امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۸:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134009
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی طی یادداشتی که برای ما ارسال داشته به تبیین راهپیمایی ...

به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی طی یادداشتی که برای ما ارسال داشته به تبیین راهپیمایی عظیم اربعین و بازتاب‌های آن پرداخته است. متن این یادداشت بدین شرح است:

امسال توفیقی نصیب گردید که در جمع میلیون‌ها زائر اربعین سالار شهیدان حضور پیدا کنم تا بلکه نامم به عنوان پایین‌ترین زائر حسینی در دفتر زائران امام حسین  علیه‌السلام مکتوب گردد.

مناسب دیدم نکاتی در عظمت و اهمیت راهپیمایی میلیونی و بی‌نظیر اربعین یادداشت کنم.

1- در متون دینی زیارت اربعین یکی از شاخص‌ها و نشانه‌های ایمان شمرده شده است امام حسن عسگری (ع) می‌فرمایند پنج چیز از نشانه‌های مومن است. پنجاه و یک رکعت نماز (واجب و مستحب) در شبانه‌روز، زیارت اربعین، انگشتر بدست راست کردن، پیشانی به خاک نهادن (به هنگام سجده) و بسم‌الله را بلند گفتن (به هنگام قرائت نماز) و در حقیقت این حدیث شریف، نمونه‌ای از چهارچوب و معیارهای فرهنگی را بیان می‌کند که یک انسان با ایمان در هویت و فرهنگ خاص خودش زندگی می‌کند و سبک، زندگی او با دیگران تفاوت و تمایز دارد.

براین اساس از دیر زمان و در طول تاریخ مومنان اهتمام خاصی به زیارت اربعین می‌نمایند. و این توجه و اهتمام در سال‌های اخیر به اوج خود رسیده و به یک پدیده دینی سیاسی عظیم و جهانی تبدیل شده است و سال به سال به شکوه و عظمت آن افزوده خواهد شد تا همه جهان با نور هدایت امام حسین (ع) روشن گردد.

2- حضور میلیون‌ها زائر در راهپیمایی و زیارت اربعین که خبرگزاری‌ها و شبکه‌های تلویزیونی عراق آن را بیش از 20 میلیون‌نفر اعلام کردند بزرگ‌ترین واقعه مذهبی و تجمع و راهپیمایی مردمی در سطح جهانی است که نظیری برای آن وجود ندارد حتی مراسم با شکوه حج ابراهیمی، را نیز نمی‌توان با عظمت و اقتدار اربعین مقایسه نمود.

این حضور با توجه به شرایط امنیتی منطقه و حضور گروه‌های تکفیری و تروریست‌های داعش در بخشی از عراق که مسیر راهپیمایی عاشقان حسینی را تهدید می‌کنند حقیقتی شگفت‌انگیز است.

3- حضور ملیت‌های مختلف از 80 نفر کشور جهان از کشورهای اروپایی تا کشورهای آسیایی و همسایگان عراق و کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس نشان می‌داد که همه این ملیت‌ها را جاذبه مغناطیس حسینی است که به یک نقطه گسیل می‌کند.

شیعیان عربستان سعودی از مناطق احصاء و قطیف، ترک‌ها، افغان‌ها، پاکستانی، لبنانی، شیعیان مقیم اروپا، بحرینی‌ها و سایر کشورهای خلیج‌ در حرکت این سیل خروشان و زیاد آزادی‌خواهی‌شان بلند بود.

4- از دیگر برکات اربعین اطعام زائران حسینی در طول مسیرهای منتهی به کربلاست. ملت عراق به عشق سیدالشهداء یک سال خود را آماده می‌کنند تا در ایام اربعین با نصب موکب‌هایی مزین به نام اهل بیت علیه‌السلام به زائران راه کربلا خدمت صادقانه و عاشقانه نمایند آنان از صمیم قلب با اصرار و الحاح تو را به موکب خود می‌خوانند تا اطعارت کنند و یا خستگی راه از تنت بزدایند. در کنار میدان نزدیک حرم حضرت ابوالفضل علیه‌السلام، از موکبی بازدید کردیم که مربوط به شیعیان قطیف عربستان بود و روزانه برای پنجاه هزار نفر غذا توزیع می‌کردند در این موکب مرغ بریان، کباب گردون عربی، کباب کوبیده به همراه میوه و نوشابه با احترام بین زائران توزیع می‌کردند و مسئول این موکب می‌گفت هزینه آن نذوراتی است که اهالی قطیف به آن موکب اختصاص داده‌اند.

5- به علت مشکلات امنیتی که گروه‌های تکفیری و تروریستی و داعش ایجاد کرده است ورود ماشین‌ها به محدود مرکزی کربلا ممنوع است و از حدود 30، 40 کیلومتر مانده به کربلا مسافرین از ماشین‌ها پیاده شده و توسط ماشین‌های مخصوص که برای زائران آماده کرده‌اند در دو مرحله منتقل می‌شوند همه خودروهایی که در این منطقه تهیه کرده اند به صورت مجانی زائران را به کربلا می‌رسانند.

ما با تعدادی از دوستان از مسیر حله عازم کربلا بودیم در حله فردی مینی‌بوسی کرایه کرده بود و زائران را سوار می‌کرد و در بین راه پیاده می‌شد از موکب‌ها برای زائران غذا می‌گرفت و سپس به حرکت خود ادامه می‌داد.

با توجه به کثرت جمعیت از انواع خودروها برای انتقال زائران استفاده کردند از اتوبوس، مینی‌بوس، ترن، کمپرسی، تریلی و غیره.

6- راهپیمایی اربعین حسینی مانور و همایش قدرت نرم اسلام و مکتب تشیع است و ملتی که مکتب عاشورا را دارد و به پیام‌های زنده و حیاتبخش آن گوش فرا می‌دهد و به الگوهای جاودانه آن اقتدا می‌کند هرگز زیر بار ذلت و استبداد و سلطه بیگانگان و استکبار نمی‌رود پیام روشنی برای گروه‌های تکفیری و داعشی‌ها و حامیان آنها داشت و آن اینکه حرکت‌های تروریستی و خشونت مانع رشد و پیشرفت اسلام و مکتب اهل‌بیت نخواهند شد بلکه موجب شکوفایی و بالندگی مکتب عاشورا خواهند شد و این موج عظیم حسینی به زودی آنها را نابود و به زباله دان تاریخ خواهد فرستاد.

و این حرکت حسینی می‌رود که همه کشورهای اسلامی را از سلطه پیدا و ناپیدای استکبار و دشمنان اسلام رهایی بخشد.

7- صحنه‌های جالب و به یادماندنی در خیل جمعیت بیکران و دریای مواج مردمی زائران حسینی دیده می‌شود در بین‌الحرمین عکس‌های شهداء و مجروحین نهضت حسینی بحرینی‌ها به نمایش گذاشته شده است. پرچم ملیت‌ها در میانه‌ پرچم‌های عزای حسینی از نقاط مختلف جهان خودنمایی می‌کرد، قدم‌های مصمم با چشمان اشکبار دست بر سینه همراه با زمزمه مرثیه سوزناک دسته‌جات و گروه‌های مختلف به سمت بین‌الحرمین جاذبه‌ای مثال‌زدنی داشت.

8- در کنار درب ورودی حرم سیدالشهداء (ع) خبرنگاران شبکه المنار در ایران برخورد کردم می‌گفتند در مسیر راهپیمایی تصاویر رهبر معظم انقلاب که به پیشانی و روی سینه و پشت چادرها و روی کوله‌پشتی‌های همه زائران نه فقط ایرانی‌ها و نیز نصب تصاویر علمای تشیع عراق و ایران از جمله امام و رهبری روی ستون‌های مسیر کربلا نشانگر حقانیت راهی بود که امام خمینی (ره) برای جهان اسلام ترسیم کردند و عشق شیعیان عالم به امام خامنه‌ای نشات گرفته از همان حقیقت‌است که به عاشورا ختم می‌شود.

9- از نکات قابل تامل این سفر مشکلات تردد در مرز و حمل و نقل داخلی و بین‌المللی است که البته با توجه به غافلگیر شدن متولین به واسطه کثرت زائر طبیعی است لیکن می‌بایست برای سال آینده تمهیدات و برنامه‌ریزی بهتر و کامل‌تری انجام گیرد تا زائران حسینی علیه‌السلام راحت‌تر بتوانند در این همایش اعظم مذهبی و سیاسی شرکت کنند.

10- در پایان با یادآوری این آیه شریفه که می‌فرماید: "یوم ندعوا کل اناس باما مهم" (اعراف 160) در روز قیامت انسان‌ها را با امامشان محشور می‌کنیم، همه کسانی که در زیارت و راهپیمایی اربعین حسینی شرکت کردند و همه آنهایی که از آنها حمایت کرده و امکان سفرشان را تسهیل نمودند با سالار شهیدان امام حسین علیه‌السلام محشور گردند.

سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی

93/9/27

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها