امروز : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۰۲:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134129
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۴۷
تعداد بازدید: 84
به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود در مورد تاثیرات تحریم ایران بر بازار جهانی نفت، میزان تولید نفت ...

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود در مورد تاثیرات تحریم ایران بر بازار جهانی نفت، میزان تولید نفت این کشور در ماه های نوامبر و دسامبر را همانند ماه‌های پیشین بدون تغییر برآورد کرد.

بر اساس این گزارش، ایران در ماه‌های نوامبر و دسامبر امسال، 2.8 میلیون بشکه نفت خام (به استثنای میعانات گازی) تولید کرده است که نسبت به مدت مشابه سال 2013 با افزایش 100 هزار بشکه ای مواجه بوده است. این ارقام مشابه 10 ماه گذشته است و نشان از ثبات تولید نفت ایران دارد.

این سازمان آمریکایی در گزارش های پیشین خود نیز از تولید 2.8 میلیون بشکه نفت طی ماه های ژانویه تا اکتبر 2014 خبر داده بود که به این ترتیب از ابتدای سال جاری میلادی تولید نفت ایران در سطح 2.8 میلیون بشکه در روز ثابت مانده است.

همچنین ایران در این 12 ماه جایگاه سومی خود در اوپک را به لحاظ تولید نفت حفظ کرده است.

عربستان به طور متوسط در ماه های نوامبر و دسامبر روزانه 9.6 میلیون بشکه نفت خام تولید کرده و میزان تولید نفت عراق نیز به طور متوسط روزانه 3.5 میلیون بشکه بوده است. به این ترتیب عربستان و عراق، دو کشور نخست تولیدکننده در اوپک به شمار می روند.

متوسط تولید نفت کشورهای عضو اوپک در این دو ماه نیز روی هم رفته 29.7 میلیون بشکه در روز برآورد شده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا، کل تولید سوخت مایع ایران شامل نفت خام و میعانات گازی را در دو ماهه نوامبر و دسامبر 2014 بالغ بر 3.4 میلیون بشکه در روز اعلام کرده است.

تولید سوخت مایع ایران همچنان کمتر از متوسط 3 سال گذشته برابر با روزانه 3.6 میلیون بشکه در روز است،اما 200 هزار بشکه در روز از مدت مشابه سال گذشته بیشتر است. تولید سوخت مایع ایران در ماه‌های نوامبر و دسامبر 2013 بالغ بر 3.2 میلیون بشکه در روز اعلام شده بود.

بر اساس قانون تحریم نفت ایران که در کنگره آمریکا به تصویب رسیده است اداره اطلاعات انرژی آمریکا موظف است هر دو ماه یک بار گزارشی در مورد وضعیت بازار جهانی نفت و تأثیر تحریم ایران بر این بازار منتشر کند. این گزارش با عنوان «دسترسی پذیری و قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی تولیدشده در کشورها به‌جز ایران» منتشر می‌شود.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها