امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۴:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134507
تاریخ انتشار: ۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
«بهزاد هژبری» حافظ بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان ...

«بهزاد هژبری» حافظ بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه برگزاری کلاس‌های قرآنی در مساجد نتایج قابل قبولی دارد، اظهار داشت: در گذشته بیشتر برنامه‌های دینی و قرآنی در مساجد برگزار می‌شد که حاصل این جلسات تربیت قاریان توانمند و پس از آن توسعه موج حفظ قرآن در کشور بود.

برنامه‌های قرآنی مساجد مورد بی‌مهری قرار دارد

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون در بیشتر مساجد برنامه‌های قرآنی مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد، افزود: من زمانی که می‌خواستم قرآن را حفظ کنم در جلسات قرآن پایگاه بسیج شرکت می‌کردم اما با این وجود هیأت امنای مساجد نسبت به برپایی همین جلسات که در کنار مساجد بود، بی‌توجهی بوده و حتی گاهی سعی در ایجاد خلل در این محافل می‌کردند.

پس از مشکل در برگزاری جلسه قرآن در 8 مسجد به فکر تأسیس مؤسسه افتادم

هژبری که پس از حفظ کل قرآن در مساجد استان اردبیل اقدام به برگزاری جلسه حفظ کرده است، گفت: زمانی که می‌خواستم جلسه قرآن بگذارم بسیاری از افراد فکر می‌کردند که من برای کسب درآمد اقدام به این کار می‌کنم در حالی که تمام دغدغه من تحقق مطالبه رهبری و تربیت حافظ قرآن کریم بود اما با این وجود برگزاری جلسه قرآن در هشت مسجد را تجربه کردم تا اینکه به دلایل مختلف تصمیم گرفتم مؤسسه‌ای تأسیس و جلسات قرآن را در آنجا برگزار کنم.

این حافظ بین‌المللی قرآن کریم با بیان اینکه اغلب جوانان برای حضور در مساجد مشتاق هستند، افزود: درست است که برگزاری جلسات قرآن در مساجد برکات بیشتری دارد اما مهم توسعه فرهنگ قرآنی و حفظ آیات الهی است و من به عنوان حافظ قرآن خود را مکلف به تربیت فعالان قرآنی می‌دانم.

مساجد  را چه کسانی آباد می‌کنند؟

وی با اشاره به آیه 18 سوره مبارکه «توبه»، اظهار داشت: خداوند در قرآن می‌فرماید: «إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلاَةَ وَآتَى الزَّکَاةَ وَلَمْ یَخْشَ إِلاَّ اللّهَ فَعَسَى أُوْلَئِکَ أَن یَکُونُواْ مِنَ الْمُهْتَدِینَ؛ مساجد خدا را تنها کسانى آباد مى‌‏کنند که به خدا و روز بازپسین ایمان آورده و نماز برپا داشته و زکات داده و جز از خدا نترسیده‏‌اند پس امید است که اینان از راه‌‏یافتگان باشند» بنابر این آیه شجاعت باید یکی از خصوصیات اهل مسجد باشد.

هژبری با بیان اینکه روحانیون باید رابطه بهتری با جوانان برقرار کنند، گفت: روحانیون با توجه به نفوذی که دارند، می‌توانند در توسعه فرهنگ قرآنی نقش مؤثری ایفا کنند بنابراین بهتر است با ارائه احادیث مرتبط با قرآن و اهمیت حفظ آن جوانان را به شرکت در جلسات قرآنی تشویق کنند.

فضای مساجد برای برگزاری کلاس قرآن مناسب نیست

این حافظ بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به اینکه مساجد فضای مناسبی برای آموزش قرآن ندارند، تصریح کرد: فضای مساجد به گونه‌ای است که امکان برگزاری کلاس‌های قرآن در آنجا وجود ندارد اما مسئولان به جای تجهیز مساجد به تأسیس فراهنگسراها و مؤسسات قرآنی با فضایی کلاسیک روی آوردند و همین امر باعث کمرنگ شدن برنامه‌های قرآنی در مساجد شده است.

وی با بیان اینکه افراد تأثیرگذار جامعه در جذب جوانان به فعالیت‌های قرآنی خوب عمل نکردند، گفت: در مؤسسات فضای آموزشی خوبی مهیا شده اما بهتر است برنامه‌ها و محافلی را که می‌توان در مساجد برگزار کرد در مؤسسات برگزار نشوند.

این حافظ بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به لزوم حمایت مسئولان از برنامه‌های قرآنی، افزود: مساجد مکانی مورد اعتماد برای مردم است بنابراین مسئولان باید با حمایت بیشتر به سمت توسعه برنامه‌های قرآنی مساجد حرکت کنند تا از این طریق بتوانیم شاهد رشد فعالیت‌های قرآنی و مشارکت مردم در این برنامه‌ها باشیم.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها