امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 11
۱۴:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134001
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
گروه سیاسی - پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اوباما دیروز در سخنانی ضمن اعلام عادی‌سازی روابط با کشور کوبا اعتراف کرد سیاست‌ انزوای کوبا جواب ...

گروه سیاسی - پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اوباما دیروز در سخنانی ضمن اعلام عادی‌سازی روابط با کشور کوبا اعتراف کرد سیاست‌ انزوای کوبا جواب نداد و تحریم‌های کوبا تاثیر کمی بر این کشور داشت.
*وطن امروز

این روزنامه در تیتر یک شماره امروز خود در گزارشی به میزگرد چند چهره اصلاح طلب در دانشگاه تهران درباره فناوری هسته ای کشورمان و زیر سوال بردن دستاوردهای این صنعت پرداخت و تیتر زد «هم صدا با اسرائیل!»

در گزارش وطن امروز در این باره آمده است: این موضوع جدیدی نیست! آنها هیچ حرف و منطقی برای دفاع از رویکرد منفعلانه و ضعیف تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در مذاکرات با 1+5 ندارند! کدام حامی دولت طی بیش از یک سال اخیر توانسته است در دفاع از محتوای مذاکرات هسته‌ای ادله‌ای منطقی بیاورد؟ برای توجیه تعهدات نامتوازن ایران و آمریکا در توافق ژنو تاکنون استدلالی شنیده‌اید؟ درباره حفره بزرگ توافق ژنو که این امکان را به آمریکایی‌ها داده است بدون نقض توافق، تحریم‌ها علیه ایران را افزایش دهد؛ چه اظهارنظر منطقی تاکنون از حامیان دولت شنیده شده است؟ ضعف دیپلماسی هسته‌ای ایران چگونه از سوی حامیان دولت پاسخ داده شده است؟ دلیل همان «هیچ» است! آنها نمی‌توانند از هیچ دفاع کنند. به همین دلیل به جای دفاع از مذاکرات، تلاش می‌کنند با زیر سوال بردن اصل حق هسته‌ای ایران، شرایط را برای دادن امتیازات به آمریکا فراهم ‌کنند.

در ادامه این گزارش آمده: در این میان نکته قابل تامل رفتار همان اندک حامیان دولت در مذاکرات هسته‌ای است. همانطور که گفته شد آنان به جای دفاع از عملکرد تیم مذاکره کننده، تنها بر یک موضوع متمرکز شده‌اند. آنها تلاش کرده‌اند «اصل حق هسته‌ای» ایران را مورد هدف قرار دهند. پیش از این صادق زیباکلام یکی از حامیان جنجالی سیاست خارجی دولت، مواضعی اتخاد می‌کرد که از آنها تمایل به تعطیلی تاسیسات هسته‌ای برداشت می‌شد اما آنچه چهارشنبه هفته گذشته در دانشگاه تهران رخ داد، در واقع برون داد ماهیت و دیدگاه این جریان نسبت به حق مسلم هسته‌ای مردم ایران و نیز مذاکرات آقای ظریف است. اصلاح‌طلبان حامی دولت رسما سیاست خود در قبال موضوع هسته‌ای را اعلام کردند. آنها صراحتا اعلام کردند فناوری هسته‌ای سودی برای کشور ندارد و تاسیسات هسته‌ای ایران باید برچیده شود! در واقع از نگاه آنان «تعطیلی هسته‌ای» باید محقق شود.

این روزنامه همچنین در ستون یادداشت روز خود به قلم مهدی محمدی در همین رابطه و با عنوان «بی انصاف تر از آمریکا» نوشت: بسیار دشوار است فرض کنیم اتفاقی که روز چهارشنبه در دانشگاه تهران رخ داد، کاملا تصادفی بوده است. در روزی که تیم مذاکره‌کننده ایران در ژنو در حال مذاکره بود، انجمن اسلامی دانشگاه تهران که به طور سنتی به محمد خاتمی و حزب منحله مشارکت نزدیک است، جلسه‌ای برگزار کرد و در آن از قول 3 استاد دانشگاه – که از قضا هیچ کدام از آنها سابقه علمی و پژوهشی درخشانی ندارند - سعی شد مخاطبان خود را متقاعد کنند دانش هسته‌ای یک دانش بی‌ارزش است.

در ادامه این یادداشت آمده: دسته استدلال اول مربوط به این است که مرجع تشخیص اینکه یک کشور صاحب فناوری هسته‌ای هست یا نه و اگر هست تا چه حد در این حوزه پیشرفت کرده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است نه یک استاد فیزیک در آستانه بازنشستگی که جزوات درسی‌اش را هم در 2 دهه گذشته تغییر نداده است. از فردی مانند احمد شیرزاد که اساسا متخصص مهندسی هسته‌ای نیست و هرگز به طور نظام‌مند درباره جنبه‌های فنی و سیاسی این موضوع کار نکرده، نباید تعجب کرد که حتی یک بار یکی از گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران را نخوانده باشد. در شرایطی که آژانس مکررا و در اسناد متعدد تایید کرده ایران یکی از برترین دارندگان دانش و فناوری هسته‌ای بویژه چرخه سوخت در جهان است، آیا دیگر اهمیتی دارد که قضاوت فردی مانند شیرزاد – که یکی از مسؤولان سازمان انرژی اتمی سال‌ها قبل به من گفت پس از چانه‌زنی بسیار بضاعت علمی بر عهده گرفتن حتی یکی از پروژه‌های این سازمان را هم در خود ندید - چه باشد؟

«اعتراف اوباما» عنوان گزارش روزنامه وطن امروز از اعلام نظر رئیس جمهور آمریکا درباره لغو تحریم ها علیه کوبا و عدم جوابگویی تحریم ها برای متوقف کردن این کشور است.

در گزارش وطن امروز آمده: هفته گذشته باراک اوباما و رائول کاسترو عادی‌سازی روابط ایالات متحده با کوبا را کلید زدند، با این وجود شکستن طلسم 50 ساله در 2 سوی خلیج خوک‌ها دیگر مانند گذشته یک تابوی سیاسی و بین‌المللی، حتی در داخل دو کشور محسوب نمی‌شود. روسای‌جمهور آمریکا و کوبا، چهارشنبه پیش در یک گفت‌وگوی تلفنی از تغییر سیاست‌های دو کشور در قبال همدیگر گفتند اما در حالی که فیدل کاسترو، نماد انقلاب کوبا از فرط پیری منزوی شده، با سقوط نظامات کمونیسم و همچنین فاصله گرفتن آمریکا از نقش یک ابرقدرت، دیگر نمی‌توان آشتی هاوانا و واشنگتن را یک دستاورد مهم برای اوباما محسوب کرد. در عوض می‌توان آن را نتیجه شکست سیاست تحریم کاخ سفید علیه دشمنانش در صورت پیروی نکردن دیگر کشورها از این تحریم‌ها دانست، اتفاقی که در دهه‌های گذشته برای کوبا روی داد و فیدل کاسترو موفق شد با ایجاد ارتباط خوب حتی با همپیمانان آمریکا، تا حدود زیادی این جزیره استراتژیک دریای کارائیب را از انزوا خارج کند، اگرچه این به معنای یافتن حامیانی به قدرتمندی بلوک شرق فروپاشیده نبود.

روزنامه وطن امروز در ستون نگاه یک خود در مطلبی با عنوان «فتنه علیه هسته ای» به موضوع اظهارات جنجالی چهره های اصلاح طلب علیه برنامه هسته ای کشورمان پرداخت و نوشت: چرا جریان اصلاح‌طلبی نسبت به برنامه هسته‌ای ایران دیدگاهی متفاوت از رفتار حاکمیت ایران؛ چه در وجه قدرت یعنی جمهوری اسلامی و چه در وجه ملت، دارد؟ چرا اصلاح‌طلبان بر تعطیلی فعالیت‌های هسته‌ای ایران تاکید می‌کنند؟ اظهاراتی از جنس آنچه امثال شیرزاد و زیباکلام مطرح می‌کنند؛ ناظر بر چه واقعیاتی است که جامعه ایرانی شاید هنوز پی به آن نبرده است؟ قطعا باید به این موضوع به صورت ویژه و ریشه‌ای توجه کرد. اگر قرار باشد درباره این موضوع کنکاش صورت گیرد؛ بدون تردید باید فتنه 88 و تاثیر این واقعه بر تحولات هسته‌ای را بررسی کرد. طی 5 سال اخیر هیچ اتفاقی به اندازه فتنه 88 ، موضوع هسته‌ای و به تبع آن معیشت مردم را تحت تاثیر قرار نداده است. فتنه 88 تلاش کرد اعتبار جمهوری اسلامی ایران را در جامعه بین‌المللی مخدوش کند و با امید بخشی به نظام سلطه، اراده آمریکا برای فشار بیشتر بر ایران را منسجم کند. آمریکایی که رئیس‌جمهور آن در آستانه انتخابات آماده توافق با ایران بود اما.

*اعتماد

روزنامه اعتماد تیتر خود را به بررسی روند مذاکرات هسته‌ای اختصاص داد و تیتر زد «پشت پرده آرام مذاکرات»

در گزارش اعتماد آمده است: مذاکرات هسته‌یی ایران با ١+٥ روز چهارشنبه پس از سه روز اقامت تیم مذاکره‌کننده ایران در سطح معاونان در ژنو، پایتخت سوییس به پایان رسید. آنچه دولت‌های حاضر در این هفت ضلعی از چیزی که پشت میز مذاکره گذشت در اختیار رسانه‌ها قرار دادند بسیار محدود بود و اسرار این دور از مذاکرات در پشت درهای بسته باقی ماند. اصلی‌ترین مذاکرات میان ایران و کشورهای حاضر در این دور از مذاکرات به دیدار دوجانبه میان ایران و امریکا اختصاص داشت؛ دیدارهایی که بسیاری از تحلیلگران به استناد تجربه‌های تاریخی اعتقاد دارند که می‌تواند به گشوده شدن گره حاضر در مذاکرات منتهی شود.

در بخش دیگری از این گزارش آمده: تنها خبری که از اطلاعات پشت پرده در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته اظهارات کوتاه و نه چندان جدید سیدعباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایرانی در خصوص فضای حاکم بر مذاکرات است. عراقچی گفت‌وگوها را «بسیار فشرده» و «بسیار سودمند و مفید» توصیف کرد. معاون وزیر امور خارجه کشورمان در حالی به بیان کلیات در خصوص این دور از مذاکرات بسنده کرد که گفته می‌شود دور آتی مذاکره میان ایران و شش کشور مقابل آن در مذاکرات در ماه ژانویه برگزار خواهد شد اما هنوز در خصوص مکان و سطح مذاکره‌کنندگان در دور آتی خبر موثقی در دست نیست.

«اصلاح طلبان باید خود را نقد کنند» تیتر روزنامه اعتماد از اظهارات سید محمد خاتمی در دیدار با نمایندگان 70 تشکل دانشجویی است.

در گزارش روزنامه اعتماد از این اظهارات آمده: کمتر از دو هفته از روز دانشجو گذشته اما تب و تاب فضای دانشجویی در کشور ادامه دارد. فاصله اندک بین ١٦ آذر تا هفته وحدت حوزه و دانشگاه، همچنان داغی فضا را نگه داشته است. هنوز سر و صداها از حاشیه‌های مراسم روز دانشجو کاملا نخوابیده که نشست مشترک دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی از سراسر کشور، بهانه‌یی می‌شود برای جدیدترین دور از اظهارات چهره‌های سیاسی، این‌بار البته آرام‌تر و بی‌حاشیه‌تر از مراسم روز دانشجو. دانشجویان شرکت‌کننده در این نشست از فرصت خود استفاده کردند و قطاری از دیدارها را به راه انداختند؛ از آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی گرفته تا سید محمد خاتمی و محمدرضا عارف. معصومه ابتکار و محمدرضا جلایی‌پور هم از دیگر چهره‌ها بودند. در این میان آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و سید محمد خاتمی دو چهره‌یی بودند که دانشجویان شرکت‌کننده در مراسم بهتر دیدند برای تبادل نظر و شنیدن سخنان آنها، خود به دیدارشان بروند. اما محمدرضا عارف، معصومه ابتکار و حمیدرضا جلایی‌پور با شرکت در نشست مشترک دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی از سراسر کشور به سخنرانی برای حضار پرداختند.

در ادامه نیز آمده: سخنان محمدرضا عارف که گفته بود انتخابات مهم‌ترین مساله اصلاح‌طلبان است با واکنش‌هایی منفی از سوی اصولگرایان مواجه شد تا این نامزد انتخابات سال ٩٢ را به سیاسی‌کاری متهم کنند. اوج این انتقادات هم البته نامه مهرداد بذرپاش به محمدرضا عارف بود که از او درباره اهمیت وضعیت معیشت مردم در اولویت‌های اصلاح‌طلبان پرسیده بود. نشست اخیر دانشجویان که به بهانه هفته وحدت حوزه و دانشگاه برگزار می‌شود، شاید در روزهای آینده درگیر حاشیه‌های بیشتری شود. علی‌الخصوص به این دلیل که در این نشست مطالبی با رویکردهای اصلاح‌طلبانه مطرح شده که به مذاق جریان‌های اصولگرا چندان خوش نمی‌آید.

این روزنامه در گزارشی در صفحه داخلی خود با عنوان «هراس اصولگرایان از بازگشت احمدی نژاد» مدعی شد: هراس دوباره به اردوگاه اصولگرایان بازگشته، «هراس» از بازگشت احمدی‌نژاد؛ کسی که آنها معتقدند در دوران ریاست‌جمهوری‌اش آبروی این جریان را برده است. آنقدر که حالا یکی از وزرایش دعا کرده که «ان شا‌ءالله که دیگر احمدی‌نژاد برنگردد. » این سخن پرویز کاظمی، نخستین وزیر رفاه و البته نخستین عضو خارج شده از کابینه احمدی‌نژاد است. همزمان با او دو عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم به پروژه بازگشت احمدی‌نژاد حمله کرده‌اند.

در ادمه این گزارش آمده: در این شرایط که وزیر اسبق احمدی‌نژاد در گفت‌وگویی با نامه‌نیوز برای بازنگشتن او به صحنه سیاسی دعا می‌کند و می‌گوید: «در هشت سال گذشته ضربه‌های بسیاری به بدنه اصولگرایی وارد آمد و احمدی‌نژاد با توجه به اینکه خود را اصولگرا می‌دانست اما اصولگرا‌ها را با مشکل مواجه ساخت»، عوض حیدرپور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به موردی اشاره کرده که پیشتر از انتقادات اساسی اصلاح‌طلبان به جریان‌های تندروی اصولگرا بود. او به خبرگزاری خانه ملت گفته که «یکی از رویه‌های مرسوم در دولت گذشته برای ادامه حیات سیاسی تخریب پیشینیان و بزرگان بود.» او همچنین برای اینکه چنین فرصتی مجددا در اختیار نزدیکان احمدی‌نژاد و اصولگرایان تندرو قرار نگیرد از دستگاه‌های ذی‌ربط درخواست کرده با این دست رویکردها برخورد کنند.

روزنامه اعتماد در مصاحبه ای با علی تاجرنیا نماینده اصلاح طلب مجلس ششم به نقل از وی تیتر زد «اصلاح طلبان هرگز از حاکمیت خارج نشدند»

وی در این مصاحبه گفته است: اصلاح‌طلبان هیچگاه با اراده خود از حاکمیت عبور نکردند. ممکن است بخش‌هایی در گذشته مباحث اینچنینی را مطرح کرده باشند اما آنها اشخاص مستقل بوده‌اند و جریان سیاسی اصلاحات هیچگاه با اراده خود از حاکمیت خارج نشد. اصلاح‌طلبان همواره فعالیت سیاسی در چارچوب نظام و قانون اساسی را در پیش گرفته‌اند. ما باید این را بپذیریم که بخشی از تحمل ناپذیری‌ها و کم ظرفیتی‌ها باعث شده است که ظرفیت اصلاح‌طلبان آن گونه که باید و شاید استفاده نشود. این رویکرد به هیچ عنوان رویکرد جدیدی نیست و همواره از سوی اصلاح‌طلبان وجود داشته است اما با توجه به تغییر شرایط جامعه می‌توان آن را به عنوان گام مثبتی در جهت اعتماد سازی و جلوگیری از بهانه تراشی‌ها بدانیم.

*شرق

این روزنامه تیتر یک امروز خود را به اظهارات رئیس‌جمهور روسیه درباره آینده مذاکرات ایران و 1+5 اختصاص داد و تیتر زد «توافق نهایی بسیار نزدیک است».

در گزارش روزنامه شرق از این اظهارات آمده است: مذاکرات سه روزه ایران و گروه 1+5 در ژنو به پایان رسیده و باز هم به سنت مذاکرات پیشین خبری از محتوای مذاکرات به بیرون درج نگردیده است گرچه خبرها به فضای عمومی نمی‌رسد یا اطلاع‌رسانی قطره‌چکانی است، ولی دیپلمات‌ها،‌ جزئیات چانه‌زنی‌ها را تمام و کمال، روی میز مقامات ارشد کشورهای مذاکره کننده قرار می‌دهند تا آنها با اشراف کامل تصمیم و مواضع نهایی خویش را اتخاذ کنند. یکی از این مقامات مطلع، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه است که در یک کنفرانس مطبوعاتی تلویحا از مرحله‌ای که مذاکرات در آن قرار دارد خبر داد.

در ادامه این گزارش آمده: او این مذاکرات را بسیار نزدیک به توافق نهایی دانست؛ مذاکراتی که به گفته او در حال کار روی جزئیات آن هستند. هنوز مذاکرات ادامه دارد و چکش‌‌های برای صاف کردن تندیسی به نام توافق در حال کوبیدن است.

این روزنامه در ستون سرمقاله خود در مطلبی با عنوان «برد-برد آمریکا و کوبا» به قلم جاوید قربان‌اوغلی مدیرکل پیشین وزارت خارجه نوشت: سال‌ قبل در چنین روزهایی در خلال مراسم درگذشت نلسون ماندلا در ساکرسیتی واقع در ژوهانسبورک اوباما در اقدامی بی‌سابقه با رائول کاسترو رئیس‌جمهور کوبا دست داد. این ابتکار اوباما انعکاس گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت و از همان زمان زمزمه‌هایی در خصوص تنش‌زدایی در روابط دو کشور در محافل سیاسی مطرح شد. اکنون یک سال پس از آن رویداد و بیش از نیم قرن تشنج و رویارویی که از زمان انقلاب کوبا و سرنگونی باتیستا در سال 1959 آغاز شد و تا آستانه تهدید اتمی اتحاد جماهیر شوروی علیه اتحاد متحده آمریکا در حمایت از دولت انقلابی کوبا در ماجرای خلیج خوک‌ها پیش رفت، در آستانه عادی‌سازی روابط و از سرگیری روابط دیپلماتیک قرار گرفتند.

روزنامه شرق در صفحه داخلی خود با اشاره به دیدار جمعی از دانشجویان با سیدمحمد خاتمی به نقل از وی تیتر زد: «دانشجویان، خود، جامعه و قدرت را نقد کنند»

در گزارش روزنامه شرق از این دیدار آمده است رئیس‌جمهوری پیشین ایران در دیدار با نمایندگان 70 تشکل دانشجویی سراسر کشور به دانشجویان توصیه کرد شما برای آنکه از مسیر منحرف نشوید باید خود را به نقد مجهز کنید؛ نقد خود، نقد جامعه و نقد قدرت. خاتمی با تأکید بر اهمیت نقد قدرت‌ها که به رأی و حاکمیت مردم تن دهند، هشدار داد که نقد، مچ‌گیری نیست،‌نقد بیان خوب‌ها و بدها و تلاش برای از بین بردن یا کم کردن بدی‌ها و تقویت خوبی‌هاست.

دیگر روزنامه‌های صبح امروز در همین خبر بروزرسانی می‌شود

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار