امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۹:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134387
تاریخ انتشار: ۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۲:۵۲
تعداد بازدید: 273
در پی چند روز گذشته میلیون ها نفر از مشتاقان این امام رئوف از داخل کشور و حتی کشورهای مجاور  مانند کشورهای حوزه خلیج فارس ، عراق، پاکستان، ...

در پی چند روز گذشته میلیون ها نفر از مشتاقان این امام رئوف از داخل کشور و حتی کشورهای مجاور  مانند کشورهای حوزه خلیج فارس ، عراق، پاکستان، افغانستان و آذربایجان وارد مشهد مقدس شدند.
آماری که اکنون از ورودی شهر مشهد مقدس داریم بیش از 3 میلیون نفر است که از طریق وسایل نقلیه عمومی،شخصی و پیاده به مشهد مقدس در طی این سه روز وارد شده اند.

به گزارش پایگاه خبری،مهدوی پیروان موعود به نقل از باشگاه خبرنگاران؛علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی  و سید صولت مرتضوی شهردار مشهد مقدس در گفتگوی ویژه خبری یکم دی ماه به بررسی تمهیدات مسئولان برای میزبانی از زائران امام رضا(ع) پرداختند.
 
رشیدیان ضمن تسلیت ایام سوگواری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که تاکنون مشهد مقدس میزبان چه تعداد از مشتاقان بارگان ملکوتی بارگاه امام رضا(ع) بوده است و چه تمهیداتی در این باره صورت گرفته است اظهار داشت: در پی چند روز گذشته میلیون ها نفر از مشتاقان این امام رئوف از داخل کشور و حتی کشورهای مجاور  مانند کشورهای حوزه خلیج فارس ، عراق، پاکستان، افغانستان و آذربایجان وارد مشهد مقدس شدند.
 
وی تصریح کرد: آماری که اکنون از ورودی شهر مشهد مقدس داریم بیش از 3 میلیون نفر است که از طریق وسایل نقلیه عمومی،شخصی و پیاده به مشهد مقدس در طی این سه روز وارد شده اند.
 
شهر بم دورترین نقطه ای که زائرین پیاده از آنجا به مشهد مقدس آمده اند

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: دورترین نقطه ای که زائرین پیاده از آنجا به مشهد مقدس آمده اند شهر بم بوده است که این زائرین نزدیک به یک ماه در راه بوده اند و می توان گفت از اکثر شهرها زائران به طرف مشهد مقدس حرکت کردند.
 
رشیدیان افزود: برای زائرین پیاده حدود 200 هزار نفر ثبت نام شده بود که در عمل بیش از آن صورت گرفت و برای زائرین پیاده ما حدود 186 ایستگاه بین راهی و اقامت موقت ایجاد کردیم که 86 ایستگاه آن اقامتی بود.
 
وی با بیان این که در طی روزهایی که زائران به صورت پیاده خود را به مشهد مقدس می رساندند؛ روحانیون،  هیات های خدمه سازمان حج و زیارت و جمعیت داوطلب خدمتگزار  در این مراکز به ارائه خدمات مشغول بودند گفت: با توجه به طولانی بودن مسیر و شرایط جوی و با کمک پلیس راه و ارگان های مربوطه این خدمات را بدون هیچ مشکلی پشت سر گذاشتیم که با رضایت کامل زوار از این خدمات رسانی ها همراه بود.
 
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: یکی از دغدغه های اصلی ما بحث آمادگی هتل ها، مهمان داری ها و زائر سراها بود که با اعلام آمادگی که از سوی اتحادیه هتلداری شد شرایط لازم را برای رفاه حال زوار ایجاد کردند.
 
حدود 45 هزار غذا بین زائرینی که مستقر بودند پخش می شد

رشیدیان افزود: با توجه به حجم زائرین کمپ ها،مدارس،حسینیه ها، مراکز فرهنگی و منازلی که به صورت داوطلبانه آماده شده بودند به زائرین خدمات رسانی کنند مهیای خدمات رسانی برای زوار گردید و بین زائرینی که مستقر بودند حدود 45 هزار غذا در روز پخش می شد.

وی تصریح کرد:در کنار خدمات هلال احمر که در امر پزشکی ارائه می شد دانشگاه علوم پزشکی و نیروهای داوطلب پزشکی در سپاه و بسیج خدماتی را به زائران امام رضا (ع) ارائه کردند.

این راهپیمایی یک عامل وحدت و نزدیک کننده قلوب بود

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: این راهپیمایی یک عامل وحدت و نزدیک کننده قلوب بود و بر خلاف اتفاق های پیش آمده در کشورهای همسایه که باعث تاسف بود ما در کشور خود شاهد حضور دسته های عزاداری و کاروان های برادران اهل تسنن در کنار برادران اهل تشیع بودیم که حضور چشمگیری داشتند از همین رو این حضور نماد از شور،شعور و وحدت بود که در کشور ما به وفور یافت می شود و در این ایام این موضوع نمود بیشتری داشت.
 
گرد کفش زائرین پیاده توتیای چشم خود می کنیم

مرتضوی شهرداری مشهد مقدس در رابطه با برنامه های تدارک دیده شده برای زائرین در این ایام گفت: گرد کفش زائرین پیاده توتیای چشم خود می کنیم و شهرداری حسب وظایف ذاتی و تکالیفی که از سوی استانداری مشخص شده است توانسته با توجه به بضاعت خود این وظایف محوله را به نحو احسن انجام دهد.
 
وی تصریح کرد: به واسطه مراسم های متعددی که در مشهد مقدس برگزار می شود در این ایام ما با سیر زائرین مواجه هستیم که معادل جمعیت مشهد مقدس یا بیش از 10 تا 15 درصد بیشتر از جمعیت این شهر را دارند که تاکنون ما شاهد آن بوده ایم که بیش از 3 میلیون نفر وارد مشهد شده اند که برای رسیدگی به این زائرین شهرداری مشهد بسیج شده است.
 
شهرداری مشهد مقدس ادامه داد: در معاونت ها و سازمان های متعدد شهرداری از جمله حمل و نقل ، خدمات شهری، تاکسیرانی ، ترافیک و محیط زیست همه دست به دست هم داده اند که از زوار استقبال ویژه کنند.
 
وی افزود: شهرداری مشهد با ایجاد کمپ های مناسب در ورودی های شهر از زائرین به نیکی استقبال کرده است و همه ی دستگاه های خدمت رسان به نحو احسن تمامی وظایف خود را برای رفاه حال زائرین گرامی انجام می دهند از جمله سازمان اتوبوسرانی و حمل و نقل مشهد ساعات کار خود را دو ساعت افزایش داده اند و سازمان آتش نشانی نیز حسب گزارشات رسیده با کمترین
حوادث بهترین سرویس دهی را داشته است.
 
ممتاز معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی ضمن تسلیت شهادت امام رضا(ع) در رابطه با تمهیدات اندیشیده شده برای زائران آستان قدس رضوی گفت: با توجه به 3 میلیون نفر زائری که وارد مشهد شده اند؛اکنون جمعیت مشهد بیش از 6 میلیون نفر است به همین منظور تمامی دستگاه های مربوط تمامی تلاش خود و اقدامات لازم را برای رفاه حال زائرین انجام می دهند.

8 هزار شمع فردا شب در حرم  امام رضا (ع) روشن می شود

ممتاز اظهار داشت: 8 هزار شمع فردا شب در حرم  امام رضا (ع) روشن می شود و فردا ما مراسم شام غریبان را داریم که هیات های عزاداری را ما قبلاً 60 هزار هیات داشتیم اما امروز 500 هزار هیات را شاهد بودیم اما عالی شکوه از آن فردا است که زائران مختلف از شهرستان نیز حضور دارند ما برای این هیات ها برنامه ریزی داشتیم که هیات های برگزیده انتخاب شدند و برای کسانی که انتخاب شدند مراسم خوبی را ترتیب دادیم امروز نیز اجتماع بزرگی را در حرم شاهد بودیم که 35 ایستگاه صلواتی در بارگاه علی بن موسی الرضا (ع)وجود داشتند همچنین تعداد بیشماری نیز در درون شهر همچنین ایستگاه های سیار را نیز برنامه ریزی کردیم.
 
معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی اظهار داشت: ما پذیرایی خوبی برای پیاده روان داریم در این مراسم ما فعالیت های فرهنگی،سخنرانی،نماز جماعت و حلقه های معرفت را داشتیم این فعالیت ها در بین راه نیز صورت گرفت اما ما در حرم نیز فعالیت های فرهنگی ترتیب داده ایم که توسط معاون فرهنگی آستان قدس رضوی شکل گرفته است.
 
رشیدیان در پاسخ به این سوال که امسال اجتماع پرشور پیاده روی خیلی جلوه های زیبایی از عزیزان را به تصویر کشید که نسبت به سال قبل افزایش جمعیت داشته ایم شما چه برنامه هایی برای رفاه حال این عزیزان دارید تصریح کرد: جا دارد تشکر کنم از مردم که به نوعی میزبان علی بن موسی الرضا(ع) بودند .
 
وی ادامه داد: ما در این ایام 20 هزار مردم داوطلب داشتیم که نیروهای خدمه،حج و زیارت علاوه بر این که زائران حج بودند در داخل حرم نیز توفیق خدمت یافتند جا دارد از این عزیزان تشکر کنم که داوطلبانه خدمت می کنند.
 
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: از ماه های پیش 12 کارگروه از استانداری که از سازمان های مختلف بودند برای ارائه خدمات مناسب تشکیل شد تا بتواند خدمات مناسبی را در این ایام به زائرین بدهد این معاونت ها در حوزه خدمات مسافرتی از جمله بهداشت و درمان، فرهنگی، اجتماعی و غیره بود و به خصوص بحث تعلیم مواد غذایی مورد نیاز بود که با حجم زیاد زائرین از برکت وجود آقا امام رضا(ع) برای ما توفیق است که هیچ کمبودی را در هیچ حوزه ای برای ارائه خدمات نداشتیم.
 
رشیدیان تصریح کرد: این ارائه خدمات با حمایت همگان و دستگاه های مختلف همچنین معاونتی دربحث حمل ونقل و امور پایانه ها را داشتیم یک سیستم حمل و نقل درون شهری ما  بسیج گسترده ای داشتند و مسیرهای منتهی به حرم را تقویت کردند و در مسیرهای ورودی به داخل مشهد اتوبوس هایی را مستقر کردند البته ما غافلگیر شدیم برای این که  تعداد مناسب وسیله نقلیه برای این زائرین تهیه کنیم اما تمام تلاشمان را کردیم تا امکانات لازم فراهم شود و علاوه بر سیستم عادی حمل و نقل قبلی که داشتیم این ظرفیت ها را در همه ی حوزه ها از جمله هوایی، ریلی و اتوبوسی افزایش دادیم ما مسیرهای هوایی را توانستیم 23 پرواز در روز را افزایش دهیم همچنین تعداد 700 اتوبوس قبلی را به 1500 اتوبوس در پایانه های مشهد مقدس اضافه کنیم همچنین این موضوع
را برای زمان خروج یعنی از فردا بعد از ظهر با برنامه ریزی هایی که صورت گرفته به 5 هزار افزایش دادیم البته با مشکل پارکینگ و خروج مواجه هستیم.
 
زائرین محترم برای برگشت عجله نکنند

وی افزود: بنده خواسته ای که از زائرین محترم دارم این است که برای برگشت عجله نکنند تا روز جمعه یک شیب ملایمی را برای خروج و بازگشت به شهرهایشان برنامه ریزی کنند ما اتوبوس هایی را طراحی کردیم که کسی با مشکل مواجه نشود ما تعداد قطارها را نیز افزایش دادیم 40 راه آهن قطار برای هیات ها مدنظر قرار گرفته که از شهرهای مختلف به مشهد مقدس می آیند ؛همچنین 20 راه آهن قطار برای بازگشت هیات هایی که در مسیر راه آهن قرار گرفته اند در نظر گرفته شده است تا این زائرین بتوانند با آرامش به شهرهایشان برگردند دوستان ما در راهداری و هلال احمر همه تلاششان را کردند تا این خدمات موثر و حتی امنیت فراهم شود در کنار این اقداماتی را در داخل شهر برای تسهیل امور داریم.
 
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد:جا دارد از همه خصوصاً مردم مشهد تشکر کنم هیاتی که نذورات داشتند تعدادشان خیلی بیشتر از تعدادی بود که اشاره کردند؛ دوستان ما در دانشگاه علوم پزشکی و مراکز خدماتی خدمات مختلفی را داشتند که کمک شایانی به ما کردند.
 
وی تاکید کرد: نکته ای که باید عرض کنم در حوزه فرهنگی است، که دوستان روحانی در این ایام در بین راه که حدود 350 مبلغ خانم و 500 نفر طلبه در شهر مشهد که همراه ما بودند و در خصوص موضوعات معرفتی رضوی تلاش کردند،همچنین بسته های فرهنگی توسط شهرداری تهیه شد که بین زائرین پخش شد.
 
رشیدیان افزود: تلاش کردیم تمام توانمندی هایی که در دستگاه های اجرایی از جمله وزارت ارشاد اسلامی توسط رهنمودی که ریاست جمهوری فرمودند همچنین دولت و شخص وزیر کشور در سفری که هفته گذشته به مشهد داشتند با هماهنگی
که در استانداری مشهد به عمل آمد برای ایجاد تسهیلات و ارائه خدمات به زائرین تاکید کردند که همه تلاش کردند امیدواریم این تلاش ها مورد رضایت آقا امام رضا(ع) قرار گرفته باشد.
 
وی در پاسخ به این سوال که اتفاقی که متاسفانه در سفرهای مشهد تکرار می شود مخصوصاً در فرودگاه خدمات رسانی خوبی به خصوص در پروازها نمی شود که تاثیر بسیار دارد مردم از روی برخورد مسئولین گلایه دارد اگر بخواهیم به بعد نظارتی بپردازیم تمهیدات شما برای نظارت بر این نهادها چگونه است پاسخ داد: همه دوستانی که در حرم مطهر و خراسان رضوی مشغول هستند یکی از افتخاراتشان خدمت به آقا امام رضا(ع) است اگر بد خلقی از طرف مسئولان صورت گرفته به خاطر خستگی بوده اما اکثریت این حکم جاری است که همه به امام رضا (ع)خدمت کنند ما بیش از هزار و 200 الی هزار و 300 نفر بازرس را در مورد صنفی و اجرایی به کار گرفته ایم.
 
رشیدیان اظهار داشت: در حوزه هواپیمایی ما با مشکل مواجه بودیم که یک مقدار این مشکلات به خاطر تحریم هاست و شرکت ها این مشکل را دارند ،اما دستور دادیم که شرکت ها تمام تلاششان را انجام دهند و اطلاع رسانی دقیقی صورت دهند تا تجمعی صورت نگیرد.
 
مرتضوی با اشاره به این که سازمان زائر سراهای ارزان قیمت به صورت ملی و متمرکز در شهر مشهد مقدس زیر نظر امام جمعه و همچنین با حضور نماینده استاندار به صورت مستمر مستقر هستند گفت: اقدامات بسیار خوبی از سوی این سازمان صورت گرفته است.

اختصاص اعتبار 300 میلیارد تومانی برای پذیرایی زائران

شهردار مشهد مقدس با اشاره به این که استان خراسان رضوی با شهرداری این شهرستان برای تامین زمین و صدور پروانه برای هر استان هزینه کرده است،خاطر نشان کرد: میانگین این هزینه بالغ بر ده میلیارد تومان است یعنی از محل استان خراسان رضوی بالغ بر 300 میلیارد تومان هزینه صورت گرفته است.

وی با بیان این که ان شاالله به نحو احسن بتوانیم پذیرای زائرینی که بضاعت مالی ضعیفی دارند باشیم اظهار داشت: این امر به صورت موقوفه اداره خواهد شد.

مدیریت مطلوب هیات مدیره زائرسراهای ارزانقیمت در مراکز استان ها

مرتضوی با اشاره به ایجاد بنیاد زائر گفت: هیات مدیره زائرسراهای ارزانقیمت در مراکز استان ها اقدام به مدیریت مطلوب کرده اند.

شهردار مشهد مقدس با اشاره به این که خیرین را به مدد گرفته ایم تابتوانیم از امکانات آن ها استفاده کنیم بیان کرد: با همکاری جامعه روحانیت، وعاظ، مداحان، مرثیه خوانان و سایر شخصیت ها بتوانیم به صورت کاروانی از مراکز استان ها زائران را پذیرا باشیم به گونه ای که پس از گذشت 5 الی 10 روز و یا هر میزانی که قرار است که زائرین در مشهد اسکان داده شوند بتوانیم به آن ها خدمت گزاری کنیم.

به دنبال کمک به زائران کم درآمد هستیم

وی با اشاره به این که این مسئله به فرهنگ زیارت کمک شایانی خواهد کرد،ادامه داد: به دنبال کمک به افراد کم درآمد هستیم تا مسئله حمل و نقل جاده ای آن ها هم به خوبی حل و فصل شود.

مرتضوی با اشاره به این که بستر را برای حضور زائران فراهم کرده ایم گفت:برای سنوات آینده باید مداخل ورودی شهر مشهد را به شکل مطلوب تری برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم به صورت زیباتر پذیرای زائران باشیم.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها