امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۶:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134094
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اتحادیه اروپا قصد دارد گاز روسیه را از طریق یک اتحاد انرژی که درصدد تشکیل آن است، ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اتحادیه اروپا قصد دارد گاز روسیه را از طریق یک اتحاد انرژی که درصدد تشکیل آن است، خریداری کند تا از این طریق امکان اعمال فشار روسیه بر کشورهای اروپایی خریدار گاز را از بین ببرد.

مجله «اکسپرت» چاپ مسکو در مقاله امروز خود نوشت: بدین ترتیب کمیسیون اروپایی منافع مصرف کنندگان بزرگ گاز روسیه که در حال حاضر از تخفیف استفاده می‌کنند را فدای اهداف سیاسی خود کرده است. هدف از این اقدام آن است تا این ارگان مواضع خویش را بر اعضای اتحادیه اروپا تقویت کرده و اهرم فشار تازه ای بر روسیه در ازای بسته سوم انرژی بدست آورد که شرکت «گازپروم» روسیه با توقف ساخت خط لوله «جریان جنوبی» در خاک اروپا از تحریم‌های مربوط به آن خلاصی یافته است.

نشست سران اتحادیه اروپا در روزهای پنج شنبه و جمعه بدون بررسی مشکل گاز با جهت گیری آشکار ضدروسی به اتمام نرسید. رهبران کشورهای اروپایی طرحی را برای ایجاد یک اتحاد انرژی مورد توافق قرار دادند که در ظاهر این طرح با هدف تامین امنیت انرژی تحقق خواهد یافت. هدف اعلام شده در آن همگرایی سریع بازارهای ملی انرژی است. کاهش انتشار گاز دی اکسید کرین و مشارکت در استفاده از منابع تجدید پذیر انرژی، ظاهر قضیه است که هدف سیاسی اصلی، یعنی خرید گاز روسیه با یک قیمت برای همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، یعنی ایجاد «یک انحصار خرید» را در پشت پرده پنهان کند.

این مجله روس می‌افزاید: اتحادیه اروپا سالهاست در فکر این نظریه است. اصلی ترین مخالفان این طرح مصرف کنندگان بزرگ اروپایی هستند که گاز روسیه را مستقیما و بر اساس قرارداد بین دولتی خریداری کرده و هر کدام تخفیف خاص خود را از طرف روسی دریافت می‌کنند.

«دمیتری الکساندروف» معاون مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری «اونیور کاپیتال» می‌گوید: «خرید واحد گاز- آرزوی دیرین اتحادیه اروپاست که اکنون بعنوان یک اهرم فشار مناسب بر روسیه مورد توجه قرار گرفته است. دلیل اقتصادی آن است که خرید عمده به ظاهر ارزان تر خواهد بود. البته این روش این امکان را فراهم می‌کند تا آمریکا هم اطلاعات مربوط به اینکه کدام کشور اروپایی به چه میزان و با چه قیمتی گاز از روسیه خریداری می‌کند را بدست آورد. این اطلاعات اکنون بعنوان اسناد دولتی، محرمانه است، ولی بعد ممکن است این فرمول به دلایل مختلف تغییر کند.»

یکی از لابی‌های اصلی طرح ایجاد اتحاد انرژی، «دونالد توسک» نخست وزیر سابق لهستان است که از سیاستمداران آشکار ضد روسی بشمار می‌رود. دقیقا در زمان روی کار بودن دولت وی بود که آمریکا مجوز استقرار سامانه های دفاع ضد موشکی خود در خاک لهستان را بدست آورد. هدف وی از لابی این طرح آن است که لهستان بتواند گاز روسیه را نه به قیمت 600 دلار، بلکه قیمت متوسط در اروپا، یعنی 450 دلار در ازای هر 1000 مترمکعب خریداری کند.

دقیقا با ایجاد اتحاد انرژی برای خرید گاز، روسیه دیگر چنین اهرم فشاری  را برای تنبیه یک  کشور یا تشویق کشور دیگر ، از دست خواهد داد. هدف سیاسی این طرح را هیچکس پنهان نمی‌کند. حتی ایتالیا و آلمان که ارزانترین گاز را از روسیه خریداری می‌کنند و قبلا از مخالف این طرح بودند، اکنون از طرفداران فعال آن بشمار رفته و آن را روش موثری برای اعمال فشار بر روسیه ارزیابی می‌کنند.

«رستم تانکایف» کارشناس برجسته اتحادیه نفت و گاز روسیه معتقد است: «بدون تردید، هرچند نیاز به تبلیغ ندارد، ولی این اقدام اکنون راه درستی برای کشورهای بزرگ اروپایی است تا بتوانند از اهرم فشار روسیه بر هر یک از آنها خلاصی  یابند. البته واضح است که بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، مانند اتریش که از گاز ارزان قیمت خط لوله گاز «جریان جنوبی» محروم می‌مانند، با آن مخالف خواهند بود. این طرح برای آنها به منزله از دست دادن بخشی از استقلال عملشان محسوب می‌شود. بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا از هم اکنون از سیاست ضدروسی این سازمان خسته شده و قصد دارند علیه آن متحد شوند و جمع کردن همه کشورها در چنین اتحاد انرژی، باعث خواهد شد تا از بروز چنین وضعیتی ممانعت شود».
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار