امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۳:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134431
تاریخ انتشار: ۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، سید اصغر مطهری در تشریح روند زنده‌گیری و ...

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، سید اصغر مطهری در تشریح روند زنده‌گیری و انتقال این پلنگ گفت: از مرداد ماه امسال در روستای تازه قلعه از توابع شهرستان راز و جرگلان در خراسان شمالی پلنگی بارها با حضور در روستا به چندین سگ محله و همچنین اهالی روستا حمله کرده بود که این امر باعث ایجاد ترس و وحشت در اهالی این روستا و روستاهای اطراف شده بود.

وی افزود: با اطلاع موضوع به محیط زیست استان توسط اهالی و با پیگیری و حضور فعالانه محیط بانان خراسان شمالی و همکاری اهالی بارها این پلنگ با شلیک هوایی و روشن کردن آتش و دود باروت موفق شدند حیوان را از روستا فراری دهند، اما متاسفانه پلنگ دوباره به روستا برمی‌گشت.

به گفته مطهری، اداره کل محیط زیست خراسان شمالی با هماهنگی ستاد سازمان حفاظت محیط زیست، از گروهی که تجربه موفق زنده‌گیری و نصب گردنبند ماهواره‌ای روی پلنگ ها را در پارک ملی تندوره داشتند خواست برای زنده‌گیری این پلنگ اقدام کنند.

وی افزود: این گروه زنده‌گیری پس از حضور در منطقه و تحقیقات محلی و بررسی‌های لازم در سه نقطه تله گذاری کرد که پس از چهار روز کمین این پلنگ به دام افتاد و ما موفق به زنده‌گیری آن شدیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی ادامه داد: با انجام معاینات انجام شده برروی پلنگ توسط گروه دامپزشکی تهران به منطقه مشخص شد پلنگ بیش از 12 سال سن و 60 کیلو وزن دارد و بخشی از دندان‌هایش را از دست داده و مابقی دندان‌هایش نیز سائیده شده است  و لذا مشخص شد علت بازگشت پلنگ به حریم روستا نداشتن دندان مناسب و ناتوانی او در شکار بوده است.

مطهری گفت: محیط زیست خراسان شمالی با هماهنگی ستاد سازمان محیط زیست تصمیم گرفتند باتوجه به اینکه امکان رهاسازی این پلنگ سالخورده در منطقه حفاظت شده دیگری وجود ندارد برای درمان و بهبود شرایط جسمانی آن را به کلینیک حیات وحش پارک پردیسان منتقل کنند تا باقی‌مانده عمر خود را در اسارت بگذراند.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار