امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۵:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134324
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۳۲
تعداد بازدید: 77
علی رحمانی در  گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ به این سؤال که آیا روند مثبت بازار سهام مربوط به ...

علی رحمانی در  گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ به این سؤال که آیا روند مثبت بازار سهام مربوط به وعده‌ های مسئولان دولتی مبنی بر حمایت از سهامداران است یا خیر، اظهار داشت: معمولاً اخبار و صحبت‌های مسئولان در بازار اثرات متفاوتی دارد، اما اینکه احتمال عملی شدن این اخبار چقدر باشد، درجه اثرگذاری را تعیین می‌کند.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی بازار سرمایه منتظر اقدامات عملی دولت هستیم، گفت: اکنون بخش زیادی از حمایت دولت می‌تواند بر رونق کسب و کار و سودآوری صنایع در شرایط رکودی معطوف شود، بنابراین یکی از انتظارات به حق صنایع از دولت، عدم تحمیل هزینه‌های اضافی است.

مدیرعامل سابق بورس اوراق بهادار تهران با تأکید بر اینکه در رابطه با نرخ خوراک پتروشیمی‌ها اگر پارامترهای تعیین می‌شد، اکنون باید شاهد کاهش قیمت آن بودیم، تصریح کرد: با کاهش قیمت نفت، انتظار این است که دولت در نرخ خوراک پتروشیمی‌ها تجدیدنظر کند.

رحمانی عملکرد وزارت نفت در داخل و خارج کشور را ناموفق دانست و خاطرنشان کرد: نه تنها وزارت نفت در داخل از جمله نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و مشکلات صنعت مهم پالایشگاهی موفق عمل نکرده، بلکه در عرصه دیپلماسی نفتی هم در زمینه کاهش قیمت نفت کارنامه خوبی ندارد.

وی افزود: وزارت نفت نتوانسته با ارتباط‌گیری میان اعضای اوپک در رویدادهای اخیر قیمت نفت مؤثر و موفق عمل کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه نماد معاملاتی شرکت‌های پالایشی در بازار سهام طی نزدیک به 7 ماه گذشته متوقف است، گفت: هنوز وزارت نفت نتوانسته روابط میان شرکت ملی پالایش و پخش و پالایشگاه‌ها را شفاف کند.

* دولت به تعهدات خود عمل کند، از صنایع هم حمایت کرده است/ لزوم پرداخت مطالبات پیمانکاران

مدیرعامل سابق بورس اوراق بهادار تهران با اشاره به اینکه دولت باید فرمولی برای حمایت از سرمایه‌گذاران در سیاست‌های خود در نظر بگیرد، تأکید کرد: یکی ار راهکارهای حمایت از بازار سهام، پرداخت طلب بانک‌ها و پیمانکاران توسط دولت است که انتظار غیرمنطقی هم نیست، بنابراین با این اقدام ضمن افزایش جریان نقدینگی، رونق به بخش‌های مختلف اقتصادی هم بازخواهد گشت.

رحمانی گفت: اکنون دولت پول پیمانکاران بسیاری را از جمله مپنا را پرداخت نکرده و یکی از جنبه‌های حمایت از صنایع، قطعاً پرداخت مطالبات پیمانکاران است.

* انتظارات از رئیس جدید سازمان بورس؛او معجزه نمی‌کند

رحمانی همچنین در خصوص تغییرات اخیر در ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اکنون اکثر اظهارنظرها معطوف به سمت رئیس جدید سازمان بورس است، در حالی که وی نمی‌تواند بیش از حیطه اختیارات و انتظارات معجزه کند.

وی گفت: قطعاً رئیس جدید سازمان بورس باید مسائل کلان بازار سرمایه را به بدنه دولت و تصمیم‌گیران اقتصادی منتقل کند و از نگاه کلان انتقال مشکلات و تلاش برای برطرف کردن آن از مهمترین وظایف وی است.

مدیرعامل سابق بورس اوراق بهادار تهران یکی از راهکارهای برطرف شدن مشکلات بازار سرمایه را حضور رئیس سازمان بورس در جلسات شورای پول و اعتبار و شورای اقتصاد عنوان کرد و گفت: این امر با توجه به جایگاه بازار سرمایه و نقش آن در اقتصاد به بهبود تصمیم‌گیری‌ها کمک خواهد کرد.

رحمانی در ادامه با اشاره به اینکه سیاست منسجم در حوزه اقتصاد از جمله نظام پولی، بانکی، صنعت و سیاست خارجی به رونق بازار سهام کمک می‌کند، گفت: علاوه بر این، بهبود فضای کسب و کار رونق اقتصادی و افزایش اطمینان برای سرمایه گذاری را به دنبال خواهد داشت.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار