امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۱:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134153
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۵۱
تعداد بازدید: 15
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «مایکل روکارد» نخست‌وزیر سوسیالیست اسبق فرانسه روز یکشنبه در ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «مایکل روکارد» نخست‌وزیر سوسیالیست اسبق فرانسه روز یکشنبه در یادداشتی نوشت که مذاکرات بین‌المللی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران به نوعی برای بیش از یک دهه در حال اجرا است، بنابراین جای تعجب نیست که این مذاکرات با پایان مهلت 24 نوامبر سال جاری میلادی برای یک دوره دیگر تمدید شده است و هم‌اکنون ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس،‌ فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) تا پایان ماه ژوئن برای رسیدن به یک توافق مهلت دارند.

وی در این یادداشت که در پایگاه «پراجکت سیندیکیت» منتشر شده، نوشته است: «این یک تحول ناامیدکننده است و ساده است که بگوییم که این فرایند محکوم به شکست است. اما همچنان دلیلی برای امیدواربودن وجود دارد. در دور در جریان مذاکرات، دو بازیگر کلیدی که ایران و آمریکا هستند، ظاهراً تمایل دارند که مذاکرات را به یک نتیجه موفقیت آمیز برسانند».

روکارد تصریح کرد که هر دو رئیس‌جمهور ایران و آمریکا از حصول توافق جامع هسته‌ای نفع می‌برند و رفع مسئله هسته‌ای ایران در واقع پیش شرطی برای هرگونه تلاش دو کشور برای همکاری در خصوص مسئله سوریه یا داعش است.

وی در خصوص دلیل امیدواری به موفقیت مذاکرات اینگونه گفت یک دلیل دیگر و مهم‌تر برای امیدواری وجود دارد. خاورمیانه تحت تغییرات بزرگی است و آن بیداری شیعیان است. وقتی جنگ اشتباه آمریکا در عراق به عزل «صدام حسین» در سال 2003 منجر شد، توازن مختل شد. صدام حسین رشوه‌خوار و ظالم بود اما رژیم او عمدتاً سکولار بود. صدام به دور از پنهان کردن سلاح‌های کشتار جمعی، بر حفظ قدرت متمرکز بود. صدام از جنگ پرهزینه و ظالمانه با ایران در دهه 1980 آموخته بود که تعادل ژئوپولتیکی منطقه را برهم نزند. سقوط صدام اجازه داد که اکثریت شیعه از طریق انتخابات قدرت را به دست گیرند.

وی با بیان اینکه تحولات عراق و سوریه، ژئوپلتیک منطقه را دستخوش تحول کرده، به همسویی ایران و روسیه در یک سمت و ترکیه و کشورهای عربی و غربی در سوی دیگر اشاره کرده است.

روکارد با اشاره به این مسائل در پایان تأکید کرد که دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه و ایران به بازیگران کلیدی در مبارزه با داعش تبدیل شده‌اند. وی افزود: «بنابراین رفع انسداد مذاکرات هسته‌ای بین ایران و 1+5 حائز اهمیت است. با رفع وضعیت موجود منطقه، یک توافق نهایی می‌تواند به تغییر ائتلاف (در منطقه) منجر شود و پیامدهای گسترده‌ای داشته باشد. در واقع شاید یکی از دلایل فوری برای امیدوار بودن به اینکه مذاکره‌کنندگان هسته‌ای خیلی سریع به سمت رسیدن به توافق حرکت می‌کنند این است که دولت‌های آنها از جایگزین «توافق» می‌هراسند.»

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها