این شیوه را ادامه دادند و امرزه شاعران ارجمندی در حوزه شعر آیینی و عاشورایی وارد شده و آثار ارزشمندی پدید آورده اند. که در تاریخ خواهد ماند.

حفظ و ثبت این آثار نیز کم از ارزش و کار پدیدآورندگانش نیست. سرکار خانم دکتر مرضیه محمدزاده کمر همت به این کار بسته و بعد از سالها زحمت و تلاش با تالیف و تدوین دانشنامه شعر عاشورایی و اینک طرحی نو در دانشنامه شعر عاشورایی قدمی ارزشمند و مانا در حوزه شعر آیینی و عاشورایی روزگار ما برداشته اند که ستودنی، ارجمند و قابل تقدیر است و امیدوارم عنایت اهل بیت علیهم السلام شامل حالشان در دنیا و آخرت باشد. آمین!

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار