امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۰۴:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134358
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۸
تعداد بازدید: 126
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، خبرگزاری رویترز در گزارشی درباره بودجه سال 1394 ایران نوشت که بعید است فشار بودجه‌ای ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، خبرگزاری رویترز در گزارشی درباره بودجه سال 1394 ایران نوشت که بعید است فشار بودجه‌ای باعث تغییر اهداف هسته‌ای تهران شود.

در این گزارش آمده است که کاهش بهای نفت می تواند تلاش ایران در بهبود شرایط زندگی را با مشکل مواجه کند اما این مشکل اقتصادی مانعی در برابر مذاکرات هسته‌ای و کمک به هم‌پیمانان ایران مانند سوریه نخواهد بود چرا که اینها مواردی هستند که از دید سران مذهبی ایران، ایده‌هایی استراتژیک محسوب می‌شوند و از سویی بودجه هسته‌ای را دولت پرداخت نمی‌کند.

مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و سوء مدیریت خود را در اقتصاد ایران نشان داده است و در این میان  کاهش بهای نفت که از سال 2008 تاکنون بی سابقه بوده است در واقع به این معناست که ایران به عنوان یکی از کشورهای عضو اوپک در تنظیم بودجه‌های خود با مسایل بیشتری مواجه خواهند بود.

با این حال به نظر نمی‌رسد که تغییر خاصی در استراتژی منطقه‌ای ایران از جمله دستیابی به توافق هسته‌ای صورت گیرد.

پس از آنکه وزرای خارجه ایران و شش کشور به همراه کاترین اشتون مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سوم آذر ماه سال گذشته 1392 بر سر برنامه هسته‌ای ایران به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» دست یافتند.گفت‌وگوها برای رسیدن به راه‌حل جامع هسته‌ای از بهمن ماه در شهر وین آغاز شد.

در ششمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای که تیر ماه و در پایان شش ماه گام اول توافقنامه ژنو برگزار شد پس از آنکه طرفین به این نتیجه رسیدند که به دلیل اختلافات عمده بر سر غنی سازی و شیوه رفع تحریم‌ها حصول توافق امکانپذیر نیست این مذاکرات را برای چهار ماه دیگر تمدید کردند و سوم آذر ماه سال جاری زمان پایان این ضرب الاجل چهار ماهه بود.

هیأت‌های مذاکره کننده ایران و شش کشور در دهمین دور مذاکرات که از 27 آبان ماه سالجاری در شهر وین آغاز شد رایزنی‌های گسترده‌ای را انجام دادند ولی به علت کم بودن زمان و اختلافات موجود، توافقی حاصل نشد و طرفین با صدور بیانیه‌ای در وین توافق کردند که توافقنامه ژنو را برای هفت ماه و هفت روز دیگر (تا 9 تیرماه سال 1394) تمدید و طی چهار ماه آینده در راستای حصول توافق کلی به رایزنی و گفت‌وگو بپردازند.

انتهای‌پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها