امروز : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۳:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134492
تاریخ انتشار: ۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، مدتی است، استان ادلب و ریف آن، واقع در شمال غربی سوریه میدان عملیات‌های  گروه تروریستی ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، مدتی است، استان ادلب و ریف آن، واقع در شمال غربی سوریه میدان عملیات‌های  گروه تروریستی تکفیری «جبهه النصره»، شاخه رسمی گروه تروریستی «القاعده» در سوریه تبدیل شده است، تصرف دو پایگاه نظامی «الحامدیه» و «وادی الضیف» در ریف جنوبی ادلب که هفته گذشته و پس از عقب نشینی تاکتیکی نیروهای مستقر در این دو پایگاه نظامی صورت گرفت، جدیدترین فتوحات این گروه تروریستی در استان ادلب بشمار می‌آید و هم اکنون این گروه اعلام کرده است که خود را برای تصرف فرودگاه نظامی «ابو الظهور» آماده می‌کند.

 
موقعیت استان ادلب در سوریه


در حالی‌که پیشتر شاهد درگیری‌های شدید و خونین این گروه با گروه تروریستی موسوم به «جبهه انقلابیون سوریه» به سرکردگی «جمال معروف» بودیم که منتهی به شکست معروف از النصره و عقب نشینی گروهش از مناطق تحت تصرف در استان ادلب و ریف آن و فرار وی به ترکیه بودیم.

اگرچه جبهه النصره دستاویز حملات خود علیه معروف و گروهش را «گازوئیل» و «نفت» و سیطره بر گذرگاه‌های قاچاق این مواد سوختی از سوریه به ترکیه اعلام کرده بود، اما النصره هدفی بالاتر و مهم‌تر را از بیرون راندن انقلابیون سوریه از ادلب دنبال می‌کرد.

نگاهی به عقب‌تر ما را به درگیری‌های النصره با گروه تروریستی موسوم به «جنبش حزم» و دیگر گروه‌های تروریستی مسلح فعال در این منطقه از سوریه رهنمون می‌کند.

اما چه چیز موجب شده تا گروه تروریستی تکفیری «جبهه النصره» تمام توان عملیاتی خویش را بر این استان و این نقطه از سوریه متمرکز کند؟

 
تقسیمات اداری استان ادلب


پس از اقدام گروه تروریستی تکفیری «داعش» در اعلام «امارت اسلامی» مورد ادعای خود در «موصل»، جبهه النصره نیز به عنوان رقیب داعش قصد خود مبنی بر تاسیس امارتی مشابه را اعلام کرد و در این میان منطقه مورد نظر استان ادلب بود، تا از آنجا جبهه النصره ضمن گردآوردن تکفیری‌های سراسر نقاط جهان وعده «ابو محمد الجولانی»، سرکرده‌‌اش را عملی کند.

نزدیکی استان ادلب به مرزهای ترکیه و حمایت بی‌قید و شرط ترکیه از گروه‌های تروریستی از جمله داعش و النصره و در مقابل دور بودن آن از جبهه‌های عملیاتی ارتش سوریه این منطقه را مکانی مناسب برای تاسیس امارت مورد نظر النصره جلوه می‌دهد.

این درحالی است که النصره به خوبی می‌دانست، مبارزه‌اش با «ارتش آزاد» به دلیل تفوق نظامی و فرماندهی میدانی‌اش به سود آن تمام خواهد شد.

در این میان انتشار اخباری مبنی بر اقدامات ناشایست و منحرف گروه تروریستی موسوم به «جبهه انقلابیون سوریه» دستاویز لازم را به النصره داد تا دامنه نبردهایش علیه دیگر گروه‌های مسلح تروریستی را توسعه دهد تا تمام گروه‌های مسلحی را دربر گیرد که در استان ادلب به گروه‌های میانه‌رو مورد حمایت آمریکا معروف شده بودند.

به این ترتیب النصره نبردهایش با دیگر گروه‌های مسلح را با جنگ با گروه تروریستی موسوم به «گردباد شمال»‌ و پس از آن «ارتش مجاهدین» آغاز کرد و به این ترتیب توانست بر مناطق تحت تصرف این گروه‌ها سیطره یابد، اما رویارویی اصلی با جبهه انقلابیون سوریه بود که از 26 اکتبر در شهرک «الباره» در ریف ادلب آغاز و به تسلط النصره بر منطقه «جبل الزاویه»‌ و از جمله شهرک «دیر سنبل» که زادگاه جمال معروف شمرده می‌شود، منتهی شد.

پس از آن نوبت به درگیری‌های النصره و ارتش آزاد در ریف حلب که در جوار ریف ادلب قرار دارد، رسید تا النصره گروه تروریستی موسوم به «فرسان شمال» وابسته به ارتش آزاد را محاصره و پس از آن شهرک «منغ» در ریف شمالی حلب را که در تصرف آن بود، اشغال کند.

اگرچه گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره در مناطق تحت تصرف خود قوانین مخصوص به خویش به ویژه در شهرک‌های شمال ادلب را به اجرا گذاشته و برقرار کرده، اما تلاش این گروه برای اینکه امارت اسلامی مورد نظرش در استان ادلب را اعلام کند، با موانع بسیاری مواجه است که آن را غیر ممکن می‌نماید.

مهمترین عواملی تاسیس امارت اسلامی النصره در ادلب را با مانع مواجه می‌کند، عبارتند از:

- نارضایتی‌های عمومی مردمی که در این اواخر خود را به شکل برگزاری راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیز نسبت به قوانین و وضعیت حاکم بر مناطق‌اشان نمایان ساخته است.

- ارتش سوریه که پس از پاکسازی ریف شمالی حماه از گروه‌های مسلح تروریستی از جمله جبهه النصره، اعلام کرده که ریف جنوبی ادلب میدانی آتی عملیاتی این نیروها خواهد بود.

- حضور دیگر گروه‌های تروریستی مانند«جبهه اسلامی» و «جند الاقصی» که اجازه تشکیل چنین امارتی را به النصره نخواهد داد و این موضوعی است که شخص الجولانی، سرکرده النصره نیز به آن اذعان دارد و در یکی از اظهاراتش به آن اشاره کرده است.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها