امروز : چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 28
۰۰:۳۹
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134123
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۴۷
تعداد بازدید: 126
به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در حالی که بودجه سال آینده با نفت 72 دلار بسته شده کاهش اخیر قیمت نفت به 60 دلار ...

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در حالی که بودجه سال آینده با نفت 72 دلار بسته شده کاهش اخیر قیمت نفت به 60 دلار بیش از هر زمان دیگر اهمیت کاهش وابستگی به بودجه نفتی و تقویت بودجه غیرنفتی را گوشزد می‌کند در این رابطه صابر فیضی آخرین مدیرعامل شرکت دولتی مخابرات ایران که اکنون عضویت شرکت توسعه اعتماد مبین (مالک 50+1 درصد سهام مخابرات خصوصی) را بر عهده دارد، معتقد است صادرات خدمات فنی و مهندسی می‌تواند محل خوبی برای تامین درآمدهای غیرنفتی باشد.

وی شرط صادرات خدمات فنی و مهندسی را برداشتن تحریم‌های داخلی توسط دولت‌های وقت اعلام می‌کند و می‌گوید: اگر هیچ ممانعت قانونی بر سر راه صادرات خدمات وجود ندارد اما در عمل سلایق شخصی مانع از اجرای کار می‌شود.

فیضی توضیح داد: برای مثال در تمام حوزه‌های فنی و مهندسی از شرکت صادرکننده تائیدیه کشور مبدا مطالبه می‌شود اما در همین مرحله نیز اعمال سلایق شخصی مانع از همکاری در صدور تائیدیه به برخی افراد و شرکت‌ها است و موانعی را ایجاد می‌کند.

عضو هیأت مدیره توسعه اعتماد مبین با تاکید بر اینکه دولت‌های وقت مانع اصلی در صادرات خدمات فنی و مهندسی هستند، گفت: برای مثال به دلیل موقعیت استراتژیک جغرافیای ایران در منطقه قرار شده ایران هاب ارتباطی و قطبی منطقه شود و ترافیک شمال وجنوب و شرق و غرب از ایران عبور کند که در برنامه‌های پنج ساله چهارم و پنجم توسعه بارها بر این هدف تاکید شده است. اما چرا علیرغم گذشت 10 سال از این هدف‌‌گذاری این مهم هم اکنون محقق نشده است.

وی ادامه داد: زیرا علیرغم وجود قانون مدون در حالی که شرایط فراهم است و کشورهایی از جمله روسیه متقاضی عبور ترافیک‌شان از ایران هستند اما سلایق شخصی متعدد و گاه منفعت‌طلبی با ظاهر موافقت و در عمل با مخالفت در این سال‌ها بر اجرای این طرح ملی غلبه کرده است.

فیضی یادآور شد: حتی در این موضوع بحث امنیت مظلوم واقع شده است و در حالی در برخی مواقع کندی کار به گردن مسائل امنیتی انداخته می‌شود که به واقع این اتهام حقیقت ندارد و متولیان امنیت مخالفتی با عبور ترافیک منطقه از ایران و حصول درآمد برای کشور نداشته‌اند.

مدیرعامل سابق مخابرات ایران با اشاره به تاثیر سیاست‌ دولت‌ها در تقویت یا افول صادرات خدمات فنی و مهندسی گفت: در سال‌های پیش از 84 دولت با حمایت از فعالان این حوزه در غالب پاویونی از شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های خارجی فناوری مانند جی‌تکس (نمایشگاه امارات) حضور داشت. در سال‌های بعد که این حمایت از بین رفت در بازدیدی که از جی‌تکس داشتم در نبود ایران دیدم شرکت‌های سعودی و اسرائیلی جای ایران را در نمایشگاه گرفته‌اند. زیرا این نوع حمایت‌ها از سوی اغلب دولت‌ها و کشورها انجام می‌شود.

وی با اشاره به پتانسیل‌های بسیار حوزه ICT برای ایجاد شغل و تولید سرمایه گفت:‌اخیرا معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه‌ریزی برای ایجاد 30 هزار شغل به واسطه ICT در کشور سخن گفته است که این اظهار نظر اصلا اغراق نیست.

فیضی ادامه داد:صنعت ICT با برخورداری از امکان راه‌اندازی کسب و کارهای زودبازده و به واسطه سرمایه اولیه اندک، در مدت زمان کوتاه می‌تواند ایده را به پول تبدیل و تولید اشتغال و ثروت کند. به شرطی که در این مسیر دولت حمایت سیاسی و اقتصادی داشته باشد و این امر با دخالت مستقیم دولت اصلا امکان‌پذیر نخواهد بود.

عضو هیأت مدیره توسعه اعتماد مبین در ادامه به تشکیل کارگروه اشتغال فناوری اطلاعات و ارتباطات با همکاری چند وزارت و نهاد اشاره کرد و گفت: در این کشور هر گاه صحبت از کمیته،‌کارگروه، شورا و ... می‌شود یعنی نمی‌خواهیم کار انجام دهیم. در غیر این صورت یک متولی تعیین و به او مسئولیت و اختیار داده می‌شود. در کمیته‌هایی که افراد متعدد با حق جلسه حضور دارند، اما متولی کار مشخص نیست نتیجه مصوباتی با فعل و فاعل‌های مجهول است که مشخص نیست این کارها باید توسط چه کسانی اجرایی شود.

انتهای پیام/آ

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها