امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۷:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134060
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، صادق نجفی در بازدید از طرح اسکان حاشیه‌نشینی شهر تبریز ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، صادق نجفی در بازدید از طرح اسکان حاشیه‌نشینی شهر تبریز اظهار داشت: حاشیه‌نشینی، پدیده‌ای است که در شهرهای مختلف کشور شیوع داشته و زمینه‌های پیدایش آن در دهه‌های اخیر باید، ریشه‌یابی شود.

وی افزود: در حال حاضر، 11 میلیون حاشیه‌نشین در 77 شهر کشور زندگی می‌کنند که این آمار، شامل حدود 10 درصد از جمعیت کشور است.

نجفی با بیان اینکه شهرسازی سنتی کشور در دهه‌های اخیر، بخشی از جمعیت شهری را به طرف حاشیه‌نشینی سوق داده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه اوضاع به گونه‌ای است که با وجود نبود زیرساخت‌های ضروری و شرایط اسفبار اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی زندگی در مناطق حاشیه‌نشین، برخی حاشیه‌نشینان، در طول سال‌ها زندگی در این مناطق به نوعی با وضعیت اشاره‌ شده سازگار شده و حتی گاه تمایل به تجدیدنظر در سکونتگاه خود ندارند.

نماینده شهرداران کشور تاکید کرد: در مقابل کودکان این مناطق مسئولیم و باید با تجدیدنظر در ساختار این بخش‌ها، شرایط لازم برای ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی، بهداشتی، رفاهی و حمل‌ و‌ نقل را در این مناطق فراهم کنیم.

وی با اشاره به توسعه شهرهای تازه‌ تاسیس در حومه کلان‌شهرها اظهار داشت: فاصله اندک یک شهر تازه‌تاسیس تا کلان‌شهر، فرصت مهمی است که می‌تواند با در نظر گرفتن برنامه‌های متعدد زیرساختی، روند شهرسازی اصولی را استمرار بخشد؛ اما همین فرصت مهم در صورت غفلت، تهدید جدی بوده و موجب بروز حاشیه‌نشینی‌های جدید خواهد شد.

نجفی با اشاره به ارایه طرح کنترل حاشیه‌نشینی شهرها به هیئت دولت از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهداری‌های کشور، گفت: مشابهت موضوعات حاشیه‌نشینی، در بخش‌های مختلف ساختاری، اجتماعی و فرهنگی ایجاب می‌کند که این معضل، در قالب یک طرح جامع و سراسری، مطالعه و حل‌ و‌ فصل شود.

شهردار تبریز با اشاره به حاشیه‌نشینی حدود 400 هزار نفر از جمعیت تبریز در چهار پهنه شمال، جنوب، غرب و جنوب غرب، اظهار امیدواری کرد نتایج طرح پایلوت اسکان حاشیه‌نشینی پایا در این شهر، در کنار تصویب نهایی طرح کنترل حاشیه‌نشینی شهرها در دولت و مجلس، به تحول اساسی این معضل شهری در کشور بیانجامد.

انتهای پیام/60002/ع/پ3003

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار