امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۱۰:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13450
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۲۶
تعداد بازدید: 138
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز اعلام کرد: ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز اعلام کرد: مهمترین نکات برای نتیجه‌گیری و تقویت احزاب سازمان یافته در کشور عبارتند از:

1- فعالیت احزاب سازمان یافته یکی از عوامل ارتقای شاخص‌های توسعه‌یافتگی برای یک نظام سیاسی دموکراتیک است.

2- فعالیت احزاب سازمان یافته منافعی دو جانبه برای نظام سیاسی از یک سو و نظام اجتماعی از سوی دیگر دارد.

3- وجود کار ویژه‌های مثبت احزاب، ضرورت توجه و حمایت جدی به آنها را افزایش می‌دهد.

4- احزاب فصلی بر خلاف احزاب سازمان یافته مانع توسعه یافتگی نظام سیاسی خواهند شد.

5- تدوین قوانین و برنامه‌ها باید به گونه‌ای باشد که شرایط تقویت احزاب سازمان یافته و تضعیف احزاب فصلی را فراهم آورد.

6- به منظور تقویت احزاب سازمان یافته و واقعی لازم است ذهنیت جامعه نسبت به نقش احزاب اصلاح شود، به دلیل سوابق تاریخی، افکار عمومی جامعه ایران نسبت به فعالیت احزاب منفی است، اصلاح این ذهنیت یکی از وظایف مهم نظام سیاسی است، هویت بخشی به احزاب واقعی و سازمان یافته می‌تواند حرکت نظام سیاسی در فرآیند توسعه را تسهیل و تسریع کند.

در تحقق این هدف وزارت کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی نقش مهمی ایفا می‌کنند، هر چند نقش خود احزاب در این هویت بخشی غیرقابل انکار است.

7- احزاب به عنوان تنها سازمان‌های غیرحکومتی که دارای کارکرد سیاسی هستند می‌باشند همواره در رقابت برای کسب، حفظ و افزایش قدرت سیاسی خواهند بود.

مشروعیت‌دهی به این رقابت‌ها از سوی نظام سیاسی و تمهید مقدمات و پذیرش ملزومات و نتایج آن یکی از ضروریات تقویت احزاب است.

در همین راستا علاوه بر اینکه وزارت کشور باید شرایط رقابت مسالمت‌آمیز احزاب را فراهم کند، نظام سیاسی نیز باید ظرفیت پذیرش نتایج رقابت‌های مسالمت‌آمیز احزاب را ارتقا دهد و این ارتقای ظرفیت و فرهنگ مدارا را به جامعه منتقل کند.

8- مشارکت‌دهی احزاب در فرآیند تصمیم‌سازی‌های نظام سیاسی در سطوح ملی و استانی علاوه بر هویت بخشی، عاملی برای تقویت آنها محسوب می‌شود.

مشارکت‌دهی احزاب دارای دو کارکرد اصلی است: اولا احزاب تلاش می‌کنند توانمندی‌های تخصصی خود را در حوزه‌های مختلف ارتقا دهند و ثانیا نظام سیاسی می‌تواند از این توانمندی‌های احزاب برای اتخاذ تصمیمات جامع‌تر و با ریسک پایین‌تر بهره‌برداری کند.

یکی از راهکارهای تقویت احزاب، حمایت‌های مادی و معنوی نظام سیاسی از آنهانست.

توزیع امکانات مادی و مالی به احزاب، هنگامی تقویت‌کننده است که عادلانه باشد، عدالت در توزیع امکانات مادی و مالی نیز بستگی تام به میزان، گستردگی و چگونگی فعالیت احزاب دارد.

احزاب واقعی با توجه به کارکردهایی که دارند برای نظام سیاسی یک فرصت در جهت افزایش ظرفیت پاسخگویی به مطالبات اجتماعی که هدف توسعه‌یافتگی است، محسوب می‌شوند.

فرصتی که باید از سوی نظام سیاسی مغتنم شمرده شود، به همین دلیل حمایت‌های مالی و مادی از احزاب برای نظام سیاسی هزینه محسوب نمی‌شود، بلکه نوعی سرمایه‌گذاری است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها