امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۲:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13402
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۱۱
تعداد بازدید: 170
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، کاخ سفید، ساعاتی پیش، ایده ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع در سوریه را غیرمحمتل دانست و آن را دشوار، خطرناک و ...

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، کاخ سفید، ساعاتی پیش، ایده ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع در سوریه را غیرمحمتل دانست و آن را دشوار، خطرناک و پرهزینه و همچنین نامناسب برای متوقف کردن درگیری‌های زمینی در فواصل نزدیک است.

این خبر یک روز بعد از آن اعلام شد که مقامات آمریکا برای کمک نظامی مستقیم به تروریست‌های سوریه اعلام آمادگی کردند.

«بن رادز» معاون مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع در سوریه چالش‌های چشمگیر لجستیکی و استراتژیکی را به همراه دارد که این چالش‌ها بسیار حساس‌تر از چالش‌هایی است که ناتو و همپیمانان عرب آن در لیبی در سال 2011 با آن روبرو بودند.

وی تصریح کرد: ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه به دلایل متعدد، بسیار خطرناک، پرهزینه و دشوار است. یکی از این دلایل این است که در لیبی شما پیشتر موقعیتی داشتید که مخالفان بخش‌های اعظمی از کشور را تحت کنترل داشتند و شما می توانستید در صورت لزوم از طریق هوا، از آن بخش‌های کشور محافظت کنید اما شما همان نوع از سامانه دفاع هوایی را در سوریه ندارید و به همین دلیل ایجاد منطقه پرواز ممنوع دشوار خواهد بود.

رادز ادامه داد که در بسیاری از موارد، گروههای مسلح و نیروهایی که با دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه در مبارزه هستند، در برخی موارد بلوک به بلوک در شهر مبارزه می‌کنند به شیوه‌ای که هدف قرار دادن نیروهای خاص را با مشکل مواجه می‌کنند.

او تأکید کرد: فکر می‌کنم که مردم باید متوجه شوند که منطقه پرواز ممنوع یک نوع گلوله نقره‌ای نیست که تمامی تنش‌‌ها و همچنین درگیری‌های قومی را پایان دهد. ما در این نقطه از زمان فکر نمی‌کنیم که منافع آمریکا در مداخله نظامی بی‌انتها و بسیار فشرده از طریق یک منطقه پرواز ممنوع در سوریه باشد.

«سوزان رایس» سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز موضع مشابهی درباره ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه اتخاذ کرد و گفت: این گزینه یکسری نکات منفی و محدودیت‌هایی دارد که ما همگی از آن به خوبی اطلاع داریم و به عنوان عاملی در هرگونه تصمیم‌گیری اتخاذ می‌کنیم.

مخالفان داخلی کاخ سفید از اوباما تقاضا کرده‌اند تا به منظور محافظت از پناهندگان و تروریست‌های سوریه از حملات هوایی، ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع در سوریه کند.

«جان مک‌کین» سناتور جمهوری‌خواه آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که آمریکا باید بتواند به راحتی یک منطقه پرواز ممنوع در سوریه ایجاد کند.

اخیراً آمریکا هجمه خود علیه دولت سوریه را به طرز فزاینده‌ای افزایش داده است و در جلسه‌ای که چهارشنبه هفته گذشته در کاخ سفید برگزار کرد، طرح‌هایی را برای کمک مستقیم نظامی به تروریست‌های سوریه تصویب کرد.

براساس برخی گزارش‌ها حمایت برجسته نظامی آمریکا از مخالفان سوری شامل برخی سلاح‌های مرگبار می شود که پیشتر واشنگتن از ورود آن به درگیری‌های سوریه خودداری کرده بود. اینکه این کمک‌های نظامی شامل سلاح‌های سنگین یا سبک می‌شود، هنوز مشخص نیست.

برخی از مقامات ارشد دولت آمریکا اعلام کرده‌اند که ظاهراً طبق برخی حقایق، چنین کمک‌های نظامی محرمانه است و احتمالاً در اختیار برخی نیروهای مسلح و مخالف سوری به صورت گزینشی و در یک مأموریت مخفیانه توسط «سیا» قرار می‌گیرد.

آمریکا روز گذشته مدعی شد که شواهد قطعی دارد که دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه علیه مخالفان از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است و این در حالی است که مسکو تأکید کرد که شواهد آمریکا متقاعد کننده نیست و به همین دلیل این ادعاها تأثیری در تحویل «اس 300» به دمشق ندارد.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها