امروز : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 21
۲۰:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134254
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»، «لوئیس ایناسیو ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»، «لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا& raquo; رئیس‌جمهور سابق برزیل طی سخنانی، اعلام عادی‌سازی روابط میان آمریکا و کوبا را تبریک گفت و تاکید کرد که در حال حاضر تنها یک مسئله باقی می‌ماند و آن پایان دادن به تحریم اقتصادی تحمیل شده به این کشور حوزه کارائیب است.

«لولا داسیلوا» ضمن اشاره به فعالیت‌های رؤسای جمهور کشورهای آمریکای لاتین و کار خستگی ناپذیر آنها برای عادی‌سازی روابط و پایان دادن به تحریم و محاصره کوبا، خاطرنشان کرد امیدوار است که آمریکایی‌ها صادق باشند و اهداف و انگیزه‌های پنهانی در پس برقراری مجدد روابط نداشته باشند.

رئیس‌جمهور سابق برزیل همچنین تصریح کرد آرزو دارد که عادی‌سازی روابط منجر به این شود که کنگره آمریکا تحریم‌های اعمالی علیه کوبا را نیز لغو کند.

علاوه بر این، وی آن دسته از شهروندان برزیلی که با کمک مالی برای پیشرفت کوبا و ونزوئلا مخالفت می‌کنند را مورد انتقاد قرار داد و از مردم خود خواست این نکته را درک کنند که تامین مالی پیشرفت کشورهای مذکور برای برزیل نیز سود دارد.

«لولا داسیلوا» همچنین از دولت برزیل خواست تا از پتانسیل فکری مردم کوبا استفاده و در این کشور سرمایه‌گذاری کند تا بدین ترتیب بتواند صنعت و اقتصاد آن را تقویت کرده و در نتیجه این جزیره حوزه کارائیب به کشوری بسیار توسعه یافته تبدیل شود.

روز چهارشنبه گذشته دولت‌های کوبا و آمریکا اعلام کردند که روابط خود را عادی خواهند کرد؛ بیش از نیم قرن (از 3 ژانویه 1961 مصادف با 13 دی 1339) بود که 2 کشور مذکور، روابط دیپلماتیکی با یکدیگر نداشتند.

پس از اعلام این خبر تاریخی، «هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه سابق آمریکا اعتراف کرد که تحریم‌های اقتصادی تحمیل شده از سوی واشنگتن تنها منجر به تقویت دولت کوبا شده‌اند.

انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار