امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۴:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134355
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۸
تعداد بازدید: 108
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه اینترنتی «ولترنت» در گزارشی به عادی‌سازی روابط بین کوبا و آمریکا اشاره کرد و با ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه اینترنتی «ولترنت» در گزارشی به عادی‌سازی روابط بین کوبا و آمریکا اشاره کرد و با توجه به شباهت‌هایی که دو کشور کوبا و ایران دارند، نوشت که عادی سازی رابطه دیپلماتیک بین واشنگتن و هاوانا، بهبود روابط واشنگتن با تهران را مجسم می‌کند. آمریکا امیال امپریالیستی خود را کنار نگذاشته است و تهران و هاوانا نیز، ایده‌آل‌های انقلابی خود را کنار نمی‌گذارند.

این گزارش سپس ادامه داد که واشنگتن عملاً تصریح کرده است که کوبا و ایران با انزوای دیپلماتیک و جنگ اقتصادی مغلوب نمی شود. «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا برای نوع دیگری از تقابل آماده می‌شود.

ولترنت اینگونه نوشت، اعلام همزمان اوباما و «رائول کاسترو» رئیس‌جمهور کوبا برای احیای روابط دیپلماتیک بین واشنگتن و هاوانا موجب تعجب اروپا شد.

طبق این گزارش، اوباما سعی دارد در دو سال باقی مانده از ریاست‌جمهوری خود درگیری‌ها بین امپراطوری آمریکا و کشورهایی که مقابل این کشور ایستاده‌اند را کاهش دهد. این کشورهای شامل کوبا در آمریکای لاتین و ایران در خاورمیانه می‌شود. در واقع واضح است که تحریم‌های یکجانبه، کارساز نیست. گرچه ایران و کوبا به شدت از این اقدامات متحمل آسیب شده‌اند اما ایستادگی در مقابل آمریکا را متوقف نکردند.

این پایگاه تحلیلی سپس به مقایسه ایران و کوبا و روابط و ایستادگی این دو کشور در مقابل آمریکا اشاره کرد و نوشت، در طول جنگ سرد، کوبا علیه سیاست آپارتاید که آفریقای جنوبی قصد داشت آن را به همسایگان خود تعمیم دهد، ایستادگی کرد. رژیم سفیدپوست شهر «پریتوریا» آفریقای جنوبی مورد حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی بود. ارتش کوبا تا زمان نهایی شدن توافق صلح در سال 1988 در آنگولا و نامیبیا مستقر شد. «فیدل کاسترو» رئیس‌جمهور سابق کوبا توانست ایدئولوژی که انسانیت را به دو بخش ارباب و برده تقسیم می‌کرد، شکست دهد؛ گرچه سه سال دیگر طول کشید که نظام آپارتاید آفریقا از بین برود و «نلسون ماندلا» رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی شود و مردم مجدداً متحد شوند.

این گزارش سپس به ایران اشاره کرد و نوشت، جمهوری اسلامی ایران نیز عیناً مقابل سیاست آپارتایدی که اسرائیل قصد داشت آن را به سوی همسایگان خود تعمیم دهد، ایستاد. از زمان تأسیس غیرقانونی رژیم صهیونیستی در سال 1948، آمریکا و انگلیس از آن حمایت کردند. این رژیم مدعی شد که تمامی سرزمین‌ها از نیل تا فرات متعلق به این رژیم است. ایران از سوریه، حزب‌الله و سازمانهای مقاومت فلسطین حمایت می‌کند. در دوران ریاست‌جمهوری «محمود احمدی‌نژاد» آمریکا و اسرائیل متحمل شکست‌هایی به ویژه در لبنان، فلسطین، سوریه و یمن، شدند.

این گزارش سپس اینگونه نوشت، ارتباط بین آفریقای جنوبی و اسرائیل تا حد زیادی مستند است. این دو کشور سرمنشأ مشابهی دارند: آفریقای جنوبی توسط الماس نجیب زاده سیسیل رودز، تئوریسین «امپریالیسم آلمان»، سازماندهی شده است و این در حالی است که اسرائیل توسط «تئودور هرتزل» شاگرد رودز به وجود آمد. در سال 2002، ملکه الیزابت، انتشار مکاتبات بین رودز و هرتزل را سانسور کرد که این مکاتبات تنها از طریق نامه‌ای که هرتزل در یکی از آثارش تکثیر کرد، شناخته شده است.

ولترنت گزارش کرد که واضح است که منافع آمریکا از یک طرف و منافع کوبا و ایران از طرف دیگر، همچنان غیرقابل تطبیق است. هیچ‌گونه تطابقی بین امپریالیسم و ملی‌گرایی وجود ندارد اما با اینحال این مسئله، مانع از یک آتش‌بس منطقه‌ای نمی‌شود. ازسرگیری روابط دیپلماتیک به مفهوم لغو کامل «محاصره اقتصادی» که آمریکا آن را «تحریم‌» می‌نامد نیست.

ولترنت سپس با اشاره به این موارد نوشت، برای آمریکا هم فوریت دارد و هم فرصتی است که نزاع با مقاومت ایران و کوبا را به حالت تعلیق درآورد. سرمایه‌گذاری مجدد آمریکا در آمریکای لاتین و انتقال ارتش آمریکا از «خاورمیانه» به «خاور دور» بلوکه شده است، بعلاوه آنکه قبل از نشست قاره آمریکا باید یک راه‌حلی پیدا شود. در واقع، تحت رهبری «رافائل کوریا» رئیس‌جمهور اکوادور، پاناما میزبان نشست کشورهای قاره آمریکا است که برای اولین بار کوبا به آن دعوت شده است پس باراک اوباما می‌تواند رائول کاسترو را در آنجا ملاقات می‌کند.

این گزارش همچنین اینگونه نوشت که آمریکا نمی‌تواند امیدوار باشد که بدون رضایت ایران نمی‌تواند سه دولت مستقل در عراق به وجود آورد.

ولترنت در پایان اینگونه نتیجه‌گیری کرد، آتش‌بس با واشنگتن به طور خاص خطرناک است. آمریکا از تلاش برای بی‌ثبات کردن این کشورهای انقلابی دست برنمی‌دارد و بلکه این امر را از طریق دسترسی داخلی به این کشورها صورت می‌دهد. نه کوبا و نه ایران نمی‌توانند بر بسیاری از آمریکایی‌هایی که برای تجارت یا گردشگری به کشورهای آنها می‌آیند، نظارت داشته باشند. سیا در دو سال آینده از تلاش برای به راه‌اندازی انقلاب‌های رنگی فروگذاری نخواهد کرد. بنابراین ازسرگیری روابط دیپلماتیک بین واشنگتن و هاوانا تجسمی از بهبود روابط بین واشنگتن و تهران است.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار