امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۱۸:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 133997
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک پایگاه آمریکایی کاهش شدید قیمت نفت در جهان را تلاش ریاض برای ضربه زدن به تهران ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک پایگاه آمریکایی کاهش شدید قیمت نفت در جهان را تلاش ریاض برای ضربه زدن به تهران ارزیابی کرد.

پایگاه «فارین پالیسی» در گزارشی تحت عنوان «چرا سعودی‌ها عمدا بازارهای جهانی را هدف قرار داده‌اند؟» در پاسخ سوال مطرح شده می‌نویسد: «دلیل ساده این موضوع (تلاش برای کاهش شدید قیمت نفت) تضعیف تهران است».

فارین پالیسی در گزارش خود با بیان اینکه عربستان سعودی در راستای رقابت منطقه‌ای با ایران همواره از اهرم نفت استفاده کرده است، می‌نویسد: «بازارهای نفت، از مهمترین حوزه‌های رقابت و کشمکش سعودی-ایرانی برای تسلط و غالب شدن بر امور خلیج فارس باقی مانده است».

این پایگاه در ادامه با ذکر مثال ذکر می‌کند: «در نوامبر 2006 "نوال عبید" مشاور امنیتی بندر بن سلطان (سفیر وقت عربستان سعودی در آمریکا و وزیر سابق اطلاعات سعودی) در سرمقاله‌ای برای واشنگتن پست ذکر می‌کند که "اگر عربستان سعودی تولید نفت را افزایش داده و بهای آن را به نصف (میزان کنونی) کاهش دهد، این موضوع برای ایران ویرانگر خواهد بود"».

فارین پالیسی در پایان هدف ریاض از دست اندازی عمدی در بازارهای جهانی نفت و پایین نگهداشتن بهای آن را تضعیف اقتصاد ایران و ایجاد نارضایتی مردمی در این کشور تحلیل می‌کند.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار