امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۴:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13407
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۲۲
تعداد بازدید: 281
محمد میرکیانی نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره تازه‌ترین تالیف خود اظهار داشت: ...

محمد میرکیانی نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره تازه‌ترین تالیف خود اظهار داشت: مجموعه 55 داستان خیلی کوتاه برای نوجوانان مراحل پایانی را سپری می‌کند و قرار است بزودی به ناشر سپرده شود.

میرکیانی ادامه داد: «شب‌های شیرین» عنوان 111 قصه پیش از خواب برای خردسالان بود، این کتاب تنها اثر در حوزه قصه‌گویی برای اولیاء و آموزگاران است که من آن را با استفاده از سال‌ها تجربه در زمینه تدریس قصه‌گویی و برنامه‌سازی برای کودکان به نگارش در آورده‌ام و به اعتقاد خودم می‌تواند به عنوان یک درسنامه مفید مورد استفاد مدرسان قرار بگیرد.

این مولف بیان کرد: از مدت‌ها پیش مشغول افزودن قصه به این مجموعه بودم تا شمار داستان‌ها به 365 قصه برسد و امیدوار هستم تا پایان امسال این مجموعه به دست چاپ سپرده شود.

وی گفت: «شب‌های شیرین» با 365 قصه منتشر می‌شود؛، در جلد اول این کتاب قصه‌های پیش از خواب برای خردسالان با نگاه به آموزش مفاهیم مربوط به زندگی، اخلاقی، فرهنگی و به خصوص مهارت‌های زندگی برای گروه سنی پیش از دبستان گرد می‌آید.

وی هدف خود از تالیف را ترویج قصه گویی دانست و اضافه کرد: آثار منتشر شده عمدتا کتاب‌های قصه‌ خوانی است، اما کتابی که با ساختار قصه گویی برای خردسالان باشد تاکنون نداشتیم، علت این است که بنده از سال 61 تا 72 سردبیر قصه ظهر جمعه با رادیو بودم ، قصه‌ها را می‌نوشتم و بارها تدریس هم داشته‌ام، از تجربیات قصه گویی در کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان و آموزش و پرورش استفاده کردم و همواره آرزوی داشتن کتاب قصه گویی برای کودکان را داشتم.

به گفته وی، «شب‌های شیرین» کتاب قصه گویی با مقدمه و موخره‌ای که نیازمند هر متن قصه‌گویی است تالیف شد. برای پایان هر قصه یک موخره یا پایانه تعریف شده، با استفاده از قصه گویی قدیمی در یک فضای امروزی موخره ابداع کرده‌ام و فکر می‌کنم یکی از کتاب‌های مورد نیاز همه خانواده‌ها کتاب‌های قصه گویی باشد نه قصه خوانی.

مترجم «قصه ما همین بود» عنوان کرد: شب‌های شیرین در حال حاضر 466 صفحه است که منتشر شده، اما اگر با اضافات و دیگر قصه‌ها منتشر شود بیش از 1000 صفحه خواهد شد.

محمد میرکیانی نویسنده کودک و نوجوان در سال 1337 در شهر تهران به دنیا آمد، تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در این شهر به پایان رساند و در کنار تحصیل به مطالعه آثار ادبی و هنری روی آورد و با بسیاری از آثار نویسندگان بزرگ آشنا شد.

وی دارای مدرک دکتری هنر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. میرکیانی در سال 1361 وارد گروه کودک صدای جمهوری اسلامی ایران شد و به نوشتن نمایشنامه‌های رادیویی و قصّه‌های ظهر جمعه پرداخت.

مجموعه «قصه روز تنهایی من» محمد میرکیانی، در دوره پنجم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد.

میرکیانی در دوران نوجوانی، زمانی که کارگر حروفچین یکی از چاپخانه‌های تهران بود به مطالعه آثار ادبی و هنری روی آورد و با بسیاری از آثار نویسندگان بزرگ آشنا شد. روزی که اولین قصه‌اش را نوشت دقیقاً 15 شغل مختلف را تجربه کرده، درس زیادی آموخته بود.

وی در چند دوره مختلف آموزش ضمن خدمت، به تدریس ادبیات کودکان و قصه‌گویی در آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پرداخته است.

بیشتر مطالعات و گرایش‌های میرکیانی در زمینه ادبیات، به خصوص ادبیات کهن،‌ تاریخ، روان‌شناسی و شعر است.

مجموعه قصه روز تنهایی من؛ در دوره پنجم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد.

برنده کتاب سال نوجوان در سال 1365 و جشنواره‌های دیگر داخلی مانند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و از نویسندگان برگزیده 20 سال ادبیات کودکان توسط انجمن نویسندگان کودک و نوجوان.

ترجمه مجموعه 5 جلدی «قصه ما همین بود» میر کیانی، در سال 1370 به زبان اردو و در پاکستان منتشر شد.

سال 1990 و 2000 میلادی مرکز بین‌المللی مونیخ آلمان کتاب‌های «پاپر» و «روزی بود و روزی نبود» وی را از در فهرست کتاب‌های مناسب خود قرار داد.

کتاب «قصه ما مثل شد» تالیف وی، در سال1386 از طرف وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد.

محمد میرکیانی حدود 200 نمایشنامه کوتاه و بلند برای کودکان نوشته و یا تنظیم کرده است. آثار منتشر شده او بیش از 60 کتاب برای کودکان و نوجوانان است و مجموع قصه‌های چاپ شده‌اش برای همه گروه‌های سنی در قالب‌های داستان کوتاه بلند و رمان، نزدیک به 500 عنوان می‌رسد.

وی بیش از 25 کتاب درباره ادبیات کهن و عامیانه برای گروه سنی کودک و نوجوان تالیف کرده است. وی کتابی در این زمینه پژوهشی برای نوجوانان با موضوع ادبیات عامیانه دارد با عنوان «راز مثل‌های ما».

بعضی از آثار میرکیانی به تولیدات تصویری و تلویزیونی تبدیل شده‌اند، مثل فیلم شاید فردا نباشد برای گروه کودک شبکه دو و مجموعه‌های، قصه ما همین بود با عنوان افسانه‌های کهن برای مرکز فرهنگی صبا و مجموعه 80 قسمتی قصه ما مثل شد که این کتاب در قالب پویانمایی برای گروه کودک و نوجوان است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها