امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۶:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134456
تاریخ انتشار: ۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان در مصاحبه با روزنامه روسی با اشاره به متحدان

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان در مصاحبه با روزنامه روسی با اشاره به متحدان کشورش در عرصه بین‌المللی اعلام کرد: کشور قرقیزستان اینطور نیست که آمادگی برای همکاری با سایر کشورها را نداشته باشد.

بنا برا اعلام «kabar.kg» آتامبایف در پاسخ به خبرنگار روزنامه (راسیس‌کایا گزیتا) گفت: بر اساس حقایق موجود در حال حاضر در جهان 4 بازیگر بزرگ ژئوپلتیک مثل آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و چین وجود دارد و ما امروز تقریبا با همه آنها ارتباط داریم.

بنابر اعلام رئیس جمهور قرقیزستان، اتحادیه اروپا کمک‌هایی اختصاص داده خود را بیش از 70 درصد افزایش داده، ضمن اینکه در انتخابات پارلمانی پیش رو در این کشور مبلغ 10 میلیون یورو  از طرف این اتحادیه تخصیص داده شده است.

وی گفت که کشور قزاقستان و روسیه برای قرقیزستان 2 کشور همسو و استراتژیک محسوب می‌شود و مردم قرقیزستان و قزاقستان روابط خویشاوندی و همسایگی دارد و همسایگان دیگر شامل کشورهای تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان که ما در طول تاریخ، روابط و سنت‌های معنوی و فرهنگی را داشته‌ایم با قرقیزستان روابط خوبی داشته و دارند.

آتامبایف با اشاره به همکاری‌های سیاسی و اقتصادی با همسایه بزرگی نظیر چین تصریح کرد: در حال حاضر، میان قرقیزستان و چین گفتگوهای سیاسی و دیپلماتیک قوی در بالاترین سطوح در جریان است.

این مسئله در حالی است که بتازگی رئیس جمهور قرقیزستان از کشورهای شرق میانه نیز بازدید کرده است.

آتامبایف همچنین از ملاقات‌هایی که با رهبران عربستان سعودی، امارات و قطر داشته سخن گفت و اعلام کرد: توافقات در بسیاری از مسائل و امضای موافقت‌نامه‌های مهم که تعیین همکاری‌های آینده این کشور را رقم خواهد زد، از موضوعات مربوط به این ملاقات‌ها بود.

در پایان بنابر اعلام مقامات ارشد جمهوری قرقیزستان، این کشور به جامعه بین‌المللی و همکاری متقابل و سودمند احتیاج داشته و گام‌های مؤثری نیز در این راستا برخواهد داشت.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها