امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۰۵:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134294
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
رحیم مخدومی نویسنده و دبیر چهارمین «جشنواره مردمی رسول آفتاب» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات به اهمیت میدان دادن به نویسندگان ...

رحیم مخدومی نویسنده و دبیر چهارمین «جشنواره مردمی رسول آفتاب» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات به اهمیت میدان دادن به نویسندگان دغدغه‌مند اشاره کرد و گفت: یکی از پیام‌های «جشنواره رسول آفتاب& raquo; این بود که نشان دهیم نویسندگان راجع به مسائل جدی مردم دغدغه دارند منتها برای بیان آنها پایگاه و تریبون ندارند.

*نویسندگانی که می‌ترسند به نان‌شان لطمه وارد شود

وی افزود: آن کسی که داستان می‌نویسد باید بتواند جایی این داستان را چاپ کند ولی این امکان برای وی فراهم نیست. نویسنده‌ها مردم را درک می‌کنند و با مردم همراه هستند، البته بگذریم از معدود نویسنده‌هایی که نان حرفه‌ای‌گری خود را می‌خورند و نویسندگی شغل آنهاست و برای آنها تبدیل به ناندانی شده است و نگران این هستند که مبادا به گونه‌ای عمل کنند که به نانشان لطمه وارد شود.

مخدومی اضافه کرد: منظور ما نویسنده‌ای که نویسندگی‌ دغدغه‌اش است و ناندانی وی محسوب نمی‌شود خب اگر این افراد بخواهند بنویسند و واقعا هم مردمی باشند به چه سوژه‌ای باید بپردازند مهمتر از سوژه‌ای که به ارزش‌های مردم ضربه زده و ارزش‌ها را نشانه گرفته است آن هم ارزش‌هایی که مردم به پای آنها خون داده‌اند. در بدو امر قرار نبود که جشنواره رسول آفتاب به صورت ادواری برگزار شود. در همان ابتدا هم به نیت اینکه تریبونی باشیم و تصمیم گرفتیم که نقش خود را نسبت به حوادث و فتنه سال 88 ایفا کنیم زیرا نویسندگان در این میان نقشی بر عهده داشتند.

*نویسنده‌ها نشان دادند که فتنه همچنان بیدار است

نویسنده سفرنامه «یار کجاست؟» به خواست نویسندگان برای پرداختن به موضوعی چون فتنه 88 اشاره کرد و گفت: در همان اولین دوره برگزاری این جشنواره آثار درخور توجهی به دست ما رسید که از نظر کمی نیز قابل توجه بود که در 3 جلد چاپ شد. به دومین سال که رسیدیم دیدیم جامعه طلب می‌کند و نویسنده‌ها منتظر این رویداد هستند. در واقع نویسنده‌ها و مطالبه آنها راه را به ما نشان داد تا هوشیار باشیم که فتنه همچنان بیدار است و ما هم باید بیدار باشیم.

وی افزود: این جشنواره کاملا مردمی است و اینکه بخش دولتی بخواهد در آن نقش ایفا کند اصلا اینطور نیست و گاهی نقش منفی هم ایفا کرده و غالبا با بی‌مهری وزارت ارشاد به خصوص در این دوره مواجه بودیم. منظور این است که متولیان گاهی حرکت مردم را کند کرده و مانع بودند.

مخدومی در ادامه گفت:‌ برداشتی که از قرآن می‌شود این است که خداوند در قرآن تاریخ را با زبان شیرین ادبیات بیان کرده تا سایرین عبرت بگیرند زیرا تاریخ برای عبرت گرفتن است و این کارکرد ادبیات است که تاریخ را برای مخاطب قابل پذیرش می‌کند.

*مردم باید در برابر خطراتی مانند فتنه 88 آماده باشند

دبیر چهارمین «جشنواره مردمی رسول آفتاب» گفت: هر اندازه اتفاقات تاریخی، امنیت و منافع مردم را بیشتر تهدید کند اهمیت پرداختن به آنها نیز بیشتر می‌شود. همان طور که در گذشته مردم برای خود برج و بارو ایجاد می‌کردند تا از خطرات در امان باشند امروز نیز مردم برای در امان ماندن خطراتی مانند فتنه 88 باید آمادگی داشته باشند و کسانی که پیشاپیش خطر را احساس می‌کنند، باید نقش‌‌آفرینی کنند. یکی از این افرادی که احساس خطر کرده و به نوعی دیده‌بان جامعه محسوب می‌شوند هنرمندان و نویسنده‌ها هستند. اینها وظیفه‌شان این است خطر را رصد کنند، منفذهای آسیب را شناسایی و در قالب ادبیات به مردم اطلاع دهند و به داد مردم برسند.

مخدومی با توجه آثار ارسال شده به این جشنواره به قالبی که بیشترین مخاطب را در مکتوب کردن اتفاقات 88 دارد اشاره کرد و گفت: ادبیات صرفا بزک و تزئین جامعه نیست که بخواهد وقت مردم را پُر کند بلکه در واقع کارکرد دستگیری از مردم دارد. با توجه به رشته‌هایی که این دوره معرفی کردیم و با توجه به آثار رسیده به دبیرخانه این جشنواره، کاریکاتور از نظر تعداد افرادی که از آن استقبال کردند بیشترین میزان را داشته است البته حجم داستان‌ها بیشتر است ولی تعداد افراد شرکت‌کننده در این رشته بیشتر است. عکس دیگر رشته‌ای است که با استقبال بسیاری روبرو شده و بعد از این 2 رشته داستان مورد توجه شرکت‌کنندگان بوده است و خاطره آخرین رشته از نظر تعداد شرکت‌کنندگان است. البته تجربه شخصی من این را می‌گوید که داستان قابل خلق کردن است ولی خاطره حتما باید تجربه شده باشد و سخت‌تر از داستان است. از همین رو در زمینه آثار مکتوب داستان مورد اقبال عمومی نویسندگان است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار